Reyhanlı Nerededir?

0

Reyhanlı nerededir? Reyhanlı hangi ilimize bağlıdır? Reyhanlı ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

reyhanliReyhanlı;Hatay İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 23 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden Kırıkhan ve Kumlu, doğudan ve güneyden Suriye, batıdan Merkez ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Dalgalı düzlüklerle kaplı ilçe olan toprakları, Kahramanmaraş-Hatay Olduğu adı verilen çukur alanın güneyinde yer alan Amik Ovası üzerindedir. Doğu bölümü Reyhanlı Ovası adıyla anılır. Ovada 90-100 m dolayındaki yükselti, doğu ve kuzeye doğru artış gösterir. En çukur yerde bulunan Amik Gölü, DSİ tarafından (Devlet Su İşleri) kurutularak tarım alanına dönüştürülmüştür. Ancak, çok yağışlı mevsimde göl alanı yine sular altında kaldığından tarım ürünleri zarar görür. Kuzeyde Balıkgölü ile Üçtepe-Suluköy, arasındaki kanallardan bataklıkların kurutulmasında yararlanılır. Afrin Suyu, Gaziantep’ten gelir, ovayı sular ve Amik Gölü’nde kaybolur. Suları yazları kurur. Asi Irmağı, ilçe topraklarının güneyinden geçer. Akdeniz iklimi egemendir. Yazları sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 18°C, yağış tutarı 500-550 mm’dir. Bozkır ve Akdeniz çalı türleri (maki) bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, mercimek, pamuk, soya, yerfıstığı, üzüm, zeytin yetiştirilen başlıca ürünlerdir. Keçi, koyun ve sığır beslenir. İlçe merkezinde çırçır fabrikaları vardır, tarım ürünleri ticareti yapılır.

Amik Ovası’nın güneydoğu kıyısında, deniz düzeyinden 100 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 40 km uzaklıktadır.


Leave A Reply