Richard Morris Hunt Kimdir?

0
Advertisement

Richard Morris Hunt kimdir? Richard Morris Hunt hayatı, biyografisi, eserleri, yapıları hakkında bilgi.

Richard Morris HuntRichard Morris Hunt; (d. 31 Ekim 1827, Brattleboro, Vermont – ö. 31 Temmuz 1895, Newport, Rhode Island, ABD), Paris Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nun tasarım anlayışını ve geleneklerini ABD’ye getiren gözde sosyete mimarı. Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün (AIA) kurulmasında önemli bir rol oynamış, 1888’den başlayarak bu kurumun başkanlığını yapmıştır. Seçmeci bir tutum içinde çalışarak kendine özgü pitoresk bir villa üslubu yarattı. Hem çok süslü Fransız Yeni-Rönesans üslubunda, hem de Lenox Kütüphanesinde olduğu gibi anıtsal yeni-klasik üslupta aynı ölçüde başarılı yapılar gerçekleştirmiştir.

Paris’teki Güzel Sanatlar Yüksekokulumda öğrenim gördü ve ressam Couture ile heykelci Barye’nin öğrencisi oldu. (1843-54). 1854’te, Tuileries ile Louvre saraylarını birbirine bağlayacak yapıların inşaatını denetlemekle görevlendirildi. Hector Lefuel’ in yönetiminde, Palais Royal’ın (Kraliyet Sarayı) karşısında yer alan Kütüphane Pavyonu’nun tasarımım yaptı. 1855’te ABD’ye döndü ve Washington, D.C.’de Capitol’ün genişletilmesinde çalıştı. New York kentinde Lenox Kütüphanesi, Tribüne Binası (1873) ve Metropolitan Sanat Müzesi’nin cephesi (1900-02), Princeton’da İlahiyat Kütüphanesi ve Marquand Şapeli, Yale’de İlahiyat Yüksekokulu ve Scroll and Key Kulübü, Staten Adasında Vanderbilt Anıtmezarı ve Yorktown Anıtı gibi yapıtlar

gerçekleştirdi. 1893’te yaptığı Chicago’daki Kolomb Dünya Fuarı’nın yönetim binası ile Britanya Kraliyet Mimarlık Enstitüsü’nün (RIBA) altın madalyasını kazandı. Konut tasarımları arasında, New York kentinde, W. K. Vanderbilt (yapımına 1878’de başlandı), J.J. Astor (1893) ve Henry G. Marquand (y. 1875) için yaptığı evler; Kuzey Carolina eyaletindeki Biltmore’da George W. Vanderbilt’in kır evi (1890-95), Rhode Island eyaletindeki Newport’ta Mermer Ev (Marble House) ve Breakers (1893-95) gibi birkaç büyük yazlık ev gerçekleştirdiği konut uygulamalarının en ilgi çekici olanlarıdır.


Leave A Reply