Risperdal Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Risperdal ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Risperdal yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Risperdal neyi tedavi eder? Hakkında bilgi

Risperdal

Risperdal

Kullanımları

Risperidon, belirli zihinsel / ruh hali bozukluklarını (şizofreni, bipolar bozukluk, otistik bozuklukla ilişkili sinirlilik gibi) tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç net bir şekilde düşünmenize ve günlük yaşamda yer almanıza yardımcı olabilir.

Risperidon, atipik antipsikotikler adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Beyindeki bazı doğal maddelerin dengesini geri kazanmaya yardımcı olarak çalışır.

Risperdal nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde bir veya iki kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın.

Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, verilen özel ölçüm cihazını kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın. Yönlendirildiyse, ölçülen dozu su, kahve, portakal suyu veya az yağlı süt gibi az miktarda sıvı (3 ila 4 ons / yaklaşık 100 mililitre) ile karıştırabilirsiniz. Kola veya çay ile karıştırmayın. Tüm karışımı hemen alın. Herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza danışın.

Advertisement

Dozaj, yaşınıza, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtı ve alabileceğiniz diğer ilaçları temel alır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun. Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve yavaş yavaş dozunuzu artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde alın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı reçete edildiği şekilde almaya devam etmek önemlidir. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Uyuşukluk, baş dönmesi, salya akması, bulantı, kilo alımı veya yorgunluk görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi düşme riskini artırabilir. Oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: yutma güçlüğü, kas spazmları, titreme (titreme), zihinsel / ruh hali değişiklikleri (anksiyete, huzursuzluk gibi), uyku sırasında solunum kesintisi.

Bu ilaç nadiren kan şekerinizi yükseltebilir, bu da diyabete neden olabilir veya kötüleşebilir. Artan susuzluk / idrara çıkma gibi yüksek kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Zaten diyabetiniz varsa, kan şekerinizi yönlendirildiği gibi düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Bu ilaç ayrıca önemli kilo alımına ve kan kolesterol (veya trigliserit) seviyelerinizde artışa neden olabilir. Bu etkiler, diyabetle birlikte, kalp hastalığı geliştirme riskinizi artırabilir. Tedavinin risklerini ve faydalarını doktorunuzla tartışın.

Risperidon nadiren geç diskinezi olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Bazı durumlarda, bu durum kalıcı olabilir. Olağandışı / kontrolsüz hareketler (özellikle yüz, dudaklar, ağız, dil, kollar veya bacaklar) geliştirirseniz hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç vücudunuz tarafından yapılan belirli bir doğal maddeyi (prolaktin) artırabilir.

Kadınlar için, prolaktindeki bu artış istenmeyen anne sütüne, kaçırılan / durdurulan dönemlere veya gebe kalma zorluğuna neden olabilir. Erkekler için cinsel yeteneğin azalmasına, sperm üretememesine veya memelerin genişlemesine neden olabilir. Bu semptomlardan herhangi birini geliştirirseniz, derhal doktorunuza bildirin.

Şiddetli baş dönmesi, bayılma, nöbetler gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaç nadiren nöroleptik malign sendrom (NMS) adı verilen çok ciddi bir duruma neden olabilir. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın: ateş, kas sertliği / ağrı / hassasiyet / halsizlik, şiddetli yorgunluk, şiddetli kafa karışıklığı, terleme, hızlı / düzensiz kalp atışı, koyu idrar, böbrek problemleri belirtileri (örn. idrar miktarı).

Nadiren, erkeklerde 4 veya daha fazla saat süren ağrılı veya uzun süreli bir ereksiyon olabilir. Bu durumda, bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın, aksi takdirde kalıcı sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: ateş, şişmiş lenf düğümleri, döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvuru

Önlemler

Risperidon almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Advertisement

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, nöbetler, yutma güçlüğü, düşük beyaz kan hücresi sayımı, Parkinson hastalığı, demans, bazı göz problemleri (katarakt, glokom), kişisel veya ailede diyabet öyküsü, kalp hastalığı, yüksek kolesterol / trigliserit düzeyleri, uyku sırasında solunum problemi (uyku apnesi).

Risperidon, kalp ritmini (QT uzaması) etkileyen bir duruma neden olabilir. QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar alıyorsanız QT uzaması riski artabilir. Risperidon kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), bazı kalp problemlerinin aile öyküsü (QT) EKG’de uzama, ani kardiyak ölüm).

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir. Bazı ilaçlar (diüretikler / “idrar sökücüler” gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Risperidonu güvenle kullanma hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyattan önce (katarakt / glokom göz ameliyatı dahil), doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı alıp almadığınızı veya kullandığınız ve kullandığınız diğer tüm ürünler hakkında (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bildirin.

Bu ilaç sizi daha az terleterek ısı çarpması olasılığını artırabilir.

Sıcak havalarda egzersiz veya sıcak havalarda egzersiz gibi aşırı ısınmanıza neden olabilecek şeylerden kaçının. Hava sıcak olduğunda, çok fazla sıvı için ve hafif giyin. Aşırı ısınırsanız, serinlemek ve dinlenmek için hızlı bir yer arayın. Geçmeyen bir ateşiniz, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, baş ağrısı veya baş dönmesi varsa hemen tıbbi yardım alın.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle uyuşukluk, baş dönmesi, sersemlik ve QT uzamasına daha duyarlı olabilir. Uyuşukluk, baş dönmesi ve düşme riskini artırabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Hamileliğin son 3 ayında bu ilacı kullanan annelerden doğan bebekler nadiren kas sertliği veya titremesi, uyuşukluk, beslenme / nefes alma zorlukları veya sürekli ağlama gibi belirtiler geliştirebilir. Özellikle ilk aylarında yenidoğanda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktora bildirin.

Tedavi edilmemiş zihinsel / ruh hali sorunları (şizofreni, bipolar bozukluk, depresyon gibi) ciddi bir durum olabileceğinden, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararları ve risklerini tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Bebeğinizin kas sertliği veya titremesi, olağandışı uyku hali veya beslenme güçlüğü gibi semptomlar geliştirmesi durumunda derhal doktora söyleyin. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: metoklopramid.

Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete gibi ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi) alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.


Leave A Reply