Rokanın Sağlık İçin Faydaları Nelerdir? Rokanın Kullanımı ve Besin Değeri

0
Advertisement

Roka yeşilliğinin özellikleri, besin değeri ve sağlığımıza olan yararları, faydaları nelerdir? Roka nasıl kullanılır, hakkında bilgi.

roka

Kaynak: pixabay.com

Roka

Roka, Akdeniz bölgesinde ortaya çıkan acımtırak, kendine özgü tadı olan bir yeşilliktir.Roka, Brassica veya Cruciferous ailesinin bir üyesidir. Bu sınıflandırma, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar ve brokoli gibi çoğunlukla turpgillerden oluşan sebzeleri içerir.

Rokanın faydaları nelerdir?

Rokanın popülaritesinin tadı kadar sağlık yararlarıyla da ilgisi var. Bir çalışmada, rokanın kanserle savaşan ajanlarda özellikle yüksek olduğunu belirtiyor.

Bu lezzetli yeşillik, lif ve fitokimyasallar açısından zengin, besleyici yoğun bir besindir. Roka, şeker, kalori, karbonhidrat ve yağ bakımından düşüktür. Birkaç hayati besin maddesi bakımından zengindir. Bunlar şunları içerir:

roka

Kaynak: pixabay.com

 • Kanın normal şekilde pıhtılaşmasına yardımcı olan kalsiyum. Kemik sağlığı, diş sağlığı, kas fonksiyonu ve sinir fonksiyonu için de gereklidir.
 • Potasyum, bir mineral ve kalp ve sinir fonksiyonları için hayati önem taşıyan bir elektrolittir. Ayrıca kasların normal şekilde kasılmasına yardımcı olur. Potasyum, sodyumun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olur ve bu nedenle tansiyonu yüksek olan kişiler için faydalı olabilir.
 • Folat, bir B vitamini. DNA ve diğer genetik materyallerin üretimini desteklemeye yardımcı olur. Hamile olan veya hamile kalmayı planlayan kadınlar için özellikle önemlidir. Gebe kadınlarda folat eksikliği, nöral tüp defekti olan spina bifida’ya yol açabilir.
 • Bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidan olan C vitamini. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, doku sağlığı ve gıdalardaki demirin emilimi için önemlidir.
 • Kan pıhtılaşmasına yardımcı olan K vitamini. Warfarin (Coumadin) gibi reçeteli bir kan inceltici gerekiyorsa, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeden önce K vitamini alımınızı doktorunuzla görüşün.
 • A vitamini, bir grup yağda çözünen retinoid için kullanılan bir terimdir. A vitamini, bağışıklık fonksiyonunu, hücre büyümesini, gece görüşünü ve genel göz sağlığını destekleyen güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda böbrek, akciğer ve kalp fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur.
rokalı pizza

Kaynak: pixabay.com

Roka ve diğer yeşillikler

Daha ince tadı olan salata yeşilliklerinden farklı olarak, rokanın oldukça farklı ve acımsı gevrekliği, salatalara ve diğer soğuk yemeklere zarafet katar. Maydanoz gibi, ağız kokusu ile mücadeleye yardımcı olmak için çiğnenebilir.

Roka, çoğu marul ve ot türüne ek olarak veya bunların yerine kullanılabilir. Aynı zamanda kendine özgü bir yaprak şekline sahiptir. Rokanın çiçekleri, tohumları ve yaprakları yenilebilir.

Advertisement

Bu nasıl kullanılır?

 • Roka pizza, cips, sandviç ve dürümler için sağlıklı bir garnitür olarak kullanılabilir.
 • Sızma zeytinyağı, tuz, limon suyu ve biberden oluşan bir garnitür salatası olarak servis edilebilir.
 • Aynı zamanda daha önemli salata tarifleri için mükemmel bir temel oluşturur. Protein dolu, düşük kalorili bir yemek için rokaya çeri domates, ızgara tavuk ve ceviz eklemeyi deneyin.
 • Rokanın yaprak şekli ve tadı, onu narenciye ve meyve salatalarının ilginç bir tamamlayıcısı yapar.
 • Roka, sıcak veya soğuk pesto yapmak için fesleğen yerine kullanılabilir. Etli yemekler için kullanılan bu tarifte rokaya, parmesan ve çam fıstığı eklenir.
 • Roka pişince acımsı tadının bir kısmını kaybeder ve tadı yumuşar. Kabak ve keçi peynirli makarnaya roka eklenebilir.


Leave A Reply