Romatoid Artrite İyi Gelen Ağrı ve İltihabı Azaltan 5 Bitkisel Yağ ve Kullanımı

0
Advertisement

Romatoid artrit ağrısı çekenler için ağrıyı ve iltihapı azaltacak, iyi gelecek bitkisel yağlar nelerdir ve nasıl kullanılırlar?

Uçucu yağlar kökler, kök, yapraklar, çiçekler veya meyveler de dahil olmak üzere bitkilerin farklı bileşenlerinden alınır. İyileşme ve aromaterapi için kullanılırlar.

Uçucu yağlar, romatoid artrit (RA) gibi kronik ağrı durumlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Bu artrit formu, vücudunuzun bağışıklık sisteminin eklemlerinize saldırmasına neden olan bir otoimmün bozukluktur. Eklem dokusunda iltihaplanmaya, ağrıya ve şişmeye neden olur. Tedavi edilmezse, romatoid artrit geri dönüşümsüz kıkırdak ve eklem hasarına neden olabilir.

Romatoid artrit tedavisinde 5 bitkisel yağ

Romatoid artritiniz varsa, doktorunuz iltihabı azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için ilaçlar reçete etmiş olabilir. Ağrınız için güvenli bir tamamlayıcı veya alternatif tedavi esansiyel yağlardır.

Topikal olarak kullanmadan önce, uçucu yağları aşağıdaki gibi taşıyıcı yağlarla seyreltmelisiniz:

  • hindistancevizi yağı
  • tatlı badem yağı
  • zeytin yağı
  • Avokado yağı
  • jojoba yağı
  • Argan Yağı
  • üzüm çekirdeği yağı

Uçucu yağlar en yaygın olarak bir aromaterapide kullanılır ve solunur.

Advertisement

1. Okaliptüs yağı

okaliptus yagi

Kaynak: pexels.com

Okaliptüs yağı bir dizi anti-enflamatuar ve analjezik özelliğe sahiptir. Bu yağ ayrıca dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Araştırmacılar okaliptüs aromaterapisinin diz protezi sonrasında ağrı yönetimi üzerine etkilerini değerlendirdi. Çalışma, okaliptüs yağının solunmasının, bu prosedürü takiben iltihap, ağrı ve kan basıncını önemli ölçüde azaltabileceği sonucuna vardı.

Romatoid artritiniz varsa, enflamasyonu azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için bu seyreltilmiş yağı veya jeli etkilenen bölgeye topikal olarak uygulayabilirsiniz.

2. Zencefil yağı

zencefil

Kaynak: pixabay.com

Zencefil, anti-enflamatuar özellikleri ve ağrı kesici etkileri için kullanılan yaygın bir iyileştirici maddedir. Araştırmacılar, osteoartritli hastalarda zencefilin eklem ve diz ağrısı üzerindeki analjezik etkilerini değerlendirdi.

Çalışmaya katılanların yarısından fazlasında, zencefil ekstraktının diz ağrısını azalttığı bulunmuştur. Ayrıca eklem ağrılarını tedavi etmek için zamanla daha az ilaç kullandılar.

Ağrı için zencefil yağı kullanmak için, etkilenen bölgeye topikal olarak birkaç damla uygulayabilirsiniz. Ek bir destek için, bölgeye yağ ile masaj yaptıktan sonra sıcak bir kompres kullanın. Topikal olarak uygulanan zencefil alerjisinin mümkün olduğunu belirtmek önemlidir, bu nedenle önce küçük bir alanda her zaman bir test yapmanız gerekir.

Advertisement

3. Zerdeçal yağı

Zerdeçal

Kaynak: pixabay.com

Zerdeçal bir bitki ve iyileştirici bir maddedir. Zerdeçal, aktif bir anti-enflamatuar bileşik olan kurkumin içerir. Esansiyel bir yağ olarak zerdeçal, iltihabı azaltmak, kan dolaşımını uyarmak ve sindirimi iyileştirmek için kullanılabilir.

Romatoid artriti tedavi etmek için, zerdeçal yağı etkilenen bölgeye topikal olarak uygulayabilir veya uçucu yağı havaya verebilirsiniz. Zerdeçal, pişirme sırasında eklenebilen şifa için iyi bilinen bir baharattır.

4. Buhur yağı

buhur

Kaynak: pixabay.com

Buhur Boswellia cinsindeki ağaçlardan kurutulmuş özsudur. Yüzyıllardır tütsü olarak kullanılmıştır. Antiseptik, rejeneratif ve antienflamatuar özellikleri ile de bilinir. Bir 2010 çalışması, özellikle osteoartrit kaynaklı enflamatuar semptomları azaltmak için potansiyel bir tedavi olarak buhur (sığla) yağını doğruladı.

Romatoid artriti tedavi etmek için, etkilenen bölgeye topikal olarak seyreltilmiş sığla yağı uygulayın.

5. Portakal yağ

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir? Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Kaynak: pixabay.com

Portakal meyvesi antiseptik, antienflamatuar ve antidepresan özelliklere sahip güçlü bir uçucu yağ üretir.

Araştırmacılar, portakal esansiyel yağ ile aromaterapinin bacak kırığı nedeniyle ağrısı olan hastalar üzerindeki etkisini değerlendirdi. Portakal yağı teneffüs eden katılımcılarda ağrı önemli ölçüde azaldı ve araştırmacılar, bunun tamamlayıcı bir tedavi olarak faydalı olduğuna inanıyorlar.

Artrit ağrısını azaltmak için seyreltilmiş portakal yağını cildinize uygulayabilir ve masaj yapabilirsiniz. Sakinleştirici bir etki yaratmak ve vücut ağrısını azaltmak için banyonuza seyreltilmiş portakal yağı eklemeyi düşünün. Topikal olarak narenciye esansiyel yağı kullanıyorsanız, daha sonra güneş ışığından kaçınmalısınız.

Özetle;

Uçucu yağlar, romatoid artrit gibi kronik ağrı durumları için etkili bir tedavi olabilir. Ancak, geleneksel tedavi yöntemlerini göz ardı etmemelisiniz. Uçucu yağlar, doktorunuzun tavsiyesi üzerine ilacınızın yanında kullanılmalıdır.

Uçucu yağlar, sertifikalı bir aromaterapist tarafından önerilmedikçe asla oral yoldan alınmamalıdır. Uçucu yağlarda kalite ve saflıkla ilgili sorunlar olabileceğini hatırlamak önemlidir. Kaliteli bir marka seçme konusunda dikkatli olun.

Cildinizde saf uçucu yağların kullanılması tahrişe ve potansiyel olarak zararlı yan etkilere neden olabilir. Herhangi bir yağ kullanmadan önce, seyreltilmiş yağı bileğinizin içi gibi cildinizin küçük bir bölgesinde test edin. Kullanmadan önce yeni tedavileri doktorunuzla tartışın.

Advertisement


Leave A Reply