Rooibos Çayı Nedir? Sağlık Faydaları, Kullanım Şekli ve Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Rooibos Çayı nasıl bir çaydır, sağlığımız için faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmelidir, potansiyel yan etkileri nelerdir, hakkında bilgi.

Rooibos çayı, lezzetli ve sağlıklı bir içecek olarak popülerlik kazanıyor. Güney Afrika’da yüzyıllar boyunca tüketilen, dünya çapında sevilen bir içecek haline geldi. Siyah ve yeşil çaya lezzetli, kafeinsiz bir alternatiftir.

Rooibos Çayı

Dahası, savunucular, antioksidanların kansere, kalp hastalığına ve felce karşı koruyabileceğini iddia ederek rooibos’u potansiyel sağlık yararları için övüyor. Ancak, bu avantajların kanıtlarla desteklenip desteklenmediğini merak edebilirsiniz.

Bu makalede, rooibos çayının sağlık yararları ve potansiyel yan etkileri araştırılmaktadır.

Rooibos Çayı Nedir?

Rooibos çayı kırmızı çay veya kırmızı çalı çayı olarak da bilinir. Genellikle Güney Afrika’nın batı kıyısında yetişen Aspalathus linearis adlı bir çalı yaprakları kullanılarak yapılır. Rooibos bitkisel bir çaydır ve yeşil veya siyah çay ile ilişkili değildir.

Advertisement

Geleneksel rooibos, yaprakların fermente edilmesiyle yaratılır, bu da onları kırmızı-kahverengi bir renge dönüştürür. Fermente edilmemiş yeşil rooibos da mevcuttur. Çayın geleneksel versiyonundan daha pahalı ve daha yeşil olma eğilimindedir, aynı zamanda daha fazla antioksidan içerir. Rooibos çayı genellikle siyah çay gibi tüketilir. Bazı insanlar süt ve şeker ekler – ve rooibos buzlu çay, espressos, latte ve cappuccino da çıkarmıştır.

Bazı iddiaların aksine, rooibos çayı iyi bir vitamin veya mineral kaynağı değildir. Bununla birlikte, sağlık yararları sunabilecek güçlü antioksidanlarla doludur.

1. Düşük Tanenler ve Kafein ve Oksalik Asit içermez

Kafein, hem siyah çay hem de yeşil çayda bulunan doğal bir uyarıcıdır. Orta miktarda kafein tüketmek genellikle güvenlidir. Egzersiz performansı, konsantrasyonu ve ruh hali için bile bazı faydaları olabilir. Bununla birlikte, aşırı tüketim kalp çarpıntısı, artan kaygı, uyku problemleri ve baş ağrılarıyla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, bazı insanlar kafein alımından kaçınmayı veya sınırlamayı seçer.

Rooibos çayı doğal olarak kafein içermediğinden, siyah veya yeşil çaya mükemmel bir alternatiftir. Rooibos ayrıca normal siyah veya yeşil çaya göre daha düşük tanen seviyesine sahiptir. Tanenler, yeşil ve siyah çayda bulunan doğal bileşikler, demir gibi belirli besin maddelerinin emilimini engeller. Son olarak, siyah çay ve yeşil çayın aksine, daha az oranda kırmızı rooibos oksalik asit içermez.

Yüksek miktarda oksalik asit tüketmek böbrek taşı riskinizi artırabilir, bu da rooibos’u böbrek problemi olan herkes için iyi bir seçenek haline getirir.

2. Antioksidan Doludur

Rooibos, aspalastin ve quercetin içeren sağlığı geliştiren antioksidanların yüksek seviyeleri nedeniyle sağlık yararları ile ilişkilidir. Antioksidanlar, hücrelerin serbest radikallerin zararlarından korunmasına yardımcı olabilir. Uzun vadede etkileri kalp hastalığı ve kanser gibi hastalık riskinizi azaltabilir.

Advertisement

Rooibos çayının vücudunuzdaki antioksidan seviyelerini artırabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bununla birlikte, belgelenen herhangi bir artış küçük olmuştur ve uzun sürmez.

15 kişilik bir çalışmada, katılımcılar kırmızı rooibos içtiğinde antioksidanların kan seviyeleri % 2.9 ve yeşil çeşitliliği içtiklerinde % 6.6 arttı. Bu artış, katılımcılar 750 mg rooibos yaprağıyla yapılan 17 ons (500 ml) çay içtikten sonra beş saat sürdü.

12 sağlıklı erkekte yapılan bir başka çalışmada, rooibos çayının bir plaseboya kıyasla kan antioksidan seviyeleri üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Bunun nedeni muhtemelen rooibos’taki antioksidanların vücudunuz tarafından kısa ömürlü veya verimsiz bir şekilde emilmesidir.

3. Kalp Sağlığını Artırır

Rooibos’taki antioksidanlar daha sağlıklı bir kalple bağlantılıdır. Bu farklı şekillerde olabilir. İlk olarak, rooibos çayı içmek, anjiyotensin dönüştürücü enzimi (ACE) inhibe ederek kan basıncı üzerinde faydalı etkilere sahip olabilir. ACE, kan damarlarınızın kasılmasına neden olarak dolaylı olarak kan basıncını arttırır.

17 kişide yapılan bir çalışmada, rooibos çayı içmek, alımdan 30-60 dakika sonra ACE aktivitesini inhibe etti. Bununla birlikte, bu kan basıncında herhangi bir değişikliğe dönüşmedi.

Çayın kolesterol seviyelerini iyileştirebileceğine dair daha umut verici kanıtlar var. Yüksek kalp hastalığı riski olan 40 aşırı kilolu yetişkinde yapılan bir çalışmada, altı hafta boyunca günde altı fincan rooibos çayı “kötü” LDL kolesterolü düşürürken, “iyi” HDL kolesterolü arttırdı. Ancak sağlıklı insanlarda da aynı etki görülmedi.

Sağlıklı kolesterol seviyeleri, kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere çeşitli kalp koşullarına karşı ek koruma sağlar.

Rooibos Çayı

4. Kanser Riskini Azaltır

Test tüpü çalışmaları, rooibos çayında bulunan antioksidanlar quercetin ve luteolin’in kanser hücrelerini öldürebildiğini ve tümör büyümesini önleyebildiğini belirtmektedir. Bununla birlikte, bir fincan çaydaki quercetin ve luteolin miktarı çok azdır. Birçok meyve ve sebze çok daha iyi kaynaklardır.

Bu nedenle, rooibos’un bu iki antioksidandan yeterince paketlenip paketlenmediği ve bunların fayda sağlamak için vücudunuz tarafından yeterince verimli bir şekilde emilip emilmediği belirsizdir. Rooibos ve kanser konusunda insan çalışmalarına ihtiyaç olduğunu unutmayın.

5. Tip 2 Diyabetli Kişilere Fayda Sağlar

Rooibos çayı, hayvan çalışmalarının anti-diyabetik etkilere sahip olabileceğini öne süren antioksidan aspalathinin bilinen tek doğal kaynağıdır.

Advertisement

Tip 2 diyabetli farelerde yapılan bir çalışma, aspalatin kan şekeri seviyelerinin dengelendiğini ve insülin direncinin azaldığını, bunun da tip 2 diyabetli veya risk altında olan kişiler için umut verici olabileceğini buldu. Ancak, insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Doğrulanmamış Faydalar

Rooibos çayını çevreleyen sağlık iddiaları çok çeşitlidir. Bununla birlikte, birçoğunu destekleyecek kanıt yoktur. Doğrulanmamış faydalar şunları içerir:

  • Kemik sağlığı: Rooibos tüketimini gelişmiş kemik sağlığına bağlayan kanıtlar zayıftır ve spesifik çalışmalar azdır.
  • İyileştirilmiş sindirim: Çay genellikle sindirim problemlerini azaltmanın bir yolu olarak teşvik edilir. Ancak bunun kanıtı zayıftır.
  • Diğerleri: Anekdot raporlarına rağmen, rooibos’un uyku problemlerine, alerjilere, baş ağrılarına veya koliklere yardımcı olabileceğine dair güçlü bir kanıt yoktur.

Tabii ki, kanıt eksikliği mutlaka bu iddiaların yanlış olduğu anlamına gelmez – sadece tam olarak çalışılmamışlardır.

Potansiyel Yan Etkiler

Genel olarak, rooibos çok güvenlidir. Olumsuz yan etkiler oldukça nadir olmakla birlikte, bazıları bildirilmiştir.

Bir vaka çalışması, günlük olarak büyük miktarda rooibos çayı içmenin, karaciğer enzimlerinde bir artışla bağlantılı olduğunu ve bu da genellikle karaciğer problemini gösterebileceğini buldu. Ancak, bu sadece tek bir karmaşık durumdu.

Çaydaki bazı bileşikler, kadın cinsiyet hormonu östrojen üretimini uyarabilir. Bazı kaynaklar, meme kanseri gibi hormona duyarlı durumları olan kişilerin bu tür çaylardan kaçınmak isteyebileceğini önermektedir.

Bununla birlikte, bu etki çok hafiftir ve bir etki görmeden önce çok büyük miktarlarda tüketmeniz gerekebilir.

Özetle;

Rooibos çayı sağlıklı ve lezzetli bir içecektir. Kafein içermez, tanen bakımından düşük ve çeşitli sağlık yararları sunabilen antioksidan bakımından zengindir. Bununla birlikte, çayla ilgili sağlık iddiaları genellikle anekdottur ve güçlü kanıtlara dayanmaz.

Tüp ve hayvan çalışmalarında görülen rooibos çayının faydalarının insanlar için gerçek dünya sağlık yararlarına dönüşüp dönüşmediği hala açık değildir.


Leave A Reply