Sabahları Baş Ağrısıyla Uyanmak, Sabahları Baş Ağrısının Nedenleri Tedavisi

0
Advertisement

Sabahları baş ağrısı ile uyanmanın nedenleri nelerdir? Sabah baş ağrısından kurtulmak için neler yapılabilir, sebepleri ve tedavisi hakkında bilgi.

Sabah baş ağrıları çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Kötü bir gece uykusundan sonra veya stres yaşarken arada bir karşılaşabilirsiniz veya bunları düzenli olarak deneyimleyebilirsiniz.

baş ağrısı

Kaynak: pixabay.com

Sabah erkenden baş ağrısı 13 kişiden 1’inde görülür. Bunlar vücut fizyolojinizdeki bir değişikliğin sonucu olabilir. Sabahın erken saatlerinde vücudunuzun iç ağrı azaltma seviyesi düşebilir. Ek olarak, vücudunuz bu süre zarfında daha fazla adrenalin yapabilir ve migren baş ağrılarına neden olabilir.

Kaliteli uyku eksikliği veya uyku bozukluğu da sabah baş ağrısına neden olabilir. Uyku bozukluğu olan kişilerin, sabah baş ağrısına sahip olma olasılığı, uyku bozukluğu olmayanlara göre 2 ila 8 kat daha fazladır.

Sabah erken baş ağrıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Migren ve sabah baş ağrıları

Migren sabah erken baş ağrınızın nedeni olabilir. Migren çok yaygın baş ağrısı tipidir. Bu tip baş ağrısı, işlev yeteneğinizi etkileyebilir ve genellikle zonklayan bir baş ağrısına neden olur. Bu baş ağrılarının yarısı sabah 4 ile sabah 9 arasında görülür ve migren hastalarının yüzde 30 ila 50’si uyku bozukluğuna sahiptir.

Advertisement

Farklı baş ağrısı türleri nelerdir?

Baş ağrısı, donuk, keskin veya zonklayan ağrıya neden olabilir. Baş ağrısını kısa bir süre, bir saat veya daha az veya birkaç güne kadar uzun bir süre yaşayabilirsiniz.

Bazen sabah baş ağrılarıyla ilişkili baş ağrısı türleri şunlardır:

 • migren
 • baş zonklaması
 • hipnik baş ağrısı
 • gerginlik baş ağrısı
 • paroksismal hemikranya
 • ilaç aşırı kullanımı nedeniyle baş ağrısı

Uykusuzluk hastalığı (İnsomnia)

İnsomnia, uyku düzeninizi etkiler ve uyku yoksunluğuna neden olur. Bu durum sabah baş ağrılarının yaygın bir nedenidir. Uykusuzluk, aşağıdaki durumlarda yeterli uyku almanızı önleyebilir:

 • uykuya dalmaya çalışırken sizi ayakta tutmak
 • uykunuz sırasında sizi uyandırmak
 • huzursuz uykuya neden olmak

Uykusuzluğun neden olduğu uyku eksikliği, migren baş ağrılarına da neden olabilir.

Uykusuzluk çeşitli şekillerde tedavi edilebilir ve doktorunuzla tartışılmalıdır. Doktorunuz, durumu teşhis etmenize yardımcı olması için uyku düzeninizi izlemenizi isteyebilir. Uykusuzluğun tedavisi, ilaç almayı, tedavi almayı veya bir ilaç ve terapi kombinasyonunu denemeyi içerebilir. Uykusuzluğun azaltılması sabah baş ağrılarını hafifletmelidir.

Uykusuzluk

Kaynak: pexels.com

Depresyon veya kaygı

Kronik sabah baş ağrıları için en önemli faktörler anksiyete ve depresyondur. Zihinsel sağlık koşulları da sabah baş ağrısı riskinizi daha da artırabilecek uykusuzluğa yol açabilir.

Advertisement

Zihinsel sağlık durumundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla konuşun. Çoğu zaman bu durumlar konuşma terapisi, ilaç veya bir tedavi kombinasyonu ile yönetilebilir. Bu koşulları yönetmek sabah baş ağrısı insidansını azaltmaya yardımcı olabilir.

Horlama veya uyku apnesi

Horlama veya uyku apnesinin yol açtığı uyku bozukluğu, sabah erken baş ağrılarınızın kaynağı olabilir. Horlama kendi başına bir durum veya uyku apnesinin bir belirtisi olabilir.

Uyku apnesi, uyku esnasında nefes almayı durdurmanıza neden olur. Genellikle uyku apnesi ile ilişkili baş ağrıları 30 dakikadan az sürer. Uyku apnesini sürekli pozitif hava yolu basınç makinesi gibi özel ekipmanlarla tedavisi mümkündür.

Diş Gıcırdatması

Dişlerinizi gıcırdatmak, bruksizm olarak da bilinir. Bu, gece uyku bruksizmi olarak adlandırılan bir uyku bozukluğu olarak ortaya çıkabilir. Sabah uyandığınızda baş ağrısına neden olabilir. Baş ağrısı genellikle donuktur ve şakaklarınızın yakınında hissedilebilir.

Bruksizm, uyku apnesi gibi diğer uyku durumlarıyla da bağlantılıdır ve hasarlı dişlere ve çene ağrısına neden olabilir. Tedavi ağız koruyucuyu, stres azaltma tekniklerini veya davranış değişikliklerini içerebilir.

Gergin kaslar

Sabah erken baş ağrıları boynunuzdaki gerilmiş kasların bir sonucu olabilir. Bu erken sabah baş ağrısını hafifletmek için uyku pozisyonunuzu ve kullandığınız yastıkları değerlendirmeniz gerekebilir.

Yastıklar, boynunuzu ve omurganızı doğru şekilde destekleyen bir uyku pozisyonunu korumanıza yardımcı olacaktır. Doğru yastığı bulmak biraz deneme yanılma gerektirebilir. Yastığınız başınızı ve boynunuzu ayakta durduğunuza benzer bir konumda tutmalıdır. Yumuşak yastıklar boynunuzu tutup omurgaları düzgün bir şekilde tutmayabilir ve sert yastıklar vücudunuz için çok fazla bir açı oluşturabilir. Doğru uyku duruşunu sürdürmek için yastığınızı gerektiği gibi değiştirmeye çalışın.

İlaç ve Alkol Kullanımı

Kaynak : Pixabay.com

İlaç veya alkol kullanımı

Sabah erken baş ağrıları ilaç veya alkolün sonucu olabilir. İlaçlar uyku düzeninizi etkileyebilir, bu da uyku bozukluğuna ve sabah erken baş ağrılarına neden olabilir. Aşırı içmek, düzensiz uykuya ve akşamdan kalma gibi sabah erken baş ağrısına neden olabilir.

İlaçlarınızın sabah erken baş ağrılarına neden olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzla konuşun. Akşamdan kalmayı önlemek için aşırı alkol tüketmekten kaçının.

Diğer sağlık koşulları

Başka bir sağlık durumu nedeniyle sabah erken baş ağrıları yaşayabilirsiniz. Baş ağrısı çeşitli koşulların bir belirtisi olabilir ve uyku düzeninizden kaynaklanmayabilir. Kronik sabah baş ağrısına neden olabilecek durumlar arasında hipertansiyon ve kas-iskelet sistemi hastalıkları bulunur.

Yaşadığınız tüm belirtileri doktorunuzla tartıştığınızdan emin olun. Size tamamen farklı bir durum teşhisi konabilir.

Advertisement

Tedavi

Doktorunuz sabah erken baş ağrılarınızın nedenini belirlediğinde, bir tedavi planı oluşturmak için sizinle birlikte çalışacaktır.

Nadiren sabah erken baş ağrıları, sınırlı bir süre için düşük uyku kalitesine neden olan benzersiz durumların bir sonucu olabilir. Bu durumda, sağlıklı uyku alışkanlıkları uygulamalısınız. Bunlar:

 • Yeterli uyku almak (yetişkinler için yaklaşık yedi veya sekiz saat)
 • yatmak ve tutarlı zamanlarda uyanmak
 • uyumaya elverişli bir ortamda uyumak

Baş ağrılarınız altta yatan bir durumdan kaynaklanıyorsa, bu durumu tedavi etmek sabah baş ağrısı insidansınızı azaltmalıdır. Sebep ilaçsa, farklı bir ilaç bulmak için doktorunuzla birlikte çalışın. Asla doktorunuzla konuşmadan ilaç almayı bırakmayın.

Risk faktörleri

Migren veya diğer kronik baş ağrıları yaşıyorsanız sabah erken baş ağrılarına daha duyarlı olabilirsiniz. Uyku bozukluğunuz veya başka bir tıbbi durumunuz varsa bunları daha sık yaşayabilirsiniz.

Görünüm

Sabah erken baş ağrıları nedenlerine göre tedavi edilmelidir. Sebebe bağlı olarak, daha yüksek bir uyku kalitesi alarak veya yastığınızı değiştirerek baş ağrılarını kendiniz yönetebilirsiniz. Baş ağrılarınız doktorunuzla konuşmayı gerektirebilir. Siz ve doktorunuz nedeni belirledikten sonra, baş ağrıları uygun tedaviyle daha iyi hale gelmelidir.


Leave A Reply