Safra Kesesi Rüptürü (Yırtılması) Nedir? Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

0
Advertisement

Safra Kesesi Rüptürü (Yırtılması) nedir, neden olur? Safra kesesi rüptürü belirtileri neleredir? Tehlikeli midir? Yırtılmanın tedavisi hakkında bilgi.

Safra kesesi rüptürü nedir?

Safra kesesi karaciğerinizin yakınında bulunan küçük bir organdır. Karaciğerde üretilen bir sıvı olan safrayı depolar. Safra kesesi yağları parçalamaya yardımcı olmak için safra ince bağırsağa salınır.

safra kesesi

Safra kesesi yırtılması, safra kesesi duvarının sızdırdığı veya patladığı tıbbi bir durumdur. Patlamalara genellikle safra kesesinin iltihabı neden olur. Bu iltihap, safra kesesinin içine sıkışabilen safra taşlarından kaynaklanabilir. Enfeksiyon ayrıca yırtılmaya yol açabilecek iltihaplanmaya da neden olabilir. Nadir durumlarda, bir yaralanma yırtılmaya neden olabilir.

Safra keseniz patlarsa, ani, keskin şiddetli karın ağrınız olabilir. Ağrı rüptürden sonra kısa süreli olabilir. Ancak sızıntı içeriği olan rüptür bölgesi büyüdüğünde veya iltihaplandığında veya enfekte olduğunda ağrı sıklıkla geri döner. Tedavi edilmeyen yırtılmış bir safra kesesi vücutta sistemik inflamatuar yanıt sendromuna neden olabilir. Sepsis olarak da bilinen sistemik inflamatuar yanıt sendromu ile altta yatan enfeksiyon varsa, bu tip bir enfeksiyon hayatı tehdit edici olabilir.

Safra kesesi rüptürünün nedenleri

Patlamalara genellikle safra kesesi iltihabı veya künt bir yaralanma neden olur.

Advertisement

Safra kesesi iltihabının rüptüre yol açan nedenleri şunlardır:

 • inflamasyonun en yaygın nedeni olan safra taşları
 • parazitik solucanların neden olduğu ve safra hastalığına yol açabilen askariaz
 • Escherichia coli, Klebsiella veya Streptococcus faecalis’in neden olduğu bakteriyel enfeksiyonlar
 • safra kesesini tıkayabilecek safra ve parçacık maddesinin bir karışımı olan safra çamuru

Safra kesesini parçalayabilen künt yaralanmaların nedenleri şunlardır:

 • motorlu taşıt kazaları
 • karına çarparak düşme
 • futbol, ​​güreş veya ragbi gibi temas sporlarından doğrudan darbeler
 • Safra kesesi rüptürü belirtileri

Yırtılmış bir safra kesesi belirtileri göz ardı edilmemelidir. Safra kesesi rüptürü semptomları yaşarsanız derhal tıbbi yardım alın. Bu belirtiler şunları içerebilir:

 • mide bulantısı ve kusma
 • karnınızın sağ üst çeyreğinde keskin ağrı
 • deride ve gözlerde sararma olan sarılık
 • ateş

Safra kesesi rüptürünün teşhisi

Doktorunuzun rüptüre bir safra kesesi teşhisini koyması zor olabilir, çünkü belirtileriniz safra kesesi iltihabı semptomlarına benzeyebilir. Doktorunuz gerçekten safra kesesi yırtığı noktasında safra kesesi iltihabı teşhisi koyarsa, size yanlış tedavi verebilir.

Doktorunuz safra kesesi rüptürünü kontrol etmek için çeşitli teşhis testleri kullanabilir, örneğin:

 • karın ultrasonu
 • renk akışı Doppler ultrason
 • BT tarama
 • özel bir kamera ile takip edilen vücuda enjekte edilen radyoaktif bir malzeme kullanan safra sintigrafisi (HIDA taraması)

Ek olarak, doktorunuz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir enfeksiyondan kaynaklanabilecek iltihap belirtilerini kontrol etmek için bir dizi kan testi isteyebilir:

Advertisement
 • beyaz kan hücresi sayımı
 • c-reaktif protein seviyesi
 • eritrosit sedimantasyon hızı

Bu testlerin herhangi birinde yüksek seviyeler, safra kesesi hastalığı gösteren pozitif semptomlar ve işaretler veya görüntüleme çalışmaları ile birlikte safra kesesi rüptürü için bir risk olan safra kesesi iltihabını gösterebilir.

Safra kesesi rüptürü tedavisi

Safra kesesi çıkarılması

Doktorunuz durumunuzu teşhis ettikten sonra en iyi tedaviyi önerecektir. Tipik olarak, hızlı tedavi ile bir tanı takip edilir. İdeal olarak, doktorunuz safra kesesini yırtılmadan önce çıkarmak isteyecektir. Safra keseniz yırtıldıktan sonra çıkarılırsa daha yüksek komplikasyon olasılığı vardır.

Safra kesesi laparoskopik cerrahi ile çıkarılabilir. Bu, safra kesesini çıkarmak için küçük insizyonların ve özel aletlerin kullanıldığı minimal invaziv bir cerrahidir. Bu tekniğin komplikasyon riski daha düşüktür ve genellikle hastanede daha kısa süre kalmayı gerektirir. Safra kesesinin tamamen çıkarılmasını zorlaştıran önemli inflamasyon veya çok kırılgan dokularınız varsa, parsiyel kolesistektomi bir seçenektir.

Ameliyat sonrası tedavi

Muhtemelen ameliyattan sonra tedaviye ihtiyaç duyacaksınız. Bu, bakteriyel bir enfeksiyonu temizlemek için antibiyotikler ve durumunuzu izlemek için hastanede kalmayı içerebilir. Geçici olarak az yağlı bir diyet de gerekebilir. Safra keseniz çıkarıldıktan sonra yağ sindirimi ve emiliminde kısa süreli zorluklar yaşayabilirsiniz.

Ayrıca evde cerrahi insizyon (lar) ınızın bakımı için talimatlar alabilirsiniz ve doktorunuz ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir. Doktorunuz enfeksiyona karşı bir önlem olarak sürekli bir antibiyotik tedavisi önerebilir. Ayrıca, belirli bir süre faaliyetlerden kaçınmanız da istenebilir.

Komplikasyonlar

Safra kesesi rüptürleri çok ciddiye alınmalıdır. Safranın karın boşluğuna salınması beklenmez. İlişkili enfeksiyon ile rüptüre bir safra kesesinin en ölümcül komplikasyonlarından biri sepsistir. Bu durumda, hızlı bir şekilde tedavi edilmezseniz vücudunuz şoka girebilir veya organlarınız kapanabilir. Daha zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, bu tip komplikasyon riski daha yüksektir.

Safra kesesi rüptürü için görünüm

Safra kesesi yırtılmadan önce çıkarıldığında görünüm umut vericidir. Bazı yırtılma yerleri çıkarmayı daha zor hale getirir, bu da enfeksiyon geliştirme riskini artırır. Bir rüptürün ciddi komplikasyonları ölümcül olabilir.

Doğru tanı ve hızlı tedavi gören kişiler tam iyileşme sağlayabilir.


Leave A Reply