Saint Lucia Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Tarihi

0

Ülkeler Rehberi Saint Lucia – Saint Lucia ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, tarihi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

Saint Lucia bayrağı

Kaynak: pixabay.com

SAINT LUCIA

  • Yüzölçümü: 616.3 km2.
  • Başkenti: Castries (53.883).
  • Dil: İngilizce, Kreol (yerli dilleri Fransızca karışımı).
  • Din: Hristiyan (% 90 Katolik, % 10 Protestan).
  • Para birimi: 1 Doğu Karaib doları = 100 cent.

Karaibler’de ada devletidir. Karaib Denizi’nin doğusunda Rüzgâraltı Takımadalarından bir olan Saint Lucia, Marti-nigue Adası’nın güneyinde, Saint Vincent Adası’nın kuzeyinde yer alır.

Advertisement

Yüzey Şekilleri;

Volkanik kökenli Saint Lucia Adası, dağlık iç bölge, hafif eğimli tepelerle kıyı şeridini oluşturan düzlüğe doğru alçalır. Adanın iç kesimleri, yağmur ormanlarıyla kaplı tepeler ve karanlık, dar vadilerden oluşur. En yüksek nokta, Gimie Dağı (950 m) yanında, irili ufaklı volkanik kitleler adaya çarpıcı bir görünüm kazandırır. Dağlık bölgenin kısa akışlı ırmakları, geniş ve verimli ovaları sular. Buraları tarıma en elverişli alanlardır. En uzun ırmaklardan Torumasse (14 km) Gimie Dağı’ndan doğar, doğu kıyısında Mircoud Kenti’nde denize dökülür.

Saint Lucia

Kaynak: pixabay.com

İklim;

İklimi sürekli etkileyen ve kuzey doğudan esen alize rüzgârları, mevsim yağmurları getirerek sıcak havayı serinletir. Mayıs-ağustos arası ve yıl sonları yağmur mevsimidir. Ocaktan nisana kadar olan dönem kurak geçer. Yıllık yağış ortalaması alçak yerlerde 1.520 mm, yükseklerde 3.500 mm, ortalama sıcaklık 27°C’dir. Ancak, zaman zaman yaşanan kuraklık ya da kasırgalar, ekonomiye büyük zarar vermektedir.

Ekonomi;

Olağan koşullarda dışsatım gelirini % 80’den fazlasını karşılayan muz, şekerkamışı, hindistancevizi, kakao, turunçgiller başlıca tarım ürünleridir. Castries yakınlarındaki Culdesac yöresinde büyük bir aktarma limanı, şeker ve petrol işleme tesisleri kuruludur. Konfeksiyon, rom, meşrubat, kozmetik, vb hafif endüstri dallan vardır. Yıllık elektrik enerjisi üretimi 65 milyon kWh’tır. Turizm gelişen sektörlerden biridir. Şeker, muz, rom, hindistancevizi, kakao, başlıca dışsatım; hampetrol, makine, kimyasal ürünler, besin, başlıca dışalım mallarıdır. Büyük Britanya, ABD, Trinidad Tobago, Barbados en büyük ticaret ortaklarıdır. Demiryolunun bulunmadığı adada karayolları (805 km) dışında iki havaalanı ve bir liman vardır.

Saint Lucia

Kaynak: pixabay.com

Tarihi

1502’de Kristof Kolomb tarafından bulunan ada, 7 kez İngiliz, 7 kez Fransız egemenliği altına girdi. Karayip Kızılderililerinin yaşadığı adaya ilk Beyaz yerleşimi, 1605’te İngilizler tarafından gerçekleştirildi. 17. yüzyılda Fransa ile İngiltere arasında sürekli el değiştiren ada, 1814’te imzalanan Paris Antlaşması ile İngiltere’ye bırakıldı.

Advertisement

Bugün adada yaşayanlar, 1834’te köleliğin yasaklanmasından sonra adada kalan Afrikalı kölelerle onların sahiplerinin soyundan gelenlerdir. 1838-1959 arasında Barbados ve Rüzgaraltı Adaları ile birlikte yönetildi. 1967’de İngiltere tarafından ortak yönetim hakkı tanındı. 22 Şubat 1979′ da adanın bağımsızlığını tanındı. John Campton ilk başbakan oldu.


Leave A Reply