William Laud (Canterbury Başpiskoposu) Kimdir? Hayatı ve Döneminde Yaşananlar Hakkında Bilgiler

0

William Laud kimdir? Canterbury başpiskoposu olan William Laud biyografisi, yaşam öyküsü hakkında bilgiler. William Laud’a ne oldu? Neden idam edildi?

William Laud; (1573-1645), İngiltere Kilisesi’ndeki Püriten etkilere şiddetle karşı çıkan Canterbury başpiskoposu. Laud, 7 Ekim 1573’te Reading’de doğdu ve Oxford’daki St. John’s College’da eğitim gördü ve 1593’te bursiyer oldu. 1601’de İngiltere Kilisesi’nde görevlendirildi ve birkaç yıl boyunca Oxford’da kaldı. Laud, 1611’de St. John’un başkanı oldu. 1616’da Gloucester dekanı olduğu zaman, katedrali yönetmesi, yalnızca Püritenlerin Kalvinist teolojisine değil, aynı zamanda onların ayinle ilgili değişiklik taleplerine de muhalefetini açıkça ortaya koydu..

Advertisement

Kral I. James, Laud’u 1621’de St. David’in piskoposluğuna aday gösterdi, ancak Kral, Püritenlerin Roma Katolikliğine sempati duymakla suçladığı bir adamı piskoposlar arasına koymakta tereddüt etti. 1622’de Laud, “Fisher” takma adını kullanan bir Cizvit John Percy ile yaptığı bir tartışma sırasında, kendisinin sadık bir Anglikan olduğunu açıkça belirtti. Bununla birlikte, Roma Kilisesi’ni doğrudan kınamayı reddetmesi ve tüm hatalara rağmen Roma Kilisesi ve İngiltere Kilisesi’nin Katolik Kilisesi’nin parçaları olduğunu iddia etmesi birçok Püriten’i alarma geçirdi.

1626’da, Puritanizm’e şiddetle karşı çıkan ve Anglikanizmin Katolik mirasına bağlı olan I. Charles, Laud’u St. David’den Bath ve Wells piskoposluğuna ve iki yıl sonra da Londra’ya transfer etti. Laud, 1633’e kadar Canterbury’nin başpiskoposu olmasa da, Londra’ya taşındığı andan itibaren İngiliz dini meselelerinde etkisi belirleyici oldu.

William Laud (Canterbury Başpiskoposu)

William Laud (Canterbury Başpiskoposu) (Kaynak : wikipedia.org)

Başpiskopos olarak Laud, Ortak Dua Kitabı’nın kullanımında tek biçimliliği ve yerleşik kilisenin kanunlarına ve düzenlemelerine itaati zorunlu kıldı. Kral tarafından desteklenen ve yüksek komisyon mahkemesini bir baskı aracı olarak geniş çapta kullanan Laud, Püritenlere karşı amansız bir nefretin yanı sıra, Laud’un düzenlemelerine karşı suçlulara verilen cezaları aşırı bulan diğer pek çok kişinin hoşnutsuzluğuna maruz kaldı. .

Laud, piskoposların ve diğer din adamlarının çoğunluğu ile birlikte, Stuart kralları I. James ve I. Charles’ın yönetimlerini dayandırdıkları kralların ilahi hakkı doktrinini desteklediler. Bu, muhaliflerini İngiltere Kilisesi’nin ayrılmaz bir şekilde mutlakiyetçi bir monarşiye bağlı olduğuna ikna etti. Böylece, 1637’de Laud’un programının bir kısmını İskoçya’da uygulamaya koyma girişimiyle başlayan kargaşada halk, devlete olduğu kadar kiliseye de meydan okudu.

Advertisement

1640’ta Parlamento partisinin yükselişe geçmesiyle, yerleşik kilisenin devrilmesi başladı. Bir dizi piskopos tutuklandı, yüksek komisyon mahkemesi kaldırıldı ve Parlamentodaki Püritenler, İngiliz sahnesinde yavaş yavaş kaosa yol açan bu değişiklikleri dayatmaya başladılar. Başpiskopos 1641’de Londra Kulesi’ne hapsedildi, ancak 1644’e kadar yargılanmadı. O zamana kadar İngiltere’de Kral ve Parlamento arasında iç savaş patlak verdi. Laud’un davası trajik bir komediydi. Ölüme mahkum edildi, 10 Ocak 1645’te Londra’daki Tower Hill’de idam edildi.


Leave A Reply