Şalgam Bitkisi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Şalgam nasıl bir bitkidir? Şalgam bitkisi nerede kullanılır, besin değeri, özellikleri, yetiştirilmesi, yararları hakkında bilgi.

şalgam

Şalgam Bitkisi Hakkında Bilgi

Şalgam; (Lat. Brassica rapa). İki-çenekliler sınıfının Turpgiller familyasından bir bitkidir. Kökü yumru biçimindedir. Bitkisi 100-150 cm boyundadır. İki yıllıktır. Topaça benzeyen çeşitli büyüklükteki etli ve tatlı yumrusu, insan ve hayvanlar için değerli bir besin maddesidir. Avrupa’ya patates gelmeden öne yaygın bir biçimde kullanılıyordu.

Yaprakları parlak yeşil renkli tüylüdür. Çiçekleri sarı renklidir. Meyvesi silindir biçiminde ve tohumludur. Kökünün iri ya da küçük, yassı, silindirimsi ya da konimsi; kök boynunun yeşil, beyaz ya da mor renkli; kabuğunun beyaz, gri ya da siyah etinin beyaz ya da sarı oluşuna göre çeşitlere ayrılır. Şalgam yumrusu ve tohumlan için yetiştirilir.

Ilık ve serin iklimlerde daha iyi verim verir, kumlu toprakları sever. Sebze olarak yenildiği gibi salatalara karıştırılarak da yenir. Avrupa’da özellikle yağ içeren türleri yetiştirilir; daha çok domuzlara verilen bir hayvan yemi de Türkiye’de yetiştirilen çeşitler arasında barık ve yuvarlak daha çok alıcı bulur. İlkbaharda mart-nisan, sonbaharda ağustos-eylül aylarında tohumları toprağa ekilir. 3-4 ay sonra ürün verir ve hasadı yapılır.

Advertisement

Leave A Reply