Şampanyalı Tavuk Tarifi

0
Advertisement

Şampanyalı Tavuk nasıl pişirilir? Değişik ve lezzetli tavuk yemekleri, şampanyalı tavuk için malzemeler, yapılışı.

Şampanyalı Tavuk Tarifi

Şampanyalı Tavuk TarifiKullanılacak malzeme (4 kişi için):
1200 gramlık bir büyük piliç,
75 gram jambon,
75 gram tereyağı,
40 gram kadar un,
300 gram domates,
1 defne yaprağı,
2 desilitre çiğ krema,
1 bardak şampanya,
yeteri kadar tavuk suyu,
karabiber ve tuz.

Yemek Tarifi:
Tavuk iyice yıkandıktan sonra sekiz eşit parçaya bölünür.

Jambon ince ince doğrandıktan sonra 25 gram tereyağıyla birlikte büyük bir tavaya konur ve karıştırarak bir süre kavrulur. Jambon hafifçe kızarınca tavuk parçaları tavaya atılır ve birlikte karıştırarak parçaların her yanları nar gibi kızartılır.

Tavuk parçaları kızarınca buna bir bardak şampanya dökülür. Tuz ve taze toz haline getirilmiş biber serpilir, kıyılmış defne yaprağıyla kabukları soyulmuş domatesler eklenir. Zaman zaman sıcak tavuk suyu da katarak tavuk parçaları iyice pişirilir.

Öte tarafta kalan tereyağı eritilir ve tahta bir kaşıkla çabuk çabuk karıştırarak azar azar serpilen un yağa yedirilir. Karıştırmaya ara verilmemelidir. Yağlı unun rengi değişirken çiğ krema çırpılır ve bu yağlı una eklenip karıştırılır. Tavuk parçaları ile kremalı karışım birleştirilir ve bir taşım kaynatılır. Servis tabağına yerleştirilen tavuk parçalarının üstüne karışım sos olarak dökülür ve servis edilir.

Advertisement

Yemeğin Sihri: Şampanyalı tavuk Fransızlara has bir yemektir. Bunu şampanya yerine sek ve köpüklü bir şarapla da pişirmek mümkündür.


Leave A Reply