Samuel White Baker Kimdir?

0
Advertisement

Samuel White Baker kimdir ve ne yapmıştır? Samuel White Baker hayatı, biyografisi, keşifleri ve kitapları hakkında bilgi.

Samuel White Baker

Samuel White Baker

Samuel White Baker Kimdir?

Samuel White Baker; (d. 8 Haziran 1821, Londra – ö. .30 Aralık 1893, Sanford Orleigh, Devon, İngiltere), Nil Irmağının kaynaklarının saptanmasına katkıda bulunan kâşiftir.

Bir tüccarın oğluydu. Hint Okyanusundaki Mauritius Adasında (1843-45) ve Seylan’da (1846-55) bulunduktan sonra tüm Ortadoğu’yu gezerek dolaştı (1856-60). 1861’de, daha sonra ikinci karısı olan Florence von Sass ile birlikte Afrika’ya gitti. Bir yıla yakın süre Sudan ve Etiyopya sınırı çevresinde Nil’in kollarını gezerek incelemelerde bulundu. John Hanning Speke’in yaptığı haritayı kullanarak, Şubat 1863’te kendi kurduğu bir heyetle Nil’in kaynağını bulmak için keşif gezisine çıktı. Mart 1864’te, Nil’in bugünkü Uganda ile Zaire arasındaki bir gölden doğduğunu belirleyerek bu göle Albert Nyanza (Albert Gölü) adını verdi. İngiltere’ye döndükten bir yıl sonra, 1866’da “sir” unvanı aldı.

Mısır hıdivi İsmail Paşa, 1869’da Baker’ dan Ekvator yakınlarında Nil’e düzenlenecek askeri bir keşif gezisine başkanlık etmesini istedi. Baker, bu gezi sırasında o bölgelerde köle ticaretinin son bulmasına yardımcı oldu ve yeni topraklarda dört yıl için genel vali ilan edildi. Kitapları arasında The Rifle and the Hound in Ceylon (1854; Seylan’da Tüfek ve Av Köpeği) ile The Nile Tributaries of Abyssinia (1867; Nil’in Etiyopya’daki Kolları) sayılabilir. Dorothy Middleton’ın Baker of the Nile (1949; Nil’deki Baker) ve Richard Hall’un Lovers on the Nile (1980; Nil’de Âşıklar) adlı yapıtları Baker’ın yaşamöyküsünü konu alır.


Leave A Reply