Samuray Nedir? Samuray İsminin Kökeni ve Anlamı Nedir?

0

Eski Japon savaşçıları olan Samuraylar hakkında kısa bilgi. Samuray ne demek?Samuray isminin kökeni ve anlamı ile birlikte samuraylar hakkında bilgi

Samuray Heykeli

Samuray Heykeli

Samuray, (Japonca samurau “hizmet etmek”ten). Japon savaşçısılarına verilen isimdir. 11. yüzyılda derebeylerine koruyucu olarak hizmet veren askeri bir sınıf olarak ortaya çıktılar. Barış dönemlerinde bulundukları bölgede güvenliği sağlamaktan sorumluydular. Savaş dönemlerinde ise asker olarak çarpışırlardı. Samuray sınıfı zaman içinde Japon toplumunun en saygın sınıfını oluşturdu. Samuraylar da kendi aralarında sınıflara ayrılmışlardır.

Advertisement

Sıradan askerden derebeylerin ve kralların hizmetine çalışan kölelere kadar sıralanan sınıfları vardı. Görevleri buşido adı verilen bir yasayla belirlenmişti. 1615’te Tokugawa çoğunluğu ele geçirip büyük bir güç olarak belirdi ve 250 yıl sürecek bir barış dönemi başladı. Bu dönemde geçimlerini savaşlardan sağlayan samuraylar ekonomik açıdan güç duruma düştüler.

Samuray Savaşçısı

Bu arada ateşli silahların bulunması, mızrak, ok, yay, kılıç gibi silahlar kullanan samurayları daha da zor duruma düşürdü. Ancak ateşli silahlarla donanmış atlı samuraylar ise ön plana çıkmayı başardılar. Tokugawa yönetimi, işsiz kalan samuraylara toprak vererek çiftçilik yapmalarını sağladı. 1868’de derebeyliği sisteminin yıkılıp monarşinin kurulmasında samuraylar önemli roller üstlendiler. 1871’de yapılan toplumsal yasalarla basit birer vatandaş kabul edilen samuray sınıfı artık yoktur.

Advertisement


Leave A Reply