Sandro Botticelli Kimdir? İtalyan Ressamın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Sandro Botticelli kimdir? İtalyan ressam Sandro Botticelli hayatı, biyografisi, tabloları ve eserleri hakkında bilgi.

Sandro Botticelli

Kaynak: commons.wikimedia.org

Sandro Botticelli; İtalyan ressamıdır (Floransa 1444/45-ay.y. 1510). Floransa’da çalıştı. Chigi Madonna (1468; Boston; Gardner Müzesi); Fortitudo (Dayanıklılık 1470; Uffizi); Saint Sébastian (1474; Berlin Müzesi) gibi gençlik dönemi eserlerinde Verrocchio ile Antonio Pollaivolo’nun etkileri görülür. 1481-1482’de Floransalı bir grup ressamla Roma, Sistina Şapeli’nin freskolarını yaptılar. Quattrocento (15. yüzyıl) sanatçıları arasında değişik biçemiyle çok özgündür. Yine ilk resimlerinden, Adorazione di Magi (Müneccimlerin Secdesi) de olduğu gibi ustası Fra Filippo Lipi’nin etkisi de belirgindir. 1475’te Pazienza (Sabır) adlı resimle, yolunu değiştirdi. Anatomi ve perspektife dayalı doğalcılık yerine, çizgici üslubu benimsedi.

Medici Villaları’nı resimlemek için çağrıldığı Floransa’da Platoncu hümanistlerle tanışıp etkilendi. Bu villalar için yaptığı Nascita di Venus (Venüs’ün Doğuşu) 1486, La Primavera (İlkbahar) 1478 adlı tablolarında Yeni Platoncu düşünceyi görselleştirdi. Venüs ile Mars (1485; Londra/Ulusal Galeri); İki Aziz Giovanni ile Meryem (1486; Berlin Müzesi); Narlı Madonna (1487; Uffizi) Platonculuk ile Hristiyanlık arasında bocalayışını yansıtan eserleridir. 1490’da San Marco Katedrali için yaptığı Bakirenin Taçlandırılması dinsel bunalımını tüm boyutlarıyla açığa vurdu. Daha sonraki resimlerinde yüzeysellik görülür: Natale (İsa’nın Doğuşu 1500, Londra/Ulusal Galeri); Simgesel Çarmıha Geriliş (1505; ABD/Massac-hussets Foog Sanat Müzesi).

Sandro Botticelli - Bahar Tablosu

Sandro Botticelli – Bahar Tablosu, Kaynak: commons.wikimedia.org

Başlıca eserleri:

Aziz Augustinus (fresko 1480;Floransa/Ognissanti Kilisesi); Meryem’e Müjde (fresko, 1481; Floransa/San Martio Kilisesi); Pieta (Acıma, 1490; Milano/Pazzoli Müzesi); La Derelitta (Münzevi, 1495; Roma/Pallavicini koleksiyonu); Off esa (Suçlama, 1499; Uffizi); La Nascita di Misterioso (Gizemli Doğum, 1500; Londra/Ulusal Galeri).

Kaynak 2

En ünlü İtalyan ressamlarından biridir. Floransa’da doğdu. Resme karşı gösterdiği büyük ilgiden dolayı küçük yaşta devrin ünlü ressamlarından ders aldı.

Sandro Botticelli - Venüsün Doğuşu

Sandro Botticelli – Venüsün Doğuşu, Kaynak: commons.wikimedia.org

Zamanının diğer Floransalı ressamları gibi Botticelli de önceleri Medici Ailesi tarafından himaye edildi. 1477-78 yıllarında Mediciler’den Lorenzo’nun villasında en güzel eserlerinden biri olan «Bahar» tablosunu yaptı. Bu resim şimdi Floransa’da Uffizi’de bulunmaktadır. «Venüs’ün Doğuşu» adındaki meşhur tablosu da aynı müzededir.

Advertisement

Botticelli’nin resimlerini iki kısma ayırmak mümkündür: Birincisi, Floransa’nın günlük hayatını aksettirenler. İkincisi ise dini konuları işlediği eserlerdir. Resimlerinde kendine has bir yüz ve vücut güzelliği yaratmayı başarmış, resimde şiir ve felsefe ifadesine doğru bir akımın doğmasını sağlayanlardan biri olmuştur. 1500’den sonra hemen hemen hiç resim yapmayan Botticelli 1510’da ölmüştür.


Leave A Reply