Andrea del Verrocchio Kimdir? İtalyan Quattrocento Ressam ve Heykeltıraşın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Andrea del Verrocchio kimdir? İtalyan ressam ve heykeltraş sanatçısı olan ve Leonardo da Vinci’nin de hocalığını yapmış Andrea del Verrocchio hayatı ve eserleri.

Andrea del Verrocchio , doğum adı Andrea di Michele di Francesco de Cioni , kısaca Verrocchio ( Floransa , c. 1435 – Venedik , 1488 ), bir İtalyan Quattrocento ressamı , heykeltıraş ve kuyumcuydu. Floransa’daki Lorenzo de’ Medici mahkemesinde çalıştı. Öğrencileri arasında Leonardo da Vinci , Perugino , Ghirlandaio ve Sandro Botticelli vardı, ancak Michelangelo‘yu da etkiledi. Erken Floransa Rönesansının sakin klasik tarzında çalıştı.

İlk yıllar ve eğitim

Verrocchio, 1435’te Floransa’da, kiremit ve kiremit üreticisi ve daha sonra vergi tahsildarı olarak çalışan Michele di Francesco Cioni’nin oğlu olarak doğdu. Verrocchio hiç evlenmedi ve ailesinin bazı üyelerine maddi destek sağlamak zorunda kaldı. Andrea di Michele’in ünü, atölyesi Venedik’e taşınana kadar kaldığı Medici mahkemesine katılarak büyüdü.

Andrea, takma adını aldığı anlaşılan Giulio Verrocchi’nin atölyesinde kuyumcu olarak çalışmaya başladı. Onun Donatello‘nun çırağı olma olasılığı henüz doğrulanmadı. Stilistik eğilimlerden daha fazla ele alınacak konular için çalışmalarından ve heykel eserlerinin işlenmesinde uygulanan işçiliği miras aldığı bir kuyumcudan ilham aldığı anlaşılıyor. Resim konusundaki ilk çabaları muhtemelen Prato’da Filippo Lippi ile çalıştığı 1460’lara dayanmaktadır.

Çocuklu Madonna

Çocuklu Madonna

Bağımsız Çalışmaları

Verrocchio’nun tek imzalı tablosu Pistoia Katedrali’ndeki Çocuklar ve Azizler ile Madonna’dır. 1465 civarında , Floransa’daki San Lorenzo’nun eski kutsal odasındaki tuvalet üzerinde çalıştı . 1465 ve 1467 yılları arasında aynı kilisenin sunağının altındaki mahzen için Cosimo de’ Medici’nin cenaze anıtını gerçekleştirdi ve 1472’de eski kutsal kilisede Peter ve John de’ Medici anıtını tamamladı. Döneminin en etkili Floransalı ressamı olarak kabul edildi.

1466’da Floransa tüccarlar loncası, Orsanmichele kilisesinde harici bir niş için Mesih ve Aziz Thomas adlı bronz bir grubu görevlendirdi . Eser oraya 1483’te yerleştirildi. Sert bir ön perspektiften kaçınmak ve izleyicinin karakterleri daha iyi tanımlamasına yardımcı olmak için, nişin ortasında Mesih’in ve Aziz’in uzandığı iki figürlü bir kompozisyon tasarladı.

Advertisement

1468’de Verrocchio , bugün Amsterdam’da , Floransa’daki Belediye Binası’ndaki bir koridor için bazı ünlü avizeler yaptı. 1470’lerin başında Roma’ya seyahat ederken , 1474’te Pistoia Katedrali için Forteguerri anıtını yapmaya başladı ve yarım bıraktı.

Floransa’da hem heykel hem resim hem de kuyumculuk eserlerinin çıktığı aktif ve ünlü bir atölyesi vardı ; ancak şu anda Il Verrocchio’nun çalışmalarının iyi belgelenmiş tek yönü heykeldir. 1474-1475 arasında , şu anda Uffizi’de korunan Mesih’in Vaftizi ona ait bir çalışmadır. Bu çalışmada , manzarayı bitiren ve soldaki meleği boyayan ve resmin geri kalanını kalite olarak geride bırakan genç bir adam olan Leonardo Da Vinci’den yardım aldı. Vasari’ye göre, Andrea’nın fırçalara tekrar dokunmak istememesinin nedeni buydu, bir çocuğun ondan daha fazlasını bilmesine öfkelendi. Bu Mesih’in Vaftizi, O’na mutlak kesinlikle atfedilen tek resimli çalışmadır.

İsa'nın Vaftizi

İsa’nın Vaftizi

Bir heykeltıraş olarak olgunluk

1470’lerin ortalarından sonra , Verrocchio başlangıçta standart Floransa kanonlarını takip ederek kendisini esas olarak heykele adadı. Bu, Lorenzo de’ Medici ve Giuliano de’ Medici tarafından 1476’da (şimdi Bargello’da ) yaptırılan bronz David heykelinde belirgindir. Verrocchio’nun David’i reşit değil ve Donatello’nun kışkırtıcı David’inin aksine mütevazı bir şekilde giyinmiş, zaferinde kibirli olarak canlandırıldı. Özelliklerin biraz gotik, idealist güzelliği, Ghiberti’ye ruhen daha yakındır.yenilikçi Donatello’dan daha iyi. Yüce zarafeti sayesinde Colleoni’nin Binicilik Portresi ile birlikte en değerli heykellerinden biridir.

1478 civarında , şimdi Palazzo Vecchio’da bulunan ve aslında Careggi’deki Villa Medici’de bir çeşme için tasarlanan Yunuslu Kanatlı Kerub’u bitirdi. Bu eser, Verrocchio’nun Desiderio da Settignano’dan öğrendiği dinamik natüralizmden etkilenmiştir. Aynı dönemden Dama col mazzolino ve Francesca Tornabuoni’nin Roma’daki Santa Maria sopra Minerva için yaptığı cenaze anıtının kabartması (bugün Bargello’da).

1478’de Verrocchio, en ünlü eseri olacak olan şeye, üç yıl önce ölen condottiero Bartolomeo’nun atlı bir heykeline başladı. Eser Venedik Cumhuriyeti tarafından yaptırılmıştır. Atın bacaklarından biri havadayken böyle bir grup üretmeye yönelik ilk girişimdi. Heykel ayrıca Colleoni’nin dikkatli gözlemden kaynaklanan ve ciddi bir emri yansıtan yüzündeki ifadeyle dikkat çekiyor. Hareketin muhteşem ifadesi de bu heykelden öne çıkıyor.

Verrocchio, 1480’de müşterilerine bir mum model gönderdi ve 1488’de nihayet grubun dökümüne katılmak için Venedik’e taşındı. Ancak aynı yıl, iş bitmeden öldü.

Advertisement

Başlıca eserler

  • İsa ve Aziz Thomas ( Floransa ) (1467-1483), Bronz, Orsanmichele, Floransa .
  • İsa’nın Vaftizi , (1472-1475), Panel üzerine yağlı boya, 177 x 151 cm, Uffizi Galerisi , Floransa .
  • Vaftizci Yahya ve Donatus (1475-1483), Panel, 189 x 191 cm, Pistoia Katedrali ile Madonna .
  • Santa Monica , Panel, Santo Spirito, Floransa .
  • Tobias ve Melek (1470-1480), Poplar Wood’da Yumurta Tempera, Ulusal Galeri, Londra .
  • David (1467), Bargello , Floransa .
  • Coleoni (1479-1488), Bronz, Saint John ve Saint Paul Meydanı, Venedik için binicilik heykeli .


Leave A Reply