Sargodha Nerededir? Sargodha Şehrinin Tarihçesi ve Önemli Özellikleri

0
Advertisement

Pakistan’da bulunan Sargodha hakkında bilgiler. Sargodha kentini kim neden kurdu. Tarihçesi ve önemli özellikleri hakkında bilgiler.

Sargodha - Pakistan

Sargodha – Pakistan

Sargodha, Pakistan’da Pencab Eyaleti’nde kent. Demiryolu kavşak noktasında. Lahor’un 170 km batı-kuzeybatısında yer alır. Büyük bir tahıl pazarı, endüstri (dokuma, kimya, sabun, bitkisel yağ, besin), kültür (Pencab Üniversitesi’ne bağlı De Montmorency Koleji, Sargodha Akademisi, Pakistan Hava Kuvvetleri Okulu, Cinnah Kongre Sarayı) merkezidir. 1960’a kadar Şahpu adıyla anıldı.

Tarih

Sargodha, 1903 yılında İngilizler tarafından bir kanal-koloni olarak kuruldu ve başlangıçta Sargoda olarak isimlendirildi. Sargodha, 1903’te bubonik salgından salgını kötü etkiledi ve 1904’te daha hafif bir salgın yaşadı. Başlangıçta küçük bir kasaba olmasına rağmen, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri stratejik konumu nedeniyle buraya bir havaalanı inşa etti. “Sargodha” terimi, “gölet” anlamına gelen “Sar” ve “Godha Göleti” anlamına gelen “Sadhu” anlamına gelen “Godha” sözcüklerinden gelir. Bu şehir Lady Trooper tarafından 1902-1907 yılları arasında İngiliz Hindistan sömürge yöneticisi ve Pencap Teğmen Valisi Sir Charles Montgomery Rivaz KCSI’nin (1845 – 7 Ekim 1926) gözetiminde kuruldu.

Demografik

1998 nüfus sayımına göre kentin toplam nüfusu 458.440’tır. Şehirdeki insanların çoğunluğu Pencap konuşuyor. Pakistan 2017 Sayımı’na göre, şehir nüfusu 1998’den% 43.94 artışla 872.557 olarak kaydedildi. Metropoliten alanın (Şehir Bölgesi) nüfusu 3.903.588’e ulaştı ve yaklaşık 1 milyonu kentsel nüfusu oluşturdu. Sargodha Bölümü’nün nüfusu, 2017 Pakistan Nüfus Sayımı tarafından 8.181.499 olarak kaydedildi.

Eğitim

1998 nüfus sayımına göre Sargodha’nın okuryazarlık oranı% 67,8 iken, 2017’de okuryazarlık oranı% 80,5 olarak kaydedildi. Şehir, 8.1 milyonluk bir nüfusa sahip olan Sargodha Bölümü’nün eğitim merkezi olarak kabul edilir. Sargodha Bölümü, Ortaokul Sertifikası (SSC) ve Yüksekokul Sertifikası (HSSC) Sınavları için kendi Eğitim Kuruluna sahiptir. Yaklaşık dört üniversite ve çok sayıda Tıp Bilimleri, Hukuk, Bilişim, Ticaret, Mühendislik ve Orta Düzey Dersleri bulunmaktadır.

Sargodha - Pakistan

Sargodha – Pakistan

Hava üssü

Pakistan’ın en büyük hava üssü olan PAF Üssü Mushaf (eski adıyla PAF Üssü Sargodha) Sargodha’da bulunuyor ve Pakistan Hava Kuvvetleri Merkezi Hava Komutanlığı’nın karargahına ev sahipliği yapıyor. Hava üssü, daha önce Avcı Lider Okulu olan Savaş Komutanları Okulu’na (CCS) da ev sahipliği yapıyor.

Advertisement

Spor Dalları

Sargodha, Sargodha Kriket Stadyumu’na ev sahipliği yapmaktadır. Sargodha’nın kriket takımı, Sargodha Bölümü’nü temsil eden birinci sınıf bir kriket takımıydı. 1961–62 ve 2002–03 yıllarında Pakistan’ın birinci sınıf turnuvalarında yarıştılar.

Mela Mandi Ground, Sargodha’da çok amaçlı bir tarihi stadyum. Çoğunlukla kriket ve futbol için kullanılır. [68] Mela Mandi Sahası, açık hava sporları ve aktiviteleri için geniş bir zemin sağlamak üzere inşa edilmiştir. Her yıl Mart ayında (ülkenin bahar mevsimi) burada birkaç yarışma düzenlenmektedir. Pakistanlıların neredeyse tamamı bu yıllık oyunları izliyor.

Sargodha, Mela Mandi Ground’un yakınında bulunan Sargodha Astroturf Hokey Stadyumu’na da ev sahipliği yapmaktadır. Sargodha Bölgesi Hokey Takımı’na ev sahipliği yapar ve kentin gençleri için güvenilir bir platform sağlar. Galaxy Spor Kompleksi, şehrin ünlü bir Spor Akademisi.

Ödüller

1966’da Pakistan Hükümeti, 1965 Hint-Pakistan Savaşı sırasında düşmana karşı ciddi direnç gösterdikleri için Sargodha’ya (ayrıca Lahore ve Sialkot’a) Hilal-e-Istaqlal özel bir bayrak verdi. ilerlemek. Her yıl Savunma Günü’nde (6 Eylül), bu bayrak halkının iradesi, cesareti ve azmi için bu şehirlerde çekilmektedir.

Önemli insanlar

Ali Haider Noor Khan Niazi, politikacı
Feroz Khan Noon, eski Başbakan Pakistan
Anwer Ali Noon, Pakistan eski Parlamentosu ve ordu subayı
Amjad Ali Noon, eski Büyükelçi / Pakistan Yüksek Komiseri
Imtiaz Bhatti, eski Büyükelçi / Pakistan Yüksek Komiseri
Wazir Agha, Urdu Dili Uzmanı
Mohammad Hafeez, kriket oyuncusu
Aizaz Cheema, kriket oyuncusu
Rafiq Anjum, oyuncu
Farhat Hashmi, İslam Bilgini

Advertisement


Leave A Reply