Sedat Simavi Kimdir?

2
Advertisement

Sedat Simavi Kimdir? Sedat Simavi hayatı, biyografisi, Sedat Simavi hakkında bilgi.

Sedat Simavi (1896 – 1953)

Tanınmış bir Türk gazetecisi ve yazarıdır. İstanbul’da doğdu. Babası Samsun mutasarrıfı Hamdi Bey’di. Anne tarafından dedesi eski sadrazamlardan Saffet Paşa’dır. Orta ve lise tahsilini Kadıköy’deki Saint-Joseph Fransız okulu ile Galatasaray Lisesi’nde yaptı. Galatasaray Lisesi’nde tarih öğretmenliğinde bulundu. Bu kısa hizmetten sonra 1919′ da yazı hayatına atıldı. «İnci», «Diken», «Karikatür» gibi mizah dergileri yayınladı. Kendisi de karikatür yapıyordu. Sonraları, dergilerinin idaresiyle uğraştı.

Sedat Simavi devrinin en ünlü haftalık dergisi olan «Yedi Gün»ü çıkarmış, böylece Türk basın hayatına mecmuacılıkta büyük yenilikler getirmiştir. 1948’de de «Hürriyet» gazetesini kurarak, basın hayatında ileri bir hamle sağladı. Hayatının sonuna kadar da gazeteci olarak «Hürriyet»te başmakaleler yazdı.

Sedat Simavi’nin gazetecilik dışında da çeşitli eserleri vardır: «Fuji-Yama» adıyla bir roman, «Ceza» ve «Hürriyet Apartmanı» adıyla 2 piyes yazmıştır. «Hürriyet Apartmanı» 1945’te filme de çekilmiş, Talat Artemel başrolünü oynamıştır.

Advertisement

2 yorum

Leave A Reply