Şehzade Mustafa Nasıl Öldü? Şehzade Mustafa’nın Hikayesi ve Ölümü

3
Advertisement

Kanuni Sultan Süleyman’ın en büyük oğlu olan ve halk arasında da çok sevilmesine rağmen öldürtülen Şehzade Mustafa nasıl öldü? Şehzade Mustafa nasıl ve neden öldürüldü?

Şehzade Mustafa'nın Öldürülmesi

Şehzade Mustafa’nın Öldürülmesi

Şehzade MustafaKanuni Sultan Süleyman henüz şehzade olarak Manisa’da bulunuyor iken Mahidevran Sultan’dan 1515 yılında doğdu. Şehzade Mustafa çok iyi eğitim almış aynı zamanda da hem halk hem de Osmanlı’nın ileri gelenleri tarafından çok sevilen bir şehzade olarak yetiştirildi.

Ancak Kanuni Sultan Süleyman‘ın tahta çıkması ve akabinde hayatına Hürrem Sultan gibi hırslı ve akıllı bir kişinin girmesi Şehzade Mustafa’nın ölüme giden yolunu hazırlamıştır. Osmanlı hanedanında yer alan tahta çıkan padişahın erkek kardeşlerini boğdurma geleneği sebebi ile kendi oğullarının canını kurtarma ve Hürrem Sultan‘ın hırsı sebebi ile Kanuni sonrası için çirkin bir yarış başlamıştı.

Hürrem Sultan Şehzade Mustafa‘yı gözden düşürebilmek adına ilk hamle olarak kendi kızı (Kanuninin de çok düşkün olduğu bilinen) Mihrimah Sultan’ı ileride veziriazamlık da yapacak olan Rüstem Paşa ile evlendirdi. Bu şekilde hem Şehzade Mustafa‘ya hem de Pargalı İbrahim Paşa‘ya karşı kendisine sağlam ve güçlü bir müttefik edindi. hem Hürrem Sultan hem de Rüstem Paşa Şehzade Mustafa aleyhine çalışmalara başladılar.

Ortalığa Pargalı İbrahim Paşa‘nın Hatice Sultan ve ailesi ile hiç ilgilenmediği, kendisine gelen Kuran-ı Kerim’leri kabul etmediği gibi Pargalı İbrahim Paşa‘nın gizli bir Hıristiyan olduğunu, kendisine bahşedilen gücü haksız yere ve müsrifçe kullandığı yönündeki haberleri hem çevreye hem de Kanuni’ye iletiyorlardı. Kanuni Sultan Süleyman‘da rivayetlere göre bu söylentiler ve Pargalı İbrahim Paşa‘nın güce karşı olan büyük hırsı sebebi ile katli için karar almış ve 1536 yılı Mart ayında saraya iftar yemeğine çağırarak dilsiz ve sağır cellatlar tarafından boğdurtmuştur. Bu olaydan sonra halk arasında Maktul İbrahim Paşa olarak anılmasına sebebiyet vermiştir. Bu şekilde Hürrem Sultan Şehzade Mustafa’nın en büyük müttefiği durumunda ki Pargalı İbrahim Paşa‘dan kurtulmuştur.

Şehzade Mustafa bu olaydan sonra padişahın vefatı halinde yerine geçecek olan şehzadenin bulunduğu Manisa’ya sancakbeyi olarak tayin edildi. Ancak bir müddet sonra dedikodular ve Kanuni‘yi yönlendiren kişiler sebebi ile Şehzade Mustafa Amasya’ya onun yerine de Hürrem Sultan’dan olma Şehzade Mehmet’te Manisa’ya tayin edildi.

Advertisement

Ancak Kanuni‘nin kendine veliaht olarak belirlediği Şehzade Mehmet henüz 22 yaşında iken vefat edince yine Hürrem Sultan’ın etkisi ile bu defa Manisa sancakbeyliğine şehzade Selim gönderildi.

Komplo

Ancak asıl büyük iftira ve yalan planı bizzat Rüstem Paşa tarafından uygulanmıştır. Rüstem Paşa Şehzade Mustafa’nın mührünün bir sahtesini hazırlattırarak İran Şahına Şehzade Mustafa’nın ağzından bir mektup gönderdi. Şah bu mektuba inanarak yazmış olduğu cevap mektubuda Rüstem Paşa‘nın eline geçti. Bu sahte mektupları Rüstem Paşa zamanı gelince kullanmak üzere saklayacaktır.

1552 yılında çıkılan Doğu Seferin de ordunun başına Rüstem Paşa geçirilmişti. Rüstem Paşa henüz Anadoluda iken Kanuni‘nin artık yaşlandığı ve yerine şehzade Mustafa’nın çıkmas gerektiğinin hem asker hem de halk arasında konuşulduğuna dair bir bilgiyi özel ulak vasıtası ile saraya daha doğrusu Kanuni‘ye bildirdi. İran Şahı ile yazışılan mektupları da delil olarak Kanuni‘ye iletti. Bu dedikoduları ve mektupları gören Kanuni, Rüstem paşayı derhal geri çağırdı ve ertesi yıl 1553 senesinde ordunun başına kendisi geçerek Doğu Seferine çıktı.

Bu sefer sırasında Kanuni Konya Ereğlisinde konakladı ve tüm şehzadelerini orduya katılmaları yönünde yanına çağırdı. Şehzade Mustafa’da bu çağrıya uyarak babasının bulunduğu mevkiye geldi. Şehzade Mustafa’yı çok seven Kara Ahmet Paşa’nın tüm uyarılarına rağmen babasının kendisine bir zarar vermeyeceğini düşünürek babasının çadırına girdi. Burada 7 adet sağır ve dilsiz cellat tarafından devlet geleneklerine uygun olarak(!) boğdurularak katledildi.

Ölümü Sonrası

Şehzade Mustafa‘nın cenazesi Bursa’ya gönderilerek 2. Murat türbesinde toprağa verildi. Mahidevran Sultan’da bundan sonra çok fakir bir hayat yaşacak ve ömrünün geri kalanını Bursa’da oğlunun mezarının bulunduğu şehirde geçirecektir. Hürrem Sultan’ın ölümü sonrası İkinci Selim hem Mahidevran Sultan’a maaş bağlatmış hem de Şehzade Mustafa’nın türbesini yaptırtmıştır.

Advertisement


3 yorum

  1. Peyker İlter Kamış on

    Yazık oldu Mustafa Han’a ! Ölümünden sonra 20’nin üstünde şair mersiye yazmış,korkusuzca Kanuni’yi suçlamış,Kanuni’nin süt kardeşi bile Mustafa’nın öldürülmesini haksız bulup Kanuni’yle küs kalmış,yeniçeriler ayaklanmış,halk yasa bürünmüş,herkes rüstemi suçladığından dolayı,kanuni baskılara daha fazla dayanamayıp rüstemi azl etmiştir..Ölümüne bu kadar baş kaldırıldıysa vardır elbet bu kadar insanın bir bildiğği !!! Şimdi çıkıp herkes Hürrem Sultan’ı savunuyor,bizim kendi tarihçilerimiz bile bunu yapıyor !! Hürrem’in oğlu Selim tahta geçince de devlet duraklama devrine girmiş,hiçbir yer fethedilememiş,sokullu mehmed paşa kıbrısı fethetmiş,selim istanbul dışına çıkmamış..

  2. hayat böyle işte belki mustafa sayesinde şuan daha ileri bi yönetime sahip olacaktık mustafanın mekanı cennet olsun bazen ne dostluklar var ip ile öldürülen bazen ne evlat sevgisi var yalanlarla ölen keşke gitmeseydin mustafa keşke
    🙁 hürrem sultan güzel olabilir ama kötüde bence güzelliğinden savuncaksanız tüm ülke böyle yönetilse şuan biz batmıştık anlayın artık……

  3. kötü bir şey hele evlat acısı yalnız bu dünya böyle acımasızlar ile dolu.Bu olayda suçlanacak olan ne Şehzade Mustafa Nede Sultan Süleyman.Bu yalana kim olsa inanırmış.Suçlanacak tek kişi Hürrem’dir. Yalnız belgeleerin ge rçek olduğunu bilmiyoruz.Belkide herşey yalandır.Ancak yalan değilse Hürrem Sultan Ahirette çekeceği var ne diyelim.Mekanı cennet olsun 🙂

Leave A Reply