Sera Etkisi ve Karbon Ayak izi Nedir? Artarsa Ne Olur? Nasıl Azaltılır?

0
Advertisement

Sera etkisi ve karbon ayak izi ne demek? Sera etkisi ve karbon ayak izi nasıl artar, artarsa ne olur, nasıl azaltılır, hakkında bilgi.

SERA ETKİSİ

Güneşin dünyanın enerji kaynağı olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Dünyanın ısınması, organik besinlerin sentezlenmesi, hep güneş sayesinde olur. Kısaca ısınmak ve beslenmek için güneşe ihtiyacımız vardır.

Güneşten gelen ışınlar dünyamızı ısıtır. Isının bir kısmı, yeryüzünden tekrar kızıl ötesi ışıma şeklinde yansıtılır. Yeryüzünden yansıyan ısının çoğu, su buharı tarafından tutulur. Su buharını geçebilen ısı ise, karbondioksit tarafından tutulur.
Sera Etkisi
Havadaki \displaystyle C{{O}_{2}} ve su buharı bir seranın etrafındaki cam gibi, ısıyı tutar. Eğer atmosferde, su buharı ve \displaystyle C{{O}_{2}} olmasaydı, ısının çoğu yansıyacağından dünyada sıcaklığın -40°C olması gerekecekti.

Günümüzde atmosferdeki \displaystyle C{{O}_{2}} yoğunluğu gittikçe artmaktadır. Dolayısıyla daha fazla ısı tutulmakta ve dünyanın sıcaklığı artmaktadır (küresel ısınma).

Global ısınmanın bu şekilde devam etmesi kutuplarda sıcaklığın 0°C’nin üzerine çıkmasına ve bu sebepten eriyen buzullar deniz seviyesini yükselteceğinden, bazı şehirlerin su altında kalması ihtimal dahilindedir.

Atmosferdeki karbondioksit yoğunluğunun artmasının sebebi ise, petrol ürünleri ve kömür yakılmasıyla birlikte ormanların hızla yok olmasıdır. Ormanların azalması, \displaystyle C{{O}_{2}}‘in fotosentezle tutulma oranının azalmasına sebep olur.

Advertisement

Karbon Ayakizi

karbon ayak izi

Kaynak: pixabay.com

Yeryüzünde yaşayan her birey ulaşım, ısınma, elektrik tüketimi ya da satın aldığı ürünlerle atmosfere karbon dioksit salınımına yol açar. Örneğin; otomobil kullanırken motorda yakıtın yanmasıyla karbon dioksit açığa çıkar.

Aynı şekilde kullandığımız çeşitli tüketim malzemelerinin üretim aşamalarında, evlerimizi fosil yakıtlarla ısıttığımızda atmosfere karbon dioksit salınmaktadır.

Bu ve benzeri olaylar sonucunda atmosfere salınan karbon dioksitin tamamına bireylerin karbon ayak izi denir. Karbon ayak izi genellikle bir yıllık zaman dilimi için hesaplanır. Kilogram yada ton ile ifade edilir.

Örneğin özel araçla yaklaşık 6 km, uçakla yaklaşık 2 km gitmek, bir bilgisayarı 32 saat çalıştırmak şeklindeki etkinliklerin her biri karbon ayak izinize 1 kg \displaystyle C{{O}_{2}} eklenmesine neden olur.

Çeşitli nedenlerle atmosfere yaydığımız \displaystyle C{{O}_{2}}‘yi azaltmamız ve ormanları çoğaltarak doğal dengeyi yeniden kurmamız gerekir.

Advertisement


Leave A Reply