Şevki Bey Kimdir?

0
Advertisement

Klasik Türk müziğinin en büyük ve ünlü bestecilerinden birisi olan Şevki Bey hayatı ve eserleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı yazımız.

Şevki BeyŞEVKİ BEY ( 1860 – 1891), klasik Türk müziğinin en ünlü bestecilerinden biridir. İstanbul’da doğdu. Küçük yaştan beri müziğe karşı derin bir ilgi duymuş, zamanın en kuvvetli müzisyenlerinden Hacı Arif Bey, kabiliyetini takdir ederek kendisine ders vermeye başlamıştır. Çağının okuyucuları, bestecileri arasında, kısa zamanda, kendini tanıtan Şevki Bey, daha pek gençken, otuz bir yaşında ölmüştür. Mezarı Kuzguncuk’la Beylerbeyi arasındaki sırtlardadır.

Şevki Bey, klasik Türk müziğinin en içli, en ince bestecilerindendir. Bütün bestelerinde derin, kendine özgü bir lirizm görülür. Çok kolaylıkla şarkılar yapması ile tanınmıştır. Ancak on yıl kadar süren bir sanat hayatı içinde 1.000’i aşkın şarkı bestelemiştir. Çeşitli makamlardan besteleri bulunursa da, özellikle, uşşak makamında ustadır. Bu makamda hiçbiri ötekine benzemeyen, eş melodilere, tekrarlara rastlanmayan doksan kadar bestesi vardır. Bundan dolayı ona «Uşşakçı Şevki Bey», «Uşşak Hâliki» ünvanları verilmiştir.


Leave A Reply