Şeytan Kulesi, Macera Arayanların Tırmandığı Baş Döndürücü Dev Sütun

0

Amerika’nın ilk Ulusal Anıtı olan Şeytan Kulesi hakkındaki hikayeler, özellikleri hakkında bilgi. Baş döndürücü bir sütun olan kule nasıl olmuştur?

Şeytan Kulesi

Kesilmiş büyük bir ağacın toprakta kalmış bölümü gibi görünen tek parça sütun, kuzeydoğu Wyoming’in sığır çiftlikleriyle ünlü yöresine saplanmış kalmıştır. Bölgede yaşamış olan Kiowa yerlilerinin efsanelerine göre, Şeytan Kulesi yedi küçük kız çocuğunun vahşi bir ayı tarafından kovalanması sırasında oluşmuştur. Kızlar alçak kayaya çıkmışlar ve kaya yerden yukarıya doğru yükselmeye başlayarak ve kızları ayının ulaşabileceği mesafeden uzaklaştırmıştır. Ayı kızlara ulaşmaya çalışırken kayaya pençesini atmış ve kayanın kenarlarına tırnak izlerini bırakmıştır. Aynı inanışa göre ayı yorgunluktan bitkin düşmüş ve ölmüş, kızlar yedi tane yıldız olarak Süreyya burcu kümesinde ölümsüzleşmişlerdir.

Şeytan Kulesi

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk Ulusal Anıtı olan Şeytan Kulesi, çok yönlü sütunlardan oluşan 265 m yüksekliğinde, üstünde ağaçlık tümsek olan büyük bir sütundur. Taban kısmı 300, tepe kısmı 85 metre genişliğindedir.

Şeytan Kulesi

YERALTI KÖKENİ

Jeologlara göre kule, 50 milyon yıl önce yeryüzünde kaya eriğinin yukarıya (yüzeye) doğru zayıf damarlar bularak hareket etmesi sonucunda meydana gelmiştir. Bu eriyik kendisim çevreleyen kaya içinde yavaş yavaş soğuyarak katılaşmıştır. Soğuma devam ettikçe, kaya (kuruyup çatlayan çamur gibi) büzülüp kırılmış ve çok kenarlı bir yapı kazanmıştır. Milyonlarca yıl boyunca daha yumuşak kayalarla birlikte katılaşmış madde aşınmış ve çok kenarlı sütunlar meydana gelmiştir. Şeytan Kulesi 160 km uzaktan görünür; Liken’in rengi ışıkla değişir.

Bu, bölgeyi otlak diyarı haline getiren ilk Avrupalı yerleşimciler için bir dönüm noktası idi. Bundan çok daha sonra, 1977 yılında kule, Üçüncü Türle Yakınlaşmalar (Close Encounters of the Third Kind) filminde uzaylıların uzay gemisi iniş alanı olarak düzenlenmiş ve böylece milyonlar tarafından görülmüştü. Şeytan Kulesi’nin etekleri yakınlarında, yer altı tünelleri ve çayır fareleri köpekler gibi havlayan küçük tavşan şeklindeki kemirgenler – yer almaktadır. Bu kemirgenler şu anda koruma altındadır; ancak bir zamanlar birçoğu, sığır ve koyun otlaklarını tahrip ettikleri düşünüldüğü için öldürülmüştür.

Şeytan Kulesi

Bir paraşütçü zirvede altı gün boyunca mahsur kaldı

Albay Richard I. Dodge bir ABD Jeolojik Araştırma ekibine eşlik ederken, 1875 yılında kulenin zirvesini ‘Kanatlar olmadan hiçbir şekilde ulaşılmaz’ cümlesi ile tanımlamıştır. Cheyenne halkının, en tepede yaşayan ve gök gürültüsü sesi çıkaran davulları çalan Şeytani Bir Kötü Tanrının Kulesi olarak tanımladığını duyduğunda, ona ismini veren bizzat Albay’ın kendisiydi.

Bu olay, birisinin çıkıp Dodge’un haksız olduğunu ortaya çıkarmasından çok önce değildi. 4 Temmuz 1893 yılında, sayısı 1000’i bulan insan topluluğu, dikey bir yarığa saplanmış tahta çivilerini, ‘merdivenini’ kullanarak yönünü değiştiren ve dengesini sağlamak için onları birleştiren yerel bir çiftlik sahibi olan William Rogers’ı izlemiştir.

Şeytan Kulesi

Dağcılar, zirveden önlerinde uzanan beş eyalet görmektedir -Wyoming, Montana, Kuzey Dakota, Güney Dakota ve Nebraska- Zirvede, dikenli armut bitkisi ve adaçayı yetişmektedir- tohumlar muhtemelen kuşlar tarafından taşınmaktadır- ve çıngıraklı yılanlarla çizgili sincaplar tepeye çıkabilecekleri yolu açmıştır. 1940’larda zirveye ayak basan bir paraşütçü oradaki manzara ve vahşi yaşam üzerinde inceleme yapmaya yeterli zaman bulmuştur. Halatını kaybetmiş ve aşağı doğru tırmanamamış ve bu nedenle yardım gelinceye dek tam altı gün orada mahsur kalmıştır.

ŞEYTAN KULESİNE TIRMANMAK

Denizden 1558 metre yükseklikte bulunan ve 1347 dönümlük bir alanı kaplayan ulusal anıt 386 metre yüksekliktedir. Yılda 400.000 kişi tırmanmaktadır.

Şeytan Kulesi

Şeytan Kulesi

Şeytan Kulesi

Şeytan Kulesi

Şeytan Kulesi

Şeytan Kulesi

Şeytan Kulesi

Şeytan Kulesi

Şeytan Kulesi


Leave A Reply