Sidney Altman Kimdir?

0
Advertisement

1989 Nobel Kimya Ödülü sahibi Kanada-Amerika’lı biyokimyacı Sidney Altman hayatı, çalışmaları ve başarıları hakkında bilgiler. Sidney Altman kimdir?

Sidney Altman Kimdir?

Sidney Altman (d. 7 Mayıs 1939, Montreal, Ouebec, Kanada), Thomas R. Cech’le birlikte 1989 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Kanada asıllı ABD’li moleküler biyoloji uzmanı.
Sidney Altman
Altman 1960’ta Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün fizik bölümünden mezun olduktan sonra Colorado Üniversitesi’nde biyofizik doktorası yaptı (1967). 1967-69 arasında Harvard Üniversitesi’nde, 1969-70′ te Cambridge Üniversitesi’nde burslu olarak moleküler biyoloji çalıştı. 1971’de Yale Üniversitesi biyoloji fakültesinin öğretim kadrosuna katıldı. 1980’de profesör olduğu bu üniversitede 1983-85 arasında bölüm başkanlığı, 1985’ten 1989’a değin de lisans eğitimi veren Yale College’da dekanlık yaptı. 1984’te ABD yurttaşlığına geçti, ama bu arada Kanada yurttaşı olmak hakkını da yitirmedi.

Birbirlerinden bağımsız olarak çalışan Altman ve Cech, RNA’nın (ribonükleik asit yeni bir işlevini buldular. Eskiden enzim etkinliğinin, yani canlı hücrelerinde yaşamsal önem taşıyan kimyasal tepkimeleri başlatan ve hızlandıran etkinin yalnızca protein moleküllerine özgü olduğu sanılırdı. Oysa bu iki bilim adamının biyolojide devrim yaratan buluşu, RNA’nın o zamana değin bilindiği gibi yalnızca canlı hücrelerinde genetik kodların aktarılmasına yarayan basit bir taşıyıcı değil, ayrıca etkin enzim işlevlerini de üstlenen bir madde olduğunu ortaya koydu. Böylece bu yeni buluş bilimsel araştırma ve biyoteknoloji alanlarında yeni ufuklar açtıy Ayrıca, bilim adamlarının hücrenin işlevine ve yüryüzünde yaşamın başlangıcına ilişkin eski kuramları yeniden gözden geçirmelerini sağladı.


Leave A Reply