Sigarayı Bırakmak, İlk Zorlu Günler İçin İpuçları, İşe Yarar Fikirler

0
Advertisement

Sigarayı bırakmanın en zor günleri olan ilk günlerde başarı şansınızı arttıracak ve sizleri motive edecek ipuçları, fikirler.

sigara

Kaynak: pixabay.com

Sigarayı Bırakmak: İlk Zorlu Günler İçin İpuçları

Azar azar yiyin, yudum yudum için

Bir pipetten soğuk su yudumlamak, sigarayı bırakınca sigaranın yarattığı boşluğu azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda kötü ruh hallerini hafifleten bir beyin kimyası olan dopamin salgılar.

Küçük öğünlerle yemek yemek, sigara içme dürtüsünü bastırır. Kilo alımını önlemek için yağsız, sağlıklı gıdalar seçin.

Kendinizi Ödüllendirin

Yakında dumansız bir hayatın avantajlarından yararlanmaya başlayacaksınız. Fark etmeye başladığınız olumlu değişikliklerin bir listesini tutun. Kontrol duygusu, para tasarrufu, kötü kokuların son bulması, tat alma duygusunun gelişmesi ve daha enerjik hissetmek bu listedeki başlıklar olabilir. Sigara içme dürtüsü olduğunda, listeye bir göz atın ve neler kazandığınızı kendinize hatırlatın.

diş fırçalamak

Kaynak: pixabay.com

Dişlerinizi Sıkça Fırçalayın

Bırakmanın anlık avantajlarından biri, ağzınızın daha ferah olduğu ve nefesinizin daha iyi koktuğudur. Dişlerinizi sık sık fırçalayın. Bu şekilde, bir sigarayı yakmaya ve temiz, taze ağzı kirletmeye daha az eğilimli olacaksınız.

Alkolden Kaçının

İçki içmek, insanların sigaraya geri dönmesini sağlayan en yaygın şeylerden biridir. Alkol, oto kontrolü bozar ve bu da bırakma eğiliminizi sarsabilir. Birçok insan alkol ile birlikte çok fazla sigara tüketir. Bu günlerde içkiden uzak durun.

Advertisement

Kendinize Sigara İçilmeyen Bölgeler Bulun

Sigara içme isteği duyduğunuzda, içemeyeceğiniz bir yere gidin – örneğin bir sinema, kütüphane veya bir mağaza. Bulunduğunuz yerde dikkatiniz dağılacak ve sigara isteğiniz kaybolacaktır.

Bırakmak için Sebeplerinizi Hatırlayın

Sigarayı bırakmak için tüm nedenlerinizin bir listesini yazın. Gittiğiniz her yerde görebileceğiniz yerlere asın – mutfakta, ofiste masanıza, banyo aynasına. Nedenlerin yanında aile ve sevdiklerinizin fotoğraflarını koymak yararlı olacaktır.

Her Gün Aktif Olun

Egzersiz, sigara içme isteği konusunda güçlü bir dikkat dağıtıcıdır. Aktif olduğunuzda, vücudunuz ruh halinize yardımcı olan ve stresinizi hafifleten doğal kimyasallar gönderir. Yürüyüş en basit seçeneklerden biridir. Motive olmanıza yardımcı olacak birkaç farklı aktivite seçin. Her gün, özellikle sigarayı bıraktıktan sonraki ilk ayda fiziksel olarak aktif olmak için çaba gösterin.

takvim

Kaynak: pixabay.com

Takviminizi Planlayın

Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç hafta boyunca, yapmak istediğiniz birçok şeyi planlayın. Aileniz veya arkadaşlarınızla yemek yemeyi planlayın ve sigara içilmesinden kaçının. Ne kadar yoğun olursanız, o kadar dikkatiniz dağılır ve sigara dürtüsü azalır.

Ağzınıza Başka Bir Şey Koyun

Sigara içme isteğinin bir kısmı ağızda bir şey bulundurma isteğidir. Bir sigara yakmak istediğinizi hissettiğinizde, şekersiz sakız, sert şeker veya sağlıklı bir atıştırmalıklar yiyin. Her zaman yanınızda bir şeyler bulundurun. Kilo almaktan endişe ediyorsanız, taze meyve ve sebze gibi düşük kalorili seçenekleri tercih edin.

Yardım İsteyin

Desteğe ihtiyacınız olduğunda yakınlarınızdan yardım isteyin. En iyi seçim, daha önce sigarayı bırakmış, eski içici bir arkadaştır. Ama sizi umursayan ve sigarayı bırakmanızı isteyen herkes zor zamanlarda yardımcı olacaktır.

Advertisement
kahve

Kaynak: pixabay.com

Kafeini Sınırlandırın

Kafein, bazı insanların sabah ayılmasına ve yorgun olduklarında uyanık kalmasına yardımcı olur. Ama bazı kimseleri ise, gergin ve stresli yapar. Nikotin bağımlılığınızı kırmak, bu etkileri arttırabilir. Kafein sizi sinirli ve endişeli yapıyorsa kafeini kesin.

Ruh Halinizin Farkına Varın

Olumsuz duygular – stres, öfke, hayal kırıklığı – insanların sigara içmeye geri dönmelerinin en yaygın nedenidir. Kötü ruh halleri herkese olur ve sigarayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde size de olacaktır. Böyle durumlarda dikkatinizi dağıtmanın yollarını bulun. Arkadaşlarınızla bir araya gelin ya da hoşunuza giden şeyler yapın.

Sorunlu Kimselerden Kaçının

Her ne kadar arkadaşlar ve aileler destekleyici olsalar da, bu her zaman böyle olmayabilir. Bazı insanlar bırakma kararınıza saygı duymayabilir. Hatta çabalarınızı baltalamaya bile çalışabilirler. Hayatınızda böyle insanlar olduğunu hissederseniz, onlardan kaçının. Bu mümkün değilse, onlara bırakmanın neden bu kadar önemli olduğunu açıklayın. Onların desteğini isteyin.

Kararlı Kalın

İlk 2 hafta boyunca bunu yaptığınızda, ömür boyu nikotin bağımlılığından kurtulma yoluna girmiş olursunuz. Ancak yenilirseniz vazgeçmeyin. Unutmayın: Bir sigara yakmak, başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Neyin yanlış gittiğini düşünün. Ardından, bir dahaki sefere aynı durumla başa çıkmanın yollarını düşünün. Gerekirse doktordan yardım isteyin.


Leave A Reply