Sirimavo Bandaranaike Kimdir?

0

Sirimavo Bandaranaike kimdir? Sirimavo Bandaranaike hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.Dünyanın ilk kadın başbakanı.

Sirimavo Bandaranaike Kimdir?

Sirimavo Bandaranaike; Sri Lankalı (Seylan) kadın siyasetçidir (17 Nisan 1916, Mahawalathenna, Sri Lanka – 10 Ekim 2000, Kolombo, Sri Lanka).Tam adı Sirimavo Ratwatte Dias Bandaranaike olan dünyanın ilk kadın başbakanı.

Sirimavo Bandaranaike

Başkent Colombo’da St. Birdget Manastırı’nda öğrenim gördü. 1940’ta Solomon W. R. D. Bandaranaike ile evlendi. Eşine yardım amacı ile toplumsal etkinliklerde bulundu. Başkan olan eşi, 1959’da öldürülünce oy birliğiyle Sri Lanka Özgürlük Partisi’nin (SLFP) genel başkanlığına seçildi. 1960 genel seçimlerini SLFP çoğunlukla kazanınca dünyanın ilk kadın başbakanı oldu. Ilımlı bir toplumculuk uygulamasıyla özel okulları ve üretim araçlarını kamulaştırdı. 1963’te ABD kuruluşlarını devletleştirince, ABD ile arası bozuldu. ABD’nin yardımı kesmesiyle ekonominin bozulması, işsizlik ve öteki toplumsal olaylar sonucu, partisi 1965 genel seçimlerini yitirdi.

1970 genel seçimlerinden sonra öteki sol partilerle bir koalisyon oluşturarak yeniden işbaşına geldi. 1972’de reform uygulamalarına başlayarak özel kuruluşların etkinliklerini sınırladı. 1975’te yoğun devletleştirme çalışmalarını başlattı. Ancak ekonomide yaşanan zorluklar ideoloji ayrılıkları doğurunca, iktidar, 1977 genel seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’ne geçti. 1980’de iktidar yetkisini altı kez kötüye kullanmaktan suçlu bulunarak 7 yıl için yurttaşlık haklarından yoksun bırakıldı ve parlamentodan çıkarıldı. Ocak 1987′ de dönemin devlet başkanı Junius Richard Jayawardene tarafından bağışlanınca, politik yaşama döndü. Aralık 1988’de yapılan başkanlık seçimlerine, Sri Lanka Özgürlük Partisi’nin adayı olarak katıldıysa da seçilemedi.


Leave A Reply