Sis (The Mist) Kitap Özeti, Stephen King, Konusu, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Stephen King’in kısa korku romanı olan The Mist (Sis) konusu nedir? Sis kitabının özeti, Sis kitabı hakkında bilgi.

sis kitap

Sis

Sis, Stephen King tarafından yazılan ve ilk olarak 1980’de Dark Forces antolojisinde yayınlanan kısa bir korku romanıdır. Hikaye, Maine’de küçük bir kasabada yaşayan ticari bir sanatçı olan David Drayton’ı anlatıyor. Şiddetli bir fırtınanın ardından kasabaya tuhaf bir sis çöker. Sis gizemli ve vahşi yaratıkları barındırıyormuş gibi göründüğü için David ve oğlu bir süpermarkette mahsur kalırlar. The Mist birçok ödüle aday gösterildi ve King’in en iyi korku yazılarından biri olarak kabul edildi. Roman, 2007’de sinemaya ve 2017’de televizyona uyarlandı. Bu kılavuz, The Mist’in 2007 Penguin e-Kitap baskısını kullanıyor.

Kitap Özeti

David Drayton, karısı Steff ve oğulları Billy ile Maine’de küçük bir kasabada yaşayan bir ticari sanatçıdır. Drayton’lar kasabanın dışındaki bir gölün kenarında yaşarlar. Şiddetli bir fırtına ağaçları devirip evlerin elektriğini kestiğinde, David erzak için Bridgton kasabasına gitmeye karar verir. Oğlu Billy ve komşusu Brent’i yanına alır. Son yıllarda, David ve Brent mülkiyet sınırıyla ilgili yasal bir anlaşmazlık yaşamaktadır, ancak David, acil bir durumun oluşmuş olmasından dolayı farklılıklarını bir kenara koyarlar. David ayrılmadan önce, gölün üzerinden geçen tuhaf bir sis fark eder ve bunun, ordunun Project Arrowhead adlı bir şey üzerinde çalıştığı yerel askeri üsle bir ilgisi olup olmadığını merak eder.

David, Billy ve Brent, Bridgton’a ulaşır. Elektrik için bir jeneratör kullanan kalabalık bir süpermarkete girerler. Alışverişlerini yapıp sıraya geçerler. Beklerken kalabalık, dışarıdaki kasabaya inen garip bir sisin farkına varır. Kısa sürede, görüş mesafesi sıfıra iner. Bir adam dükkana girer ve arkadaşının siste kaybolduğunu iddia eder. Dükkanın içindeki insanlar kapıları kapatıp sis geçene kadar beklemeye karar verirler.

David, jeneratörün egzozunun tıkalı olduğunu fark eder. Tıkanıklığı gidermek için bir grup adamla bir plan yapar. David, sisin içine girmekten endişe duymaktadır. Neyse ki Norm adında genç, bu görev için gönüllü olur. Norm dışarı çıktığında dev dokunaçlar onu yakalar ve sisin içine sürükler. David dehşete düşmüştür. Süpermarkette kapana kısılan diğer insanları Norm’a ne olduğu konusunda ikna etmeye çalışır, ancak onları inandıramaz. Bazıları David’e inanır, bazıları alkol içmeye başlar, bazıları ona inanmayı reddeder ve bazıları ise sisin İncildeki kıyametin bir işareti olduğu ve hepsinin tövbe etmesi gerektiği konusunda ısrar eden Bayan Carmody adında bir kadını dinlemeye başlar.

Advertisement

Brent, David’in mağazanın dışındaki tehlikeli yaratıklarla ilgili hikayesine inanmayı reddeden bir grup insanın lideridir. Sonunda bir grup insanı dışarı çıkarır, ancak çabucak ölürler. Alışveriş yapanların geri kalanı, sisteki tehlikelerin varlığını kabul eder ve dükkanın önüne barikat kurmaya başlar. Sopalardan ve tenis raketlerinden silah yaparlar. Amanda Dumfries adında bir kadın, kocasının kendisini korunması için verdiği bir silahı vardır. Mağazanın müdür yardımcısı ve deneyimli bir nişancı olan Ollie Weeks, silahın sorumluluğunu almayı kabul eder. O gece, küçük böcek benzeri yaratıklar ve daha büyük kuş benzeri yaratıklar mağazanın dışında toplanır. Bazı yaratıklar bir adamı öldürerek içeri girmeyi başarır, ancak gönderilirler ve vitrindeki delikler yamalanır.

Mağazanın içindeki ruh hali gittikçe umutsuz hale gelir. Daha fazla insan alkol almaya başlarken, diğerleri Bayan Carmody’nin kıyameti önlemek için kurban verilmesi gerektiği saçmalıklarına inanmaya başlar.

David ve Ollie süpermarketten ayrılmaları gerektiğine karar verirler. Sabahın erken saatlerinde, bulabilecekleri her türlü malzeme ve müttefikleri alarak kaçmayı planlarlar. Ayrılma zamanı geldiğinde, Bayan Carmody ve takipçileri çıkışlarını engeller. Bayan Carmody, Billy ve Amanda’yı işaret ederek, dünyanın günahları ve Tanrı’yı ​​yatıştırmak için onların kurban edilmelerini ister. Ollie, Bayan Carmody’yi vurur ve oluşan karmaşa içinde David ve müttefikleri arabaya koşar. Otoparktan hızla geçerlerken yaratıklar saldırır. Ollie ve diğerleri ölür, ancak David, Billy, Amanda ve Hilda Reppler adında orta yaşlı bir öğretmen arabaya ulaşır. David yerden silahı alır ve daha sonra süpermarkette toplanmış insanlardan uzaklaşarak otoparktan ayrılır.

David evine doğru yola koyulur ama devrilmiş bir ağaç yolu kapatmıştır. Karısı Steff’in öldüğünü tahmin etmektedir, ancak bir şekilde kendini içeri kilitlemeyi başardığına dair küçük de olsa bir umudu vardır. Uzaklaşarak, terk edilmiş arabaları ve sisin içinden beliren korkunç yaratıkları geçerek, bir uygarlık kırıntısı bulmaya çalışırlar. Diğerleri uyurken, David radyo ile oynuyordur. Kısaca, bir kasabanın adını söyleyen zayıf bir ses duyar. Mesajı bir daha duymasa da, bu kelime ona hayatta kalabileceğine dair umut verir.


Leave A Reply