Sol Ayağım Kitap Özeti, Christy Brown Kitabının Konusu Özeti Karakterler

0
Advertisement

Christy Brown’un hayat hikayesinin anlatıldığı Sol Ayağım isimli kitabının konusu, kitap özeti. Sol Ayağım karakterler, özeti, konusu.

Sol Ayağım

Sol Ayağım – Christy Brown

Sol Ayağım 5 Haziran 1932’de İrlanda’nın Dublin şehrinde serebral palsi ile doğan Christy Brown’un otobiyografisidir. Brown yazar, ressam ve şairdi. 1954 yılında yazılmış bir kitaptır. Christy Brown 1981′de öldü. Christy Brown hayat hikâyesinin bulunduğu Sol Ayağım kitabında annesine sık sık teşekkür etmektedir.

Kitabın Özeti

Brown kitabına erken çocukluğunu anlatarak başlar. Brown’ın annesi, Brown daha dört aylıkken, sağlığında bir sorun olduğunu ilk fark eder. Başını dik tutamaz ya da vücut hareketlerini kontrol edemez. Tıbbi tavsiye alındıktan sonra ailenin en kötü korkuları doğrulanr: Christy fiziksel olarak engellidir ve serebral palsi adı verilen tedavi edilemez bir hastalıktan muzdariptir. Annesi haricinde ailesinin üyeleri onun aptal olduğunu düşünürler ve annesine vazgeçmesini söylerler.

Sol Ayağım Kitap Özeti - Christy Brown

Doktorlar Brown’un zihinsel zekasına inanmasalar da, annesi oğluna olan inancını kaybetmez ve onu sürekli destekler.

Advertisement

Genç çocuğun hayatında, zeki olduğunu kanıtlayan bir dönüşüm anı meydana gelir. Brown sol ayağını ve ayak parmaklarını kontrol edebildiğini keşfeder. Beş yaşındayken sol ayağı ile bir parça sarı tebeşir kapar. Yerdeki “A” harfini ayağı ve annesinin yardımıyla işaretler. O anda Brown, sağlıklı bir çocuk gibi konuşamadığından kendini ifade etmenin bir yolunu bulmuştur.

Brown, çocukluğu boyunca yerel çocuklarla ve kardeşleriyle “Henry” adını verdiği küçük bir araba vasıtasıyla oynar. Zaman geçtikçe, engelinin onu ailesinden ve arkadaşlarından farklı kıldığını ve hayattan zevk almasını engellediğini fark etmeye başlar. Bu durum onu daha içe dönük hale getirir. Bu mücadele esnasında edebiyata, yazıya ve resme karşı olan yaratıcı ve sanatsal yeteneklerini keşfeder. Sol ayağını yazmak ve resim yapmak için kullanmaya başlar.

Sol Ayağım Kitap Özeti - Christy Brown

18 yaşında, Brown Fransa’da Lourdes’e gider. Burada, engelleri kendi durumundan daha kötü olan bireylerle tanışır. Hayatında ilk kez enerjiyle dolar ve umut etmeye başlar. Ayrıca kendisini olduğu kişi olarak kabul etmeye ve sahip olduğu ile en iyisini yapmaya başlamıştır. Serebral palsi için yeni bir tedaviye başlanır, ve bu tedavi konuşmasının ve fiziksel durumunun iyileşmesine yol açar.

Doktor Robert Collis

Ergenlik yıllarında İrlandalı doktor Robert Collis ile tanışır. Collis, serebral palsi hastaları için bir klinik kurmuştur ve Brown bu kliniğin ilk hastasıdır. Collis de tanınmış bir yazardır ve Brown’a nasıl yazılacağı konusunda rehberlik eder. Bu da bir tür yoğun uygulama ve egzersiz terapisi içeriyordur

Brown kendi hayat hikayesini yazmaya başlar, yazarken de doktorundan yardım almaktadır. Brown kitabının yarısını bitirir. Bu sırada doktoru yardım gecesi olacağını ve Brown’nun kitabını bu seminerde okumak istediğini söyler. Brown de bu teklifi büyük bir memnuniyetle kabul eder. Doktor kitabın ilk bölümünü okuduğunda herkes çok duygulanır ve onu ayakta alkışlar.. O gece ailesi, doktorları ve izleyen seyirciler Brown’la gurur duyarlar.

Advertisement

Sol Ayağım Kitap Özeti - Christy Brown

Kitabın Karakterleri:

  • Christy Brown: Irlandalı, beyin felçli doğmuş ve sadece sol ayağını kullanabiliyor . Kitabın ana kahramanıdır.
  • Bayan Brown: Christy’nin annesidir. Christy’e hayatı boyunca en iyi bakan kişidir.
  • Bay Brown: Christy’nin babasıdır. Duvar işleriyle uğraşmaktadır.
  • Mona: Christy’nin kiz kardeşidir. Her zaman dışarıda dolaşır.
  • Tony: Christy’nin ağabeyidir. Ailenin en yaramazıdır.
  • Lily: En büyük kardeş.
  • Paddy: 22 çocuğun en büyüğüdür.
  • Katrianan Delahunt: Christy’e hep yardım eder. Çok güzeldir.
  • Dr. Warnants: Christy’i çocukluğundan beri takip eden doktordur ve onu iyileştirmeye çalışan kişidir.
  • Jenny: Christy’nin çocukluk aşkıdır.


Leave A Reply