Sophia Loren Kimdir? Efsanevi İtalyan Sinema Oyuncusunun Hayatı

0
Advertisement

Sophia Loren kimdir? İtalyan efsanevi sinema aktrisi Sophia Loren hayatı, biyografisi, sanat kariyeri ve filmleri hakkında bilgi.

Sophia Loren

Sophia Loren (Kaynak : wikipedia.org)

İki Oscar da dahil olmak üzere yaklaşık 50 uluslararası ödül kazanan İtalyan aktris Sophia Loren sinemanın en büyük yıldızlarından biri olarak kabul edilir. Birkaç kez Altın Küre adayı olmuştur. 1999’da Amerikan Film Enstitüsü onu tüm zamanların en iyi sanatçılarından biri ilan etti. Sophia Loren, klasik Hollywood sinemasının hayatta kalan son efsanelerinden biridir. Amerikan Film Enstitüsü’nün seçme listesindeki yaşayan tek aktris.

Sophia Loren’in çocukluğu ve aile hayatı

Sophia Loren sahne adıyla Sophia Villani Scicolone, 20 Eylül 1934’te Roma’da doğdu. Annesi Romilda Villani, oyuncu ve piyano öğretmeniydi.Babası Riccardo Scicolone bir mimardı. Bay Scicolone, kız ya da anne hakkında hiçbir şey bilmek istemiyordu. Evlilikten kaçındı ve başka bir kadınla gitti. Sophia Loren’in babasıyla ilgili acı bir anısı vardı. Bu nedenle, çocuksu ruhunda her zaman korunmuş hissetme arzusunu barındırdı.

Bu harika oyuncu, doğuştan akıllı ve yetenekli harika bir kadındı. II. Dünya Savaşı’nın o acı yıllarında annesiyle birlikte sefaletten bir an önce kurtulmak için çok küçük yaştan itibaren tüm hırsını Pozzuoli’ye adadı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Sophia Loren

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Sophia’nın annesi ve kız kardeşi Anna Maria, anneannesi ile birlikte Napoli yakınlarındaki Pozzuoli’de yaşamaya gittiler. Sophia, on yedi yaşına kadar Pozzuoli’de yaşadı. Sophia’nın annesi Bayan Romilda Villani, hayatını ABD ordusunun uğrak yeri olan bir tavernada piyano çalarak kazandı.

Sophia, annesiyle birlikte tüm çabasını yoksulluktan bir an önce kurtulmak için adadı. Ateşli Napoliten mizacını asla kaybetmedi. Sophia Loren’in otobiyografisinde yazdığı gibi: “ Annemin beni okula almaya gelmemesi için Tanrı’ya dua ettim: abartılı güzelliği beni utandırdı. Fazla sarışındı, fazla uzundu ve hepsinden önemlisi evli değildi. Öte yandan, esmer ve çok zayıftım. Bana sopa dediler ”.

Advertisement

O kadın, Romilda Villani, bir gün selüloit bir yıldız olma hayalini beslemişti. Ancak, bekar bir anne olduğunda ve aileyi büyütmek zorunda kaldığında fantezi ortadan kalkmıştı. Ancak kızı Sophia’ya döndü. Onu sınavlara ve yarışmalara katılmaya teşvik etti ve her yerde ona eşlik etti.

Sophia Loren’in kariyer başlangıcı

15, neredeyse 16 yaşındayken, Sophia’nın muhteşem bir fiziği vardı ve her gözeneğinden sempati ve konuşkanlık yayılıyordu. Annesi ve arkadaşları onu güzellik yarışmalarına katılmaya teşvik etti. 1949’da “ Denizlerin Prensesi ” unvanını kazandı ; 1950’de ise “Adriyatik Deniz Kızı”nınkiler.

Yine 1950’de 16 yaşındayken kendisini “ Miss Italy ” adayı olarak sundu. Yarışmanın gelişimi ilk kez radyo tarafından yayınlandı. Jüri üyelerinden biri film yapımcısı Carlo Ponti’ydi; Carlo Ponti 37 yaşındaydı.

Sophia Loren yarışmada ikinci oldu ve “ Miss zarafet ” ödülünü aldı; ama Carlo Ponti’nin kalbindeki ilk oydu.

Sophia Loren, Carlo Ponti’nin korumasına sahipti

Sophia, Carlo Ponti’nin teşviki ve korumasıyla oyunculuk kariyerine haftalık fotoromanlarla başladı. Kendisini Sophia Villani veya Sophia Lazzaro olarak tanıttı. İstisnai bir bedenin sahibi olduğunu bilerek, kendini yorumlama çalışmasına verdi; doğal ateşinden ve gözyaşından vazgeçmeden. Napoli’de tiyatro eğitimi aldı ve İtalyan filmlerinde küçük roller oynamaya başladı. 1951’de Roma’da “Quo Vadis” filmi çekiliyordu. Sophia ve annesi, ekstra olarak katılmayı başardı.

Sophia, 1950’lerde büyük bir aktris olarak çıkış yaptı.

Sophia’nın kariyeri 1954’te Vittorio De Sica ve Marcello Mastroianni ile tanıştığında yükselmeye başladı. İtalyan Yeni-Gerçekçilik filmlerine yaramazlık ve hassasiyet getiren İtalyan güzeller grubuna dahil oldu. 1950’lerde ve 1960’larda Sophia Loren’in çarpıcı güzelliği ve anatomisi sinema dünyasının gözlerini kamaştırdı. Belirli bir diyete bağlayamadan, kıskanılacak bir durumda nasıl kalacağını her zaman biliyordu.

Advertisement

1950’lerin ortalarında, Sophia Loren, Ava Gardner ve Audrey Hepburn İspanya’da bir araya geldi. Üç sevimli güzel, ancak çok farklı özelliklere sahip. Sophia Loren, Carmen Sevilla ve Liv Ullman ile de çağdaş . 1950’den beri Ponti ile olan ilişki oldukça evlatlıktı: ona tavsiyelerde bulundu ve rehberlik etti. Ancak 1954 yılında “ The Woman from the River ” filmini çekerken her şey değişti.

Carlo Ponti ve Dino De Laurentiis tarafından ortaklaşa üretilen bir melodramdı. Sofya başroldeydi. Bu çekim sırasında, Carlo ve Sophia birbirlerine derinden aşık olduklarına ikna oldular.

Sophia Loren, Carlo Ponti’ye aşık

1955’ten itibaren, boşanmanın yasak olduğu İtalya’da zar zor evlenebileceklerini peşinen kabul ederek birleştiler; ve Carlo Ponti hala yasal olarak evli ve iki çocukluydu. İki yıl sonra, Sophia Loren, 1957’de Stanley Kramer tarafından üretilen ve yönetilen muhteşem bir destansı film olan “ Gurur ve Tutku ”da (Cary Grant ve Frank Sinatra ile birlikte) rol almak üzere seçildi. Çekimler Segovia, El Escorial, Ávila, Pico limanı, Torrelaguna ve Santiago de Compostela’da yapıldı.

Çekimler sırasında on binlerce İspanyol figüran sahne aldı. Filmin sonunda, oyuncular listesinin ardından çalışmaları için teşekkür edilir; bunlardan biri, daha sonra İspanya’da Demokrasinin İlk Başkanı olan Adolfo Suárez’di. Cary Grant, Sophia’ya aşık oldu ve onu kendisinin yapmakta ısrar etti. Hollywood’da yaşamasının daha iyi olacağını ona gösterdi; elbette yanında.

Görünüşe göre Cary Grant, Sophia’nın yapımcı Carlo Ponti’nin zavallı bir sevgilisi olduğunu düşündü. Tabii ki, Sophia ona kesin olarak reddetmesinden daha fazlasını verdi.

Sophia Loren, Meksika’da Carlo Ponti ile evlendi

Oyuncunun taciz edildiğini öğrenen Carlo Ponti, Sophia Loren ile nişanını hızlandırmaya karar verdi ve onunla Meksika’da bir düğün düzenledi. Eylül 1957’de evlendiler, ancak bu evlilik, ikili olarak kabul edildiği İtalya’da geçerli değildi. Sophia Loren, Carlo Ponti’ye her zaman sadık kaldı. Carlo Ponti Jr. ve Edoardo Ponti adında iki oğulları oldu.

Sophia Loren’in en büyük hitleri

O yıllarda, oyuncu Paramount Studios ile beş film için bir sözleşme imzaladı. Bu andan itibaren yaptığı eserler arasında:

“Karaağaçların Altında Dilek”, 1958 Amerikan filmi, romantik drama. Sophia Loren ve Anthony Perkins, Sapık’ta sonsuza dek uğursuz karakter rolünde tahmin edilmeden önce.
“Yüzen ev”. 1958 Amerikan romantik filmi. Bir avukat (Cary Grant) ve üç çocuğu, bir kondüktörün kızıyla (Sophia Loren) hizmetçi olarak bir yüzen evde yaşıyor.
“Cheyenne Silahşörü”. Amerikan komedi filmi, Western (1960). Yönetmen: George Cukor. Sophia Loren, Anthony Quinn ile ilgi odağını paylaştı.
Sophia Loren, ana dilinde konuştuğu ve tipik İtalyan anlatımıyla oynadığı özellikle İtalyan filmlerinde izleyicilerin beğenisini ve hayranlığını kazandı.

1960’tan beri oynadığı filmler

1960’lardan başlayarak, özellikle ortak yapımda çekilen filmlerde tarihi figürler olarak çalıştı. 1960 yılında, Alberto Moravia’nın bir hikayesine göre Vittorio de Sica’nın yönettiği “ İki Kadın ” filmindeki performansı, kariyerinde belirleyici bir dönüş yaptı.

Sophia Loren bu filmdeki performansıyla en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazandı. Eş yıldızlarından biri Jean Paul Belmondo’ydu. 1961’de yapımcılığını Samuel Bronston’ın, yönetmenliğini Anthony Mann’ın yaptığı destansı film “ The Cid ”de Sophia Loren, Charlton Heston ve seçkin bir oyuncu kadrosuyla muhteşem bir performans sergiledi.

Film, Kastilyalı savaşçı Rodrigo Díaz de Vivar’ın hayatını konu alıyor. Sophia, Cid Campeador’un cesur karısı Doña Jimena’yı canlandırdı. Farklı vesilelerle İspanya’yı ziyaret etti. Gazetecilere karşı her zaman sempati ve anlayışla davrandı.

Advertisement

Fiziksel olarak belinin biraz üzerinde olan kocası Carlo Ponti ile göründüğünde hiçbir kompleksten acı çekmedi. Ve onun yanında küçüldüğü izlenimi de vermedi. Birlikte oldukları elli yılı aşkın süre boyunca çok yakın bir çift oldukları ortaya çıktı.

“ Roma İmparatorluğunun Çöküşü ” 1964 yapımı bir Amerikan filmidir. Yönetmenliğini Anthony Mann yapmıştır. Sophia Loren’e ekranda büyük isimler eşlik etti: Stephen Boyd, Christopher Plummer, Alec Guinness, James Mason, Anthony Quayle, Omar Sharif ve Mel Ferrer.

Film gişede başarısız oldu, ancak en iyi müzik dalında Altın Küre ödülüne layık görüldü. “ İtalyan evliliği ” (1964), başrollerini Sophia Loren ve Marcello Mastroianni’nin oluşturduğu son derece başarılı film çiftinin oynadığı, Vittorio De Sica’nın yönettiği üç filmden ikincisiydi. Sophia Loren, En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildi. Ve film, En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday gösterildi.

1965 yılında Peter Ustinov’un yönettiği Sophia Loren, “ Lady L ” filminde Paul Newman ve David Niven ile birlikte rol aldı. “ Arabesk ”, 1966’da Stanley Donen tarafından yönetilen ve Gregory Peck ile Sophia Loren’in başrollerini paylaştığı bir entrika filmiydi. Charade’in (1963) psychedelic bir versiyonu olarak kabul edilir ve çok Hitchcook imaları vardır.

Sophia Loren ve Carlo Ponti yeniden evlendi

1966’da Sophia ve Carlo Ponti, Fransız vatandaşlıklarını resmileştirdiler ve Paris’te evlendiler. Bu koşullar onları ikametgahlarını değiştirmeye ve İtalya’yı terk etmeye zorladı. “ The Countess of Hong Kong ” 1967 yapımı komedi türünde bir İngiliz filmidir. Charles Chaplin’in yönettiği son filmdi, renkli olan tek ve başrolde yer almadığı iki filmden biriydi.

Başrol oyuncuları: Marlon Brando, Sophia Loren, Tippi Hedren ve Sydney Chaplin (Chaplin’in ikinci oğlu). Chaplin’in iki kısacık görünüşü, büyük aktörün sinema filmlerindeki son görüntüleridir.

Sophia Loren, kocasına göre uzun zamandır anne olmak istiyordu. Cenevre’den ünlü bir jinekolog olan Dr. Watteville’in bakımı sayesinde, 1968’de ilk oğlu Carlo’yu ve 1973’te Edoardo’yu doğurdu.

1970’lerde Sophia Loren

1972’de Sophia Loren , aynı adlı müzikalin film uyarlaması olan “ Man from La Mancha ”da Peter O’Toole ile çalıştı. Eser, Miguel de Cervantes’in İspanyol Engizisyonu ile bir izleyici beklerken bir hapishanede Don Kişot hakkında anlattığı hikayeye dayanıyor.

1976’da Sophia Loren, Cassandra Köprüsü’nün kahramanıydı . Dramatik ve yıkıcı bir film. Ayrıca “ Köprüde Panik ” başlığını da taşıyordu . Sophia Loren’e eşlik eden isimler: Richard Harris, Ava Gardner, Nicole Dressler, Burt Lancaster ve Martin Sheen.

“ Özel Bir Gün ”, 1978 Altın Küre Ödülü’ne layık görülen İtalyan yönetmen Ettore Scola’nın 1977 tarihli bir filmiydi. Başrollerini Sophia Loren ve Marcello Mastroianni’nin paylaştığı.

İtalyan silahlı kuvvetlerinin Adolf Hitler’in Roma ziyareti onuruna düzenlediği geçit töreninde, o zamana kadar birbirini tanımayan iki komşunun nasıl yaşadığını anlatıyor. Faşizmin özel yaşamları ulusal bir kadere eklemek için dönüştürmedeki başarısını açıkça yansıtıyor. En iyi kadın başrol ödülünü Sophia Loren aldı.

Advertisement

Daha sonra, Sophia Loren sinemada boy gösterdi ve kendini tamamen çocuklarına bakmaya adadı. Hem filmde hem de zaten yeni başlayan ünlü televizyon dizisinde önemli rolleri reddetti. En yoğun yıllarda, Cary Grant davası dışında diğer talipler onunla bir aşk “ilişkisi” yaşamak istediler.

Marcello Mastroianni bile kocasına sadık ve Carlo Ponti ve çocukları ile birlik içinde kalmaya özen gösteren İtalyan’ın sadece “iyi bir arkadaşı”ydı. Sophia Loren, film taahhütlerinden önce eş ve anne rolünün olduğunu her zaman aklında tuttu. Ve bundan asla pişman olmadı.

Otobiyografik dizi ve hapishane

1980 yılında, Mel Stuart’ın yönettiği biyografik televizyon filmi “ Sophia Loren ” de Sophia Loren hem kendisi hem de annesi olarak rol ald. Film, “ Sophia: Kendi Hikayesi ” adlı otobiyografik kitaba dayanıyordu .

Vergi kaçakçılığı nedeniyle 18 gün hapis cezasına çarptırıldığı için, 1982’de ekstra sanatsal nedenlerle dünya çapında kapaklarda yer aldı.

1990’larda Sophia Loren

1991’de Loren, film endüstrisine yaptığı katkılardan dolayı Onursal Oscar aldı. Üç yıl sonra, Robert Altman’ın “ Prêt-à-Porter ” filminde rol almak için sinemaya döndü ve sahneyi bir kez daha Marcello Mastroianni ile paylaştı. Muhteşem ana kadro tamamlandı: Julia Roberts, Tim Robbins, Kim Basinger, Lauren Bacall ve Tracy Ullman.

Performansı ona en iyi yardımcı kadın oyuncu kategorisinde Altın Küre Ödülü adaylığı kazandırdı. Bir sonraki film çalışması, Ann-Margret, Walter Matthau ve Jack Lemmon ile birlikte oynadığı 1995 komedisi “ Discord on Demand ”daydı. Bu film önemli bir gişe başarısı elde etti.

Aynı yıl aktris, profesyonellik öncesi kariyerinin tanınması için yeni bir ödül olan Cecil B. DeMille Ödülü’nü aldı.

21. yüzyılda Sophia Loren

Daha sonra “ Francesca e Nunziata ” (2001) ve “ Peperoni ripieni e pesci in facia ” (2004) gibi İtalyan yapımlarında rol aldı. 2007 yılında Carlo Ponti vefat etti. Sophia Loren kendini çocuklarının çalışmalarını takip etmeye, Avrupa sinemasında daha düşük rütbeli rolleri kabul etmeye, galalara katılmaya, anılarını ve diğer bazı yemek kitaplarını yazmaya adadı.

Massimo Ferrari’nin yönettiği “ Sophia: Dün, Bugün ve Yarın ” başlıklı belgeselde, Sophia Loren ve uluslararası sinemanın bazı isimleriyle özel röportajlar yer alıyor.

2013 yılında Sophia Loren, Jean Cocteau’nun şu anda 40 yaşında olan oğlu Edoardo Ponti’nin yönettiği kısa film “ İnsan Sesi ” nin uyarlaması üzerinde çalıştı .

Advertisement


Leave A Reply