Söz Var İş Bitirir Söz Var Baş Yitirir Atasözünün Anlamı Açıklaması

0
Advertisement

Söz Var İş Bitirir Söz Var Baş Yitirir atasözü ne anlama gelir, ne demektir, ne anlatılmak isteniyordur, Söz Var İş Bitirir Söz Var Baş Yitirir hakkında yazı.

Söz Var İş Bitirir Söz Var Baş Yitirir

SÖZ VAR İŞ BİTİRİR, SÖZ VAR BAŞ YİTİRİR.

Atasözünün kısaca anlamı: sözün insanlar üzerinde etkisi büyüktür; yerinde söylenen sözler işlerin yoluna girmesini sağlar, ölçüsüz ve sert söylenen sözler ise karşıdakini öfkelendirir, söyleyenin öldürülmesine bile yol açabilir.

Açıklaması:

Söz deyip geçmeyelim. Bir sözün insan üzerinde büyük etkisi vardır.

Yerinde söylenmiş bir söz, karşıdakini yumuşatır, inandırır; işimizin olmasını sağlar. Ölçüsüz, sert, kırıcı sözler ise kavgaya, kargaşaya yol açar. Yunus Emre’nin şu mısraları da aynı gerçeği doğruluyor: “Söz var kese savaşı / Söz var kestire başı.”

Advertisement

Diyelim ki birinde alacağınız vardır. Adam bir türlü getirip borcunu ödemiyor. Siz bu konuda yüzde yüz haklısınız. Adama gider de: “Bire namussuz, bire alçak adam! Benim paramı niye vermiyorsunuz?” diye söze başlarsanız, adam herhalde sizi kuzu kuzu dinlemez değil mi? Bu sözler karşısında sinirlenen adam, size şiddetle karşı çıkar. Belki öldürülmenize bile yol açılmış olur.

Öyleyse, sözü baş yitirecek biçimde sert ve ölçüsüz değil, iş bitirecek biçimde ölçülü söylemek gerekir.


Leave A Reply