Steve Jobs Kimdir? Apple’ın Kurucusu Başarılı İş İnsanının Hayat Hikayesi

0
Advertisement

Steve Jobs kimdir ve ne yapmıştır? Apple’ın kurucusu başarılı dahi iş insanının hayatı, hayatı boyunca yaptığı çalışmalar ve başarıları.

Steve Jobs

Kaynak: commons.wikimedia.org

Steve Jobs, Apple Computers’ı Steve Wozniak ile birlikte kurdu. Jobs’un rehberliğinde şirket, iPhone ve iPad dahil olmak üzere bir dizi devrim niteliğindeki teknolojiye öncülük etti.

Steve Jobs Kimdi?

Steven Paul Jobs, Apple Computer’ın kurucu ortağı, CEO’su ve başkanı olan Amerikalı bir mucit, tasarımcı ve girişimciydi. Apple’ın iPod, iPhone ve iPad’i içeren devrim niteliğindeki ürünleri artık modern teknolojinin evrimini dikte ediyor olarak görülüyor.

1955’te, kendisini evlat edinilmek üzere bırakan Wisconsin Üniversitesi’nden iki yüksek lisans öğrencisinin çocuğu olarak dünyaya gelen Jobs, zekiydi ama yönsüzdü, üniversiteyi bıraktı ve 1976’da Steve Wozniak ile Apple’ı kurmadan önce farklı arayışlar denedi. Jobs, 1985’te şirketten ayrıldı, Pixar Animation Studios’u kurdu, ardından on yıldan uzun bir süre sonra Apple’a geri döndü. Jobs, pankreas kanseriyle uzun bir savaşın ardından 2011 yılında öldü.

Steve Jobs’un Ebeveynleri ve Evlatlık Verilmesi

Jobs, Wisconsin Üniversitesi’nden iki yüksek lisans öğrencisi olan Joanne Schieble (daha sonra Joanne Simpson) ve Abdulfattah “John” Jandali’nin çocukları olarak dünyaya geldi. Çift, isimsiz oğullarını evlatlık vermeye karar verdi.

Jobs’un babası Jandali, Suriyeli bir siyaset bilimi profesörüydü. Annesi Schieble, konuşma terapisti olarak çalıştı. Jobs evlatlık verildikten kısa bir süre sonra biyolojik ebeveynleri evlendi ve Mona Simpson adında başka bir çocukları oldu. Jobs 27 yaşına gelene kadar biyolojik ebeveynleri hakkında bilgi edinemedi.

Advertisement

Jobs, bebekken Clara ve Paul Jobs tarafından evlat edinildi ve adını Steven Paul Jobs koydular. Clara bir muhasebeci olarak çalışıyordu ve Paul bir Sahil Güvenlik gazisi ve makinistti.

Erken dönem

Jobs, 24 Şubat 1955’te San Francisco, California’da doğdu. Daha sonra Silikon Vadisi olarak bilinecek olan bölgede, Mountain View, California’da kendisini evlat edinen ailesiyle birlikte yaşadı. Çocukken, Jobs ve babası aile garajında ​​elektronik üzerinde çalıştı. Paul, oğlu genç Jobs’a güven, azim ve mekanik yetenek aşılayarak bir hobi olan elektroniği nasıl söküp yeniden kuracağını gösterdi.

Steve Jobs

Kaynak : wikipedia.org

Steve Jobs’un Eğitimi

Jobs her zaman zeki ve yenilikçi bir düşünür olsa da, gençliği resmi eğitime ilişkin hayal kırıklıklarıyla dolup taşmıştı. Jobs, ilkokuldayken dördüncü sınıf öğretmeninin çalışması için ona rüşvet vermesi gerekiyordu. Liseden sonra Jobs, Portland, Oregon’daki Reed College’a kaydoldu. Ancak altı ay sonra okulu bıraktı ve sonraki 18 ayı okulda yaratıcı derslere katılarak geçirdi. Jobs daha sonra bir hat kursunun tipografiye olan ilgisini nasıl geliştirdiğini fark etti.

1974’te Jobs, Atari ile video oyunu tasarımcısı olarak görev aldı. Birkaç ay sonra Hindistan’da ruhsal aydınlanma bulmak için şirketten ayrıldı, seyahat etti ve Psikedelikler ilaçlarla deneyler yaptı.

Steve Wozniak ve Steve Jobs

Jobs, Homestead Lisesi’ne kaydolduğunda, Berkeley’deki California Üniversitesi’ne devam eden gelecekteki ortağı ve Apple Computer’ın kurucu ortağı Wozniak ile tanıştı. Wozniak, 2007’de PC World ile yaptığı bir röportajda, Jobs hakkında konuşurken: “İkimiz de elektroniği ve dijital çipleri sevdik,” dedi Wozniak. “Özellikle o zamanlar çok az insan çiplerin ne olduğu, nasıl çalıştıkları ve ne yapabilecekleri hakkında hiçbir fikre sahip değillerdi. Pek çok bilgisayar tasarlamıştım, bu yüzden elektronik ve bilgisayar tasarımında ondan çok öndeydim ama yine de ortak ilgi alanlarımız vardı. İkimiz de dünyadaki şeyler hakkında oldukça bağımsız bir tavrımız vardı.”

Apple Computer’ı Kurma ve Ayrılma

1976’da, Jobs henüz 21 yaşındayken, o ve Wozniak, Jobs’un aile garajında ​​Apple Computer’ı kurdu. Jobs’ın Volkswagen otobüsünü satması ve Wozniak’ın çok sevdiği bilimsel hesap makinesini satmasıyla girişimlerini finanse ettiler. Jobs ve Wozniak, teknolojiyi demokratikleştirerek ve makineleri daha küçük, daha ucuz, sezgisel ve günlük tüketiciler için erişilebilir hale getirerek bilgisayar endüstrisinde Apple ile devrim yarattı.

Advertisement

Wozniak, bir dizi kullanıcı dostu kişisel bilgisayar tasarladı ve – pazarlamadan sorumlu Jobs ile – Apple, bilgisayarları başlangıçta 666,66 dolara pazarladı. Apple I şirkete yaklaşık 774.000 dolar kazandırdı. Apple’ın ikinci modeli Apple II’nin piyasaya sürülmesinden üç yıl sonra, şirketin satışları yüzde 700 artarak 139 milyon dolara ulaştı. 1980 yılında, Apple Computer, ilk işlem gününün sonunda 1,2 milyar dolarlık piyasa değeri ile halka açık bir şirket haline geldi. Jobs, Apple CEO’su rolünü üstlenmesi için Pepsi-Cola’dan pazarlama uzmanı John Sculley’i aradı.

Apple’ın sonraki birkaç ürünü, önemli tasarım kusurlarına maruz kaldı, ve bu, geri çağırmalara ve tüketicinin hayal kırıklığına uğramasına neden oldu. IBM, satışlarda birdenbire Apple’ı geride bıraktı ve Apple, IBM/PC’nin egemen olduğu bir iş dünyası ile rekabet etmek zorunda kaldı.

1984’te Apple, bilgisayarı bir karşı kültür yaşam tarzının bir parçası olarak pazarlayarak Macintosh’u piyasaya sürdü: romantik, genç, yaratıcı. Ancak, IBM’in bilgisayarlarından daha üstün olan satışlara ve performansa rağmen, Macintosh hala IBM uyumlu değildi. Sculley, Jobs’un Apple’a zarar verdiğine inanıyordu ve şirket yöneticileri onu aşamalı olarak görevden almaya başladı. Gerçekte kurucu ortağı olduğu şirkette resmi bir unvanı olmayan Jobs, daha marjinal bir konuma itildi ve böylece 1985’te Apple’dan ayrıldı.

Steve Jobs

Kaynak : wikipedia.org

NeXT

1985’te Apple’dan ayrıldıktan sonra Jobs, NeXT, Inc adlı yeni bir donanım ve yazılım girişimine başladı. Şirket, uzmanlaşmış işletim sistemini ana akım Amerika’ya satma girişimlerinde bocaladı ve Apple sonunda şirketi 1996’da 429 milyon dolara satın aldı.

Apple’ı Yeniden Keşfetmek

1997’de Jobs, Apple’ın CEO’su olarak görevine geri döndü. Jobs, Apple’ın 1970’lerdeki başarısını teşvik ettiği gibi, 1990’larda şirketi yeniden canlandırmasıyla da tanınır. Jobs, yeni bir yönetim ekibi, değişen hisse senedi opsiyonları ve kendi kendine empoze ettiği yıllık 1 ABD doları maaşla Apple’ı tekrar rayına oturttu. Jobs’un dahiyane ürünleri (iMac gibi), etkili marka kampanyaları ve şık tasarımları bir kez daha tüketicilerin dikkatini çekti.

Sonraki yıllarda Apple, tümü teknolojinin evrimini belirleyen Macbook Air, iPod ve iPhone gibi devrim niteliğinde ürünler tanıttı. Apple yeni bir ürün çıkardıktan hemen sonra, rakipler karşılaştırılabilir teknolojiler üretmek için çabaladılar. Apple’ın üç aylık raporları 2007’de önemli ölçüde iyileşti: Hisse senetleri hisse başına 199,99 $ değerindeydi – o zamanlar rekor bir rakamdı – ve şirket 1,58 milyar $’lık şaşırtıcı bir kâr, bankada 18 milyar $’lık fazlalık ve sıfır borçla övündü.

2008’de Apple, Amerika’nın en büyük ikinci müzik perakendecisi oldu – iTunes ve iPod satışlarıyla beslenen Walmart’tan sonra ikinci. Apple ayrıca Fortune dergisinin “Amerika’nın En Beğenilen Şirketleri” listesinde 1 numara ve hissedarlara getiri açısından Fortune 500 şirketleri arasında 1 numarada yer aldı.

Steve Jobs ve Pixar

1986’da Jobs, George Lucas’tan daha sonra Pixar Animation Studios olan bir animasyon şirketi satın aldı. Pixar’ın potansiyeline inanan Jobs, başlangıçta şirkete kendi parasından 50 milyon dolar yatırdı. Stüdyo, Toy Story, Finding Nemo ve The Incredibles gibi çılgınca popüler filmler üretmeye devam etti; Pixar’ın filmleri toplu olarak 4 milyar dolar hasılat elde etti. Stüdyo, 2006 yılında Walt Disney ile birleşerek Jobs Disney’in en büyük hissedarı oldu.

2011’de Forbes, Jobs’un 2006’da Pixar’ı Walt Disney Company’ye satışından elde ettiği net servetin yaklaşık 6,5 milyar ila 7 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ediyordu. Ancak Jobs, 1985’te şirketten ayrıldığında Apple hisselerini satmadıysa, on yıldan fazla bir süredir kurulmuş ve yönetilmiş olsaydı, net değeri şaşırtıcı bir şekilde 36 milyar dolar olurdu.

Eş ve çocuklar

Jobs ve Laurene Powell 18 Mart 1991’de evlendi. Çift 1990’ların başında Powell’ın MBA öğrencisi olduğu Stanford işletme okulunda tanıştı. California, Palo Alto’da üç çocukları ile birlikte yaşadılar: Reed, Erin ve Eve.

Jobs ayrıca 1978’de 23 yaşındayken kız arkadaşı Chrisann Brennan’dan Lisa adında bir kızı oldu. Kısır olduğunu iddia ederek kızının babalığını mahkeme belgelerinde reddetti. Lisa Brennan Jobs daha sonra 2018’de yayınlanan Small Fry adlı kitabında çocukluğunu ve Jobs’la olan ilişkisini yazdı.

Advertisement
Steve Jobs

Kaynak : wikipedia.org

Kanserle Savaş

2003 yılında Jobs, pankreas kanserinin nadir fakat ameliyat edilebilir bir formu olan bir nöroendokrin tümörü olduğunu keşfetti. Jobs hemen ameliyatı tercih etmek yerine, Doğulu tedavi seçeneklerini değerlendirirken pesko-vejetaryen diyetini değiştirmeyi seçti. Jobs, dokuz ay boyunca ameliyatı erteleyerek Apple’ın yönetim kurulunu tedirgin etti. Yöneticiler, CEO’larının hasta olduğu duyulursa hissedarların hisselerini çekmesinden korkuyorlardı. Ama sonunda, Jobs’un gizliliği, hissedarların ifşasına göre öncelikli hale geldi.

2004 yılında Jobs pankreas tümörünün alınması ile başarılı bir ameliyat geçirdi. Sonraki yıllarda Jobs sağlığı hakkında çok az şey ifşa etti. 2009’un başlarında, Jobs’un kilo kaybıyla ilgili raporlar dolaştı, bazıları karaciğer nakli de dahil olmak üzere sağlık sorunlarının geri döndüğünü tahmin ediyordu. Jobs, bu endişelere bir hormon dengesizliği ile uğraştığını belirterek yanıt verdi. Günler sonra, altı aylık bir izine gitti.

Çalışanlara gönderdiği bir e-posta mesajında ​​Jobs, “sağlıkla ilgili sorunlarının düşündüğünden daha karmaşık olduğunu” söyledi ve ardından Apple’ın operasyon direktörü Tim Cook’u “Apple’ın günlük operasyonlarından sorumlu” olarak atadı. Gözlerden uzak yaklaşık bir yıl geçirdikten sonra, Jobs 9 Eylül 2009’da yalnızca davetlilerin katılabileceği bir Apple etkinliğinde bir açılış konuşması yaptı. 2010’un büyük bölümünde iPad’in açılışı da dahil olmak üzere törenlerin yöneticisi olarak hizmet etmeye devam etti.

Ocak 2011’de Jobs tıbbi izne çıktığını duyurdu. Ağustos ayında Apple CEO’luğundan istifa etti ve dizginleri Cook’a verdi.

Steve Jobs’un Ölümü ve Son Sözleri

Jobs, yaklaşık on yıldır pankreas kanseriyle mücadele ettikten sonra 5 Ekim 2011’de Palo Alto’da öldü. 56 yaşındaydı. Kardeş Mona Simpson, Jobs’a yönelik bir övgüde, ölmeden hemen önce Jobs’un uzun bir süre ablası Patty’ye, sonra karısına ve çocuklarına baktığını, sonra onların yanından geçtiğini ve son sözlerini söylediğini yazdı: “Vay canına. VAY CANINA. VAY CANINA.”

Filmler

Jobs’un hayatı iki filmin konusuydu: Ashton Kutcher’ın Jobs rolünde oynadığı 2013’ün Jobs’ı ve Apple’ın kurucu ortağını Michael Fassbender’ın oynadığı 2015’in Steve Jobs’u.


Leave A Reply