Su içene yılan bile dokunmaz Atasözünün Anlamı ve Açıklaması

1

Su içene yılan bile dokunmaz atasözü ile ne anlatılmak istenmektedir. Su içene yılan bile dokunmaz anlamı ve örneklerle açıklaması.

Su içene yılan bile dokunmaz

Arka plan kaynak: pixabay.com

Su içene yılan bile dokunmaz

Atasözü : Su içene yılan bile dokunmaz.
Açıklaması : Hiç sevmediğiniz biri de olsa o kişiyi su içerken rahatsız etmemeliyiz. Düşman olsa bile su içen kimseye dokunulmamalıdır.

SEVECENLİK

Sevecenlik, iyi yüreklilikle acıyarak ve koruyarak sevmedir. Sevecen davranışlarımızla karşımızdakinin gönlünü kazanabiliriz. Bunun için bazen küçük şeyler bile yeterli olur. İyi davranan kimseler karşı taraftan da iyilik görürler. Birbirini hatırlamak, anmak, hediye vermek gönül almak için güzel birer vasıtadır.

Atasözünün Açıklaması

Su, yemek ve hava gibi insanların hatta tüm canlıların fiziki ihtiyacıdır ve su olmadan hayat olmaz. Su içmeden insan yaşayamaz. O yüzden her kimse su içmenin neden gerekli ve susuz bir insanın su içmesinin ne kadar hayati bir ihtiyaç olduğunu bilir. Bunu sadece insanlar değil hayvanlar dahi bilir. Bu atasözü de o sebepten su içen kimselerin düşmanımız dahi olsa sularını içmelerini bekledikten sonra kozlarımızı paylaşmamız gerektiği anlamındadır. Atasözünde su içen hayati ihtiyacını karşılayan kişi olarak verilirken yılan bile dokunmaz demekle, yılan gibi tehlikeli bir hayvanın dahi su içen insanın halinden anlayacağı anlatılmıştır. Yılan gibi bir hayvan bile su içen insanlara yada hayvanlara dokunmayıp, sularının içmeyi tamamlamalarını beklerken, insan olarak bizlerin de dokunmaması gerektiği anlatılmaktadır.

İnsan olarak diğer insanların halinden anlamak esastır. Empati her insanda gelişmesi beklenen bir duygudur. Empati duygusu gelişmemiş kişiler karşılarındakinin yerine kendilerini koymazlar. Su içmek gibi zayıf bir anda saldırmak ancak empati duygusu olmayan kişilerin yapabileceği bir iştir. Atasözünde ise yılan gibi bir hayvana dahi empati duygusu uygun görülmüştür. Empati duygusu olmayan kişi yılan kadar bile anlayışa sahip değildir.


1 Yorum

Leave A Reply