Sulak Alanların Önemi ve Korunması

0
Advertisement

Sulak alanlar neden önemlidir, faydaları nelerdir? Sulak alanların korunması hakkında bilgi.

sulak-alan-1 Sulak alanların önemi

Sulak alanlar çok zengin besin kaynaklarıdır. Birçok küçük hayvan bu alanlarda yaşar ve kır fareleri, kurbağalar, kara kurbağaları ve kum çulluğuyla diğer çulluk türleri gibi uzun bacaklı kıyı kuşları için besin sağlar. Böcekler, böcekyiyen ötleğenleri ve sinekçilleri kendilerine çekerek sulak alanlarda üremelerini sürdürür. Tohum yiyen kuşlar sulak alanlara kamış ve sazların tohum başları için, büyük memeliler de su için gelir. Su ve sağladığı zengin beslenme nedeniyle sulak alanlar milyonlarca göçmen kuş için önemli durak yerleridir.

Sulak alanlar hayvanlar ve bitkiler için olduğu kadar insanlar için de değerlidir. Fırtınalar arasında fazla suyu alır ve suyun ağır ağır toprağa karışmasını sağlar. Bu, sellerin yıkıcı etkilerini azaltır. Turba alanları yanan kömür ve petrolden çıkan karbondioksidi içinde hapseder ve böylece küresel ısınmanın azalmasına yardımcı olur. Mangrov bataklıkları şiddetli fırtına ve kasırgalara karşı doğal bir bariyer oluşturarak tropikal kıyı şeritlerinin korunmasına yardımcı olur. Ticari amaçla avlanan birçok balık buralarda üretildiğinden aynı zamanda balık sanayi için de önemlidir.

Bazı yerlerdeki sulak alanlar şehirlere içme suyu sağlamak için elverişlidir. Çamur, su filtresi görevi görür.

Sulak alanları korumak

Advertisement

Geçtiğimiz yıllarda insanlar sulak alanlan endişe verici-bir hızda yok etmişlerdir. Bu şekilde sulak alanların yarısının kaybedildiği tahmin edilmektedir ve birçoğu da tehlike altındadır. Birçok sulak alan inşaat alanı veya tarım arazisi elde etmek için kurutulmaktadır. Bazı araziler çöplük alanı olarak kullanılmaktadır. Birçok sulak alanı besleyen nehirler böcek ilaçları ve diğer kimyasallarla kirlenmiştir. Bazı turbalıklar kendini yenilemeyecek bir hızla bataklık kömürüyle çalışan güç istasyonları tarafından yok edilmektedir. Turba, bahçıvanlar tarafından da kullanılmakta, bu da turbalık alanların yok olmasına neden olmaktadır.

Çevreciler ve bilim adamları, hükümetleri sulak alanları vahşi yaşam için ayırmaları konusunda ikna etmektedir. Ancak sulak alanları kendi hâllerine bırakmak yeterli değildir. Birçoğu zamanla alüvyonla dolup yok olacaktır. Bunu engellemek ve suyun çevredeki arazilere akıp gitmesini durdurmak için su kaynaklan dikkatle kontrol edilmelidir.


Leave A Reply