Sülük Nedir? Ne İle Beslenir?

0
Advertisement

Sülük nedir, nasıl bir hayvandır? Sülük ne ile beslenir, ne kadar kan emer, faydaları nelerdir? Sülük ve özellikleri hakkında bilgi.

sulukSülük; (Lat. Hirudo). Kıllıayaklılar sınıfının Sülükler takımının Hirudinidae familyasından bir asalak hayvandır.

Avrupa ve Kuzey Afrika’nın tatlısularında yaşar. Uzunluğu 15 cm kadardır. Gerçekte halkalı bir solucandır. Her iki ucunda da çekmen vardır. Suda yüzer, sürünür ya da bir yere tutunarak yaşar. Ön yüzünde yer alan çekmenin ortasında ağız bulunur. Ağız çevresinde boynuzsu maddeden yapılmış olan dişli üç dudak vardır. Vücudundaki 22 sindirim kesesiyle bir kezde ağırlığının sekiz katı kan emebilir. Yiyecek verilmeksizin bir yere kapatılırsa dört ay yaşayabilir.

Sülük, kan emici bir asalak olduğu için bazı hastalıkların tedavisinde halk arasında kullanılır. Kan basıncını düşürmek, mayasıl, kaşıntılı hastalıklar gibi hastalıkların tedavisinde yararlanılır. Tükürüğünde kanın pıhtılaşmasını önleyici bir madde taşıyan sülük, yukarıda belirtilen hastaların kol ve bacaklarında deriye en yakın damarlarının üstüne konur. Bir süre sonra sülük kan emerek şişmeye başlar. Yeterince kan emildiğine karar verildikten sonra sülük bulunduğu yerden alınır. Eğer alınmazsa kan emen sülük şişer, bir süre sonra da çatlayarak ölür.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?