Sumru Nasıl Bir Kuştur? Sumru Kuşunun Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Sumruların özellikleri nelerdir? Sumru kuşunun tanımı, sumru kuşu davranışı, üreme vb. hakkında bilgiler.

Sumru Kuşu

Kaynak : wikipedia.org

Sumru; uzun sivri kanatlı, çatallı kuyruklu ve keskin sivri gagalı bir grup ince, zarif deniz kuşlarından herhangi biri. Tropiklerden kutup bölgelerine kadar tüm okyanuslarda, iç göllerde, bataklıklarda ve nehirlerde bulunurlar. Çoğu tür kıyıdadır, nadiren karadan uzaklaşır, ancak diğerleri okyanusun ortasında evlerindedir.

Sumruların boyutları zarif 8 inç (20 cm) en küçük sumrudan (Sterna albifrons) ağır gövdeli 23 inç (58 cm) Hazar sumruna (Hydroprogne caspia) kadar değişir. Sumruların çoğu beyazdır, kanatları ve sırtları gri, ayakları kırmızı veya siyah ve gagası kırmızı, siyah, sarı veya bu renklerin bir karışımıdır. Birçok türün üreme mevsimi boyunca siyah bir başlığı vardır, daha büyük formların bazılarında da tüylü tepeler bulunur. Bataklık sumruları (Chlidonias cinsi) gibi diğer türlerin karınları siyah ve gridir. Belirgin bir deniz kırlangıcı grubu -baş salyangozları- hepsinin tüy rengi siyahtan açık griye ve tamamen beyaza kadar değişse de siyah gagaları ve ayakları vardır.

Sumruların ayakları perdeli veya kısmen perdeli olmasına rağmen, dikkate değer yüzücüler değildirler. Çoğu küçük balıklar ve kabuklular için suya dalar. Sumrular beslenme ve üreme konusunda oldukça sosyaldir ve üreme kolonileri milyonlarca kuş içerebilir. Çağrıları keskin ve hırıltılı ve kısa notlar ve uzun çığlıkların birleşiminden oluşuyor. Çoğu sumru göçmendir. Aslında, Kuzey Kutbu tundrasında üreyen ve Antarktika Çemberinin güneyinde kışlayan Arktik sumru (Sterna paradi aea), muhtemelen herhangi bir kuşun en uzun mesafesine göç eder.

Çoğu sumru yerde yuva yapar, ancak noddies ağaçlarda yuva yapar. Yumurtalar – genellikle iki veya üç, nadiren bir tanedir – gri veya kahverengidir, benekli ve lavanta ve siyah beneklidir. Her iki ebeveyn de yumurtaları kuluçkaya yatırır ve tüylü gençleri besler ve korur.

Sumrular, Charadriiformes takımının martı ve sumru ailesi Laridae’nin Sterninae alt ailesini oluşturur.

Advertisement

Sumru Kuşunun Sesi

Kuş, geniş bir çağrı repertuarına ve kutup kırlangıçlarından daha düşük bir perdeye sahiptir. En belirgin ses, ilk heceyi vurgulayan, fonetik olarak kee-yah olarak çevrilen bir alarm çağrısıdır. Arktik sumru ile ilk hece yerine ikinci heceyi vurguladığı için tam tersi olur. Alarm çağrısı davetsiz misafirler için bir uyarı işlevi görür, ancak ciddi tehditler karşısında bir kyar yayar ve kırlangıçlar tehlikeyi değerlendirirken kuş genellikle gürültülü koloniyi sakinleştirmek için hızla geri döner.

Bir keeur telaffuz edebilir bir yetişkin gagasında bir balıkla yuvaya yaklaştığında ve bunu bireysel tanımlama için kullandığında (örneğin, civcivler ebeveynlerinin bu çağrıyı yaptığını duyunca saklandıkları yerden çıktığında) alçak ve loştur. Başka bir yaygın çağrı, sosyal temas sırasında söylenen bir kiptir. Diğer seslendirmeler, davetsiz misafirlere yapılan saldırılarda bir kakakakaka ve erkekler arasındaki kavgalarda staccato kek-kek-kek’tir. Ebeveynler ve civcivler, konumlarını belirtmek için aramaları kullanabilir; kardeşler de yumurtadan çıktıktan yaklaşık on iki gün sonra çıkan seslerden birbirlerini tanırlar.


Leave A Reply