Sürtünme Kuvvetini Azaltmak İçin Neler Yapmalıyız?

9
Advertisement

Sürtünme kuvveti nedir ve nasıl azaltılabilir? Sürtünmeyi azaltmak için alınabilecek önlemler nelerdir? Ne zaman sürtünme kuvvetini arttırmak isteriz?

Sürtünme Kuvvetini Azaltmak İçin Neler Yapmalıyız?

Yüzeylerin hareketli cisimlerin hareketine zıt yönde uyguladıkları kuvvete sürtünme kuvveti denir. Sürtünme kuvveti hareketi zorlaştırır.

Bir cisme kuvvet uygulayarak cisme yol aldırdığımızda cisim ve yüzey arasındaki sürtünmeden dolayı zorlanırız. Ama aynı cismi buzlu veya mermer zeminde daha küçük bir kuvvetle zorlanmadan hareket ettirebiliriz.

***Sürtünme kuvveti, sürtünen yüzeyin cinsine bağlıdır.

Sürtünme kuvveti olmasaydı hayatımız çok güçleşirdi. Kalemimizi tutamaz, yürüyemez, arabamızı ya da bisikletimizi durduramazdık. Bununla birlikte bazen sürtünme kuvvetini azaltacak şekilde hareket etmemiz gereklidir.

makine sürtünme

Advertisement

SÜRTÜNMEYİ AZALTMAK İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER

► Makinelerde, araba motorlarında ve daha birçok yerde ortaya çıkan ısı enerjisini dolayısıyla sürtünmeyi azaltmak için özel yağlar kullanılır. Böylece makine parçalarının yıpranması geciktirilir. Ama sürtünmenin tamamen ortadan kaldırılması şu an için mümkün değildir.

► Zemin ile hareket eden araçlar arasındaki sürtünmeyi azaltmak için yuvarlanma hareketinden yararlanılır. Dolap ve sehpa gibi eşyalara takılan tekerlekler, bu eşyaların hareketini kolaylaştırır.

► Pürüzlü yüzeylerde sürtünme kuvveti fazladır. Bu yüzeylerdeki pürüzler azaltıldığında sürtünme de azalır.

► Uçak, gemi ve yarış arabası gibi ulaşım araçlarının uç kısımları sürtünmeyi azaltacak biçimde tasarlanmıştır.

Atmosferimize her gün birçok meteorun girdiğini biliyoruz. Sizce neden haberlerde devamlı evlerin çatılarına düşen meteorlardan bahsedilmiyor? Atmosfere giren meteorlar sürtünme nedeniyle ısınır ve parçalanır. Böylece meteorların zararlarından korunmuş oluruz. Ancak yeryüzünde çok büyük meteorlar tarafından açılmış dev çukurlar da vardır.

Sürtünme kuvveti hayatımız için bazı durumlarda olumlu, bazı durumlarda olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Advertisement

yamaç paraşütü

Bazen sürtünme kuvvetini artırmak isteriz.

► Karlı havalarda arabaların durmasını kolaylaştırmak için tekerleklere zincir takılır. Tekerlekteki pürüz arttığı için sürtünme kuvveti artmış olur.

► Paraşütçülerin kullandığı paraşütler hava ile temas yüzeyini artırarak sürati azaltır. Böylece paraşütçüler yere daha yavaş iner.

► Frene basıldığında arabanın durması için sürtünme kuvvetinin arttırılması gerekir.

►Futbolcular sürtünme kuvvetini arttırmak için krampon giyerler.

►Halı altlarına kaydırmaz bantlar sürtünme kuvvetini arttırmak ve kaymayı önlemek için konulur.


9 yorum

Leave A Reply