Sürtünme Kuvvetinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

0
Advertisement

Sürtünme Kuvvetinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir? Sürtünme kuvvetinin avantaj ve dezavantajları nelerdir, maddeler halinde.

Sürtünme Kuvvetinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Sürtünmenin Olumlu Yönleri

Yürümek
Sürtünmenin en önemli olumlu etkisi hareket etmemize yardımcı olmasıdır. Ayakkabılarınızla zemin arasında sürtünme olmadan yürüyemezsiniz. Adım atmaya çalışırken ayak geriye doğru itilir. Sürtünme, ayakkabınızı yerde sabitleyerekk yürümenizi sağlar. Sürtünmenin az olduğu kaygan buz üzerinde yürümenin ne kadar zor olduğunu düşünün.

Yazı Yazmak
Bir kalemle yazı yazmak sürtünmeyi gerektirir. Grafit kalem ucu, sürtünmesiz kâğıda iz bırakmazdı. Bir kurşun kalem silgisi, kurşun kalemle yazılmış hataları gidermek için sürtünme kullanır. Silgiyi kullanırken sürtünme nedeniyle silgiyi yıpranırken, silme işlemi gerçekleşmiş olur.

Araba sürmek
Arabanızın lastiklerinin yere sürtünmesi olmasaydı, arabanız harekete geçmeyecekti. Sürtünme olmadan lastikler sadece dönebilir ancak ileriye doğru hareket sağlanamaz. Aynı şekilde, frenlerin ve lastiklerin sürtünmesi olmadan duramazsınız.

Sürtünme ısı oluşturur. Sürtünme ile ateş yakabiliriz. Sürtünme, gerekli enerjiyi sağlar, mekanik enerjiyi diğer yararlı enerji formlarına dönüşür.

Advertisement

Diğer olumlu etkileri

1 Sürtünme olmadan yürüyüş, mümkün olmaz çünkü zemine basarken ayağımız kayacaktır.

2 Frenler, sürtünme olmadan çalışmaz.

3 Sürtünme yoksa iki parça birbirine yapışmaz.

4. Makine parçalarını tutmak için kullanılan somun ve civata işe yaramayacaktır.

5 Sürtünme olmaksızın tahtaya veya kağıda yazı yazamayacağız.

6 Makinenin bir bölümünden diğer tarafa hareketin aktarılması, sürtünme olmaksızın mümkün olmayacaktır.

Advertisement

7 Yapıştırma işlemi gerçekleşmez.

8 Zımpara kağıdı ile temizleme yapılamaz.

Sürtünmenin Olumsuz Yönleri

Sürtünme problemlere sebep olabilir veya en aza indirmeye çalıştığımız bir sıkıntı olabilir.

Hareketi zorlaştırır
Bir nesneyi taşımak istediğinizde sürtünme işi daha zorlaştırabilir. Aşırı sürtünme, bir kutuyu zeminden kaydırmayı, bisiklete binmeyi veya karda yürümeyi zorlaştırabilir.

Sürtünme azaltılmadığı sürece bir otomobil çok iyi ilerlemez. Motoru yağlamak ve parçalarının kolayca hareket etmesine sağlamak için yağ gereklidir. Bilyeli rulmanlar da tekerleklerde, yağ kullanılır, bu sayede sürtünme kuvveti azaltılır ve dönme sağlanır. Tüm makinelerin hareketli parçalarında sürtünmeyi azaltmak gereklidir. Böylece hem parçaların zarar görmesi, aşınması, fazla ısınması engellenir, hem de hareket kolaylaşır.

Atık enerji
Araç, tekne veya uçak gibi herhangi bir araçta aşırı sürtünme, aracın çalıştırılması için fazladan yakıtın kullanılması gerektiği anlamına gelir. Başka bir deyişle, sürtünme nedeniyle yakıt ya da enerji israf edilir.

Sıvı sürtünmesi veya hava direnci otomobilin yakıt harcamasını büyük ölçüde arttırabilir. Pencereleriniz açıkken otoban hızlarında sürüş yapmak, arabanızdaki yakıt harcamasını önemli ölçüde yükseltir.

Parçaları ısıtır
Enerjinin Korunması Yasası, enerji miktarının sabit kaldığını belirtir. Böylece, bir nesneyi hareket ettirmek için sürtünmeyle “kaybolan” enerji, ısı enerjisine dönüşür. Sürtünen parçalar ısı yaratır. Bu, bir makineye zarar verebilir.

İnsanların iki sopayı birbirine sürtünerek ateşe yakmayı nasıl başardıklarını biliyoruz. Bu ısı enerjisi yaratan sürtünme örnekleridir. Aynı etkiyi yaratmak için ellerinizi birbirine sürtün.

Aşınma Yaratır
Hareketli parçalara sahip herhangi bir cihaz sürtünme nedeniyle hızla yıpranabilir. Yağlama sadece parçaların daha kolay hareket etmesine izin vermek için değil, aynı zamanda aşınmasını önlemek için de kullanılır. Sürtünme nedeniyle aşınan malzemelere başka örnek olarak ayakkabılarınızın tabanını ve kalem silgisini verebiliriz.

DAHA FAZLA BİLGİ

Advertisement


Leave A Reply