Sushi (Suşi) Nedir? Suşinin Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

0
Advertisement

Sushi (Suşi) nedir? Ne anlama gelir? Çeşitleri nelerdir? Çeşitlerinin isimleri ve bu suşi çeşitlerinde bulunan malzemeler ve özellikleri nelerdir?

Suşi (寿司 veya 鮨), Japonya dışındaki en ünlü Japon yemeğidir ve Japonlar arasında en popüler yemeklerden biridir. Japonya’da, suşi genellikle kutlama gibi özel günlerde içilir.

Geçmiş yüzyıllarda “suşi”, sirke içinde korunmuş salamura balık anlamına geliyordu. Günümüzde suşi, suşi sirkesi ile hazırlanan pirinç içeren bir yemek olarak tanımlanabilir. Birçok farklı suşi türü vardır.

Bazı popüler Sushi (Suşi) Çeşitleri Şunlardır:

Nigiri
nigiri

nigiri (Kaynak: pixabay.com)

Üstte balık, kabuklu deniz ürünleri vb. bulunan küçük pirinç topları. Ton balığı, karides, yılan balığı, kalamar, ahtapot ve sahanda yumurta en yaygın olanlarından bazıları olan sayısız nigirizushi çeşidi vardır.

Günkan
gunkan

gunkan (Kaynak: pixabay.com)

Suşi pirinci ve deniz yosunu ile doldurulmuş kuru deniz yosunundan yapılmış küçük kaplar. Sayısız çeşitte gunkanzushi vardır, en yaygın olanları deniz kestanesi ve çeşitli balık yumurtalarıdır.

Norimaki
norimaki

norimaki (Kaynak: pixabay.com)

Suşi pilavı ve deniz ürünleri vb. kurutulmuş deniz yosunu yapraklarına sarılır. Malzemeler ve kalınlık bakımından farklılık gösteren sayısız suşi rulosu çeşidi vardır. “İçten dışa” hazırlanan suşi ruloları Japonya dışında çok popülerdir, ancak Japonya’da nadiren bulunur.

Advertisement
Temaki
temaki

temaki (Kaynak: pixabay.com)

Temakizushi (kelimenin tam anlamıyla el ruloları), nori deniz yosunundan yapılmış ve suşi pirinci, deniz ürünleri ve sebzelerle doldurulmuş konilerdir.

Oshizushi
Oshizushi

Oshizushi (Kaynak : wikipedia.org)

Oshizushi, balığın tahta bir kutuda suşi pirinci üzerine preslendiği preslenmiş suşidir. Resim, popüler bir tren istasyonu beslenme çantası (ekiben) şeklinde alabalık oshizushi’yi göstermektedir.

Inari
inari

inari (Kaynak: pixabay.com)

Inarizushi, suşi pirincinin küçük torbalarda derin yağda kızartılmış tofu (aburaage) içine doldurulduğu basit ve ucuz bir suşi türüdür.

chirashi
Chirashi

Chirashi (Kaynak : wikipedia.org)

Chirashizushi, suşi pilavının üzerine deniz ürünleri, mantar ve sebzelerin yayıldığı bir yemektir. Chirashizushi’nin suşi pirinci kullanması ve domburi’nin normal, baharatsız pirinç kullanması arasındaki farkla deniz ürünleri domburi’ye benzeyebilir.

Sushi (Suşi) Hakkında İlginç Bilgiler

“Suşi”nin ikinci kelime olduğu kelime kombinasyonlarında “suşi”nin “zuşi” haline geldiğini unutmayınız. Örnek : “nigirizushi”. Suşi geleneksel olarak elle yenir ancak yemek çubuklarıyla yemek yanlış olmaz. Ancak Gari yerken yemek çubukları kullanmalısınız.

Suşinize biraz soya sosu koymak istediğinizde pirincin üzerine koymamaya çalışın çünkü taneler dökülmeye başlayacak ve ortalığı karıştıracaktır.

Advertisement

Yemek yerken tüm suşiyi ağzınıza sığdırmaya çalışın. Bir ısırık alıp tabağa geri koymak kabalıktır.


Leave A Reply