Systane Damla Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Systane Damla ne için kullanılır, ne işe yarar? Systane Damlanın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Systane Damla neyi tedavi eder?

Systane Damla

Systane Damla

Bu ilaç kuru, tahriş olmuş gözleri rahatlatmak için kullanılır. Kuru gözlerin yaygın nedenleri arasında rüzgar, güneş, ısıtma/klima, bilgisayar kullanımı/okuma ve bazı ilaçlar yer alır.

Bu ürün aşağıdaki bileşenlerden 1 veya daha fazlasını içerebilir: diğerleri arasında karboksimetilselüloz, dekstran, gliserin, hipromelloz, polietilen glikol 400 (PEG 400), polisorbat, polivinil alkol, povidon veya propilen glikol.

Göz yağlayıcılar gözü nemli tutar, gözün yaralanma ve enfeksiyondan korunmasına yardımcı olur ve yanma, kaşınma ve gözde bir şey varmış gibi hissetme gibi kuru göz semptomlarını azaltır.

Kullanım Şekli

Ürün paketindeki tüm yönergeleri izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Renk değiştirmiş veya bulanık bir çözelti kullanmayın. Bazı markalar (diğer bileşenlerin yanı sıra polisorbatlı gliserin içerir) sütlü bir görünüme sahip olabilir. Çözelti renk değiştirmediği sürece sorun yok. Bazı göz damlalarının kullanılmadan önce çalkalanması gerekir. Kullanmadan önce ürününüzü sallamanız gerekip gerekmediğini görmek için etiketi kontrol edin.

Advertisement

Damlalar genellikle ihtiyaç duyulduğu sıklıkta kullanılabilir. Merhemler genellikle ihtiyaç duyulduğunda günde 1 ila 2 kez kullanılır. Günde bir kez merhem kullanıyorsanız, yatmadan önce kullanmak en iyisi olabilir.

Göz merhemi/damlası/jelleri uygulamak için: Önce ellerinizi yıkayın. Kontaminasyonu önlemek için damlalığa veya merhem tüpünün üstüne dokunmamaya veya gözünüze değmesine izin vermemeye dikkat edin. Her kullanımdan sonra kapağı daima sıkıca kapatın. Başınızı geriye doğru eğin, yukarı bakın ve bir kese yapmak için alt göz kapağını aşağı çekin. Damlalar/jeller için, damlalığı doğrudan gözün üzerine yerleştirin ve gerektiği şekilde 1 veya 2 damla sıkın. Aşağıya bakın ve 1 veya 2 dakika boyunca gözünüzü yavaşça kapatın. Bir parmağınızı gözün köşesine burnun yakınına yerleştirin ve hafifçe bastırın. Bu, ilacın gözden akmasını önleyecektir. Bir merhem için, tüpü doğrudan gözün üzerinde tutun ve küçük bir şerit (bir inçin dörtte biri veya kabaca 6 milimetre) merhemi keseye hafifçe sıkın. Göz kapağını serbest bırakın, gözü kapatın ve ilacı yaymak için gözünüzü yavaşça her yöne çevirin. Göz çevresindeki fazla merhemi temiz bir bezle silin.

Ayrıca başka tür bir göz ilacı (damla veya merhem gibi) kullanıyorsanız, diğer ilaçları uygulamadan önce en az 5 dakika bekleyin. Göz damlasının göze girmesini sağlamak için göz merhemlerinden önce göz damlası kullanın.

Kontakt lens kullanıyorsanız, çoğu göz kayganlaştırıcısını kullanmadan önce lenslerinizi çıkarın. Kontakt lenslerinizi ne zaman değiştirebileceğinizi doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Kontakt lens takarken kullanılabilecek birkaç tür göz kayganlaştırıcı (bazıları polisorbat içeren) vardır. Ürününüzü kullanırken kontakt lenslerinizi takıp takamayacağınızı görmek için paketi kontrol edin.

Durumunuz 3 gün sonra devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin.

Yan etkiler

Bu ürün ilk kullanıldığında görüş geçici olarak bulanıklaşabilir. Ayrıca, geçici olarak hafif yanma/batma/tahriş meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.

Advertisement

Doktorunuz sizi bu ilacı kullanmanız için yönlendirdiyse, doktorunuzun size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Göz ağrısı, görmede değişiklik, sürekli göz kızarıklığı/tahrişi gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin.

Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, ciddi bir alerjik reaksiyonun herhangi bir belirtisini fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı/şişme (özellikle yüz/dil/boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes almada zorluk.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ürünü kullanmadan önce alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Herhangi bir sağlık sorununuz varsa bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bu ürünü uyguladıktan sonra görüşünüz geçici olarak bulanıklaşabilir. Güvenli bir şekilde yapabilene kadar araç kullanmayın, makine kullanmayın veya net görüş gerektiren herhangi bir aktivite yapmayın. Eczacınıza veya doktorunuza danışınız.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge tüm olası ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli/reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacı başlatmayın, durdurmayın veya dozunu değiştirmeyin.


Leave A Reply