Tac Mahal Kim Tarafından Neden ve Ne Zaman Yaptırılmıştır? Özellikleri

0
Advertisement

Tac Mahal kim tarafından ve neden yaptırılmıştır? Tac Mahal nerededir, Tac Mahal’in yapılma hikayesi, mimari özellikleri hakkında bilgi.

Tac Mahal

Kaynak : pixabay.com

Tac Mahal

Tac Mahal; Dünyanın en ünlü anıtlarından biridir. Hindistan’da Agra’da, Timuroğulları’ndan Hindistan’ın 5. Türk imparatoru olan Şah Cihan yaptırmıştır. Anıtı Mimar Sinan‘ın öğrencilerinden olan İstanbullu Mehmet İsa Efendi yapmıştır. Yapıda yalnız son derece berrak bir beyaz mermer kullanılmıştır. Gene bu mermerden yapılan muhteşem kubbenin yerden yüksekliği 82 metredir. Yapı 22 yıl sürmüş, 1658’de bitmiştir. Anıtın, gene mermerden 4 minaresi vardır. Kubbe, İstanbul’dan bu iş için getirilen Mimar İsmail Efendi’nin eseridir.

Tac Mahal

Kaynak : pixabay.com

Mermer duvarlara yüz binlerce akik, sedef, firuze gömülmüştür; bunların arasında 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta, 50 tane de çok büyük inci vardır. Ust katta, anıtın şerefine yapıldığı Şah Cihan‘ın eşi, Alemgir Şah’ın anası Ercmend-Bânû’nun mermer sandukası bulunur. Şah Cihan da 1666’da buraya gömülmüştür. Anıtın dört yanına harikulade bir yazı ile Yâsîn sûresinin tamamı, İstanbul’dan bu iş için çağırılan Hattat Settar Efendi tarafından yazılmıştır.

Tac Mahal

Kaynak : pixabay.com

Yeryüzündeki mimarlık eserlerinin belki en muhteşemi olan Taç Mahal için 47 milyon altın lira harcanmıştır (İstanbul’daki Süleymaniye için bile sadece 19 milyon altın lira harcanmıştı). Şah Cihan‘ın 30 yıllık saltanatında bütün mimarlık eserlerine harcanan para ise 250 milyon altın lirayı bulmuştur.

Tac Mahal

Kaynak : pixabay.com

Tac Mahal Neden Yapıldı? Mimari Özellikleri

Babur İmparatoru Şah Cihan (1628-1658) tarafından 1629’da ölen eşi Mümtaz Mahal adına yaptırıldı. Adını da buradan alır. İslâm mimarlığının en güzel örneklerinden biri sayılan anıtın yapımına 1646’da başlandı, 1648’de tamamlandı. Yapı, kenarları 57 metre olan kare bir plan üzerine kuruludur. Taban ve anıtın dış yüzü beyaz Makrana mermeriyle, öteki bölümler ise mermer süslemeli yerel kırmızı kumtaşıyla kaplıdır. Asıl kubbe yapısı, 39 m yüksekliğinde ve sekizgen planlıdır. Anıtın etrafını geometrik bir düzen içinde yer alan bahçeler ve fıskiyeli havuzlar çevreler. Türbenin üstünü dik bir kubbeyle yanlardaki küçük kubbeler örter. Dört köşede ise zarif dört minare yer alır. Mezarın içinde bir merkezi olmak üzere beş oda vardır. İç duvarları beyaz mermere kakma lacivert taş, akik, firuze gibi değerli taşlardan yapılmış çiçek motifleri ve yazılar süsler.

Advertisement

Leave A Reply