Takeshi Kitano Kimdir? Japon Aktör, Komedyen ve Televizyon Yapımcısı

0
Advertisement

Takeshi Kitano kimdir? Japon aktör, televizyon yapımcısı ve komedyen Takeshi Kitano hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler.

Japon aktör, yönetmen, yazar ve televizyon karakteri (Tokyo, Japonya, 18 Ocak 1947). Beat Takeshi takma adıyla da bilinir.

Kitano, Tokyo’da işçi sınıfı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Mühendis olmayı planladı, ancak 1972’de şov dünyasına girmek için üniversiteden ayrıldı. Arkadaşı Kaneko Kyoshi ile Two Beats adında popüler bir komedi ikilisi kurdu ve Kitano sık sık Beat Takeshi adıyla sahne aldı. İlk olarak gece kulüplerinde sahne alan ikili, kısa süre sonra Japon televizyonunda görünmeye başladı ve saygısız zekalarıyla kısa sürede ulusal bir izleyici kitlesinin ilgisini çekti.

Takeshi Kitano Kimdir? Japon Aktör, Komedyen ve Televizyon Yapımcısı

Kaynak : wikipedia.org

1970’lerin sonunda, Kitano solo bir kariyere başladı. Süper Süpermen adlı bir televizyon dizisinde ve çeşitli filmlerde rol aldı. 1983’te David Bowie ve Tom Conti ile birlikte ilk İngilizce filmi Merry Christmas, Bay Lawrence’ta rol aldı.

1986’da Kitano, kişisel hayatı hakkında yayınlanan iddiaların doğruluğu konusundaki bir anlaşmazlıkta bir tabloid gazetesinin ofisine zorla girip personele saldırmaktan tutuklandı. O yıl yarışma şovunu da düzenlemeye başladı. Yarışmacıların bir dizi komik fiziksel mücadelede yarışmak zorunda kaldığı Takeshi’s Castle (1986–1989; “Sarı Mizah”). Gösteri, genellikle yarışmacılarla alay eden yorumlarla çeşitli yoğunlaştırılmış versiyonlarda uluslararası olarak yayınlandı.

Takeshi Kitano, filmin ilk yönetmenliğini 1989 yılında, başrolünü de oynadığı Sono otoko, kyōbō ni tsuki (Şiddetli Polis) ile yaptı.

Tokyo’da bir yakuza’yı (“gangster”) yakalamaya ve uyuşturucu yüzüğünü sökmeye çalışan bir dedektifi konu alan film, 3-4x Jugatsu (1990; Boiling Point) ve Sonatine (1993) içeren bir suç destanı serisinin ilkiydi. ). Ayrıca Violent Cop üzerine yaptığı çalışmaların adı geçmese de filmlerin senaryolarını yazdı ve sonraki filmlerinin çoğunu yazdı.

Advertisement

1994 yılında Kitano, aylarca fizik tedavi gerektiren ciddi bir motosiklet kazası geçirdi. Bir başka polis ve yakuza hikayesi olan Hana-bi (1997; Havai Fişek) ile iyileşti; Film, komik ve trajik unsurların yetenekli karışımı ve yenilikçi geri dönüş kullanımıyla övgü topladı. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan kazanmanın yanı sıra, 1997’de Avrupa Film Akademisi tarafından Avrupa dışındaki en iyi film seçildi.

2000 yılında Kitano, İngilizce konuşan bir oyuncu kadrosuyla ilk filmi olan Brother’ı yönetti. O yıl Kitano, Japonya’da yetkililer tarafından ücra bir adada ölümcül bir savaşa zorlanan çocuk suçluların hikayesiyle tartışmalara yol açan fütüristik bir gerilim filmi olan Batoru rowaiaru’da (Battle Royale) de yer aldı. Daha sonra devam filmi Batoru rowaiaru II: Chinkonka’da (2003; Battle Royale II: Requiem) rol aldı. Kitano, üç ayrı aşk hikayesi anlatan Dolls (2002) ‘de komedi ve şiddet konusundaki kaygılarını bıraktı. Zatōichi’de (2003; Zatōichi: The Blind Swordsman) efsanevi bir kör samurayı canlandırdığı filmde.

Takeshi Kitano Kimdir? Japon Aktör, Komedyen ve Televizyon Yapımcısı

Kaynak : wikipedia.org

Aynı zamanda yönettiği Takeshis’in (2005) ‘de Kitano, kendisinin ve kendi doppelgänger’ının bir versiyonunu oynayarak, şişirilmiş bir egolu bir yıldız olarak kamusal imajını parodileştirdi. Kendisinin enkarnasyonlarını içeren iki film daha izledi: Kantoku Banzai! (2007; Film Yapımcısına Şan!) Ve Akiresu kame’ye (2008; Aşil ve Kaplumbağa). Kitano, her bölümün yönetmeninin sinemayla ilgili duygularını ifade etmeye çalıştığı kısa filmlerden oluşan bir koleksiyon olan Un buen día a Chacun son cinéma (2007; “Her biri kendi sinemasına”) katkıda bulundu. 2010’da aşırı şiddetli film Autoreiji (Öfke) ile yakuza türüne geri döndü. Devam filmleri Autoreiji Biyondo (Beyond Outrage) ve Autoreiji Saishusho (Outrage Coda) sırasıyla 2012 ve 2017’de yayınlandı.

Kitano, bir dizi televizyon şovuna ev sahipliği yapmanın ve çekim sürecine dahil olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir köşe yazarı ve stand-up komedyeniydi. Shounen (1992; Boy) adlı birkaç roman ve kısa öykülerden oluşan bir koleksiyon yayınladı. Kitano, Tokyo’daki çocukluğu hakkında Asakusa kiddo (1992; “Asakusa Kid”; 2002’de filme alındı) dahil olmak üzere hayatının çeşitli dönemleri hakkında anılar yazdı.


Leave A Reply