Takvimin Ortaya Çıkışı (Kısaca)

0
Advertisement

Takvimin ortaya çıkışı ile ilgili kısa bilgilerin yer aldığı yazımız. Takvim nasıl ortaya çıkmıştır?

Takvim kısaca tabnımlamak gerekirse eğer zamanı gösteren bir çizelgedir. Bu çizelge içerisinde günler, haftalar, aylar ve hatta yüzyıllar dahi yer alabilir. Bu tamamen hazırlanmış olan takvimin hangi sebeple ile hazırlandığına göre değişmektedir.

Antik çağ dönemlerinde ilk takvimin kullanılışı Babillilere kadar dayanmaktadır. İlk takvim kullanan uygarlık olarak Babilliler kabul edilmektedir. Ay harketlerinin temel alındığı bu takvimde temel kıstas iki dolunay arası alınmış ve 29,5 günlük dönemlere göre takvim hazırlanmıştır.

Günümüzdekine benzer güneş takvimini ilk kullanan uygarlık ise Eski Mısırlılar olmuştur. Eski Mısırlıların geliştirmiş oldukları bu takvimin temeli ise Sirius yıldızı idi. Nil suları taşmaya başladıktan hemen sonra parlayan Sirius yıldızı temel olarak alınmış ve bu olaya dayanarak takvim hazırlanmıştır.

Modern takvimin ilk temelleri ise çok eski bir dönemde VIII. yüzyılda ortaya atılmıştır. Roma İmparatoru Jül Sezar tarafından kullanılmaya başlayan bu takvimdeki değişiklikler İmparator Augustus’a kadar devam etmiş ve günümüzdeki şeklini ve aylar da isimlerini almışlardır.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply