Tam Kan Sayımı Nedir? Ne İşe Yarar? Sonuçlar Ne Anlama Gelir?

0
Advertisement

Tam kan sayımı nedir ve neden yapılır? Tam kan sayımı neleri içerir, sonuçlar nasıl yorumlanır, ne işe yarar hakkında bilgi.

Tam Kan Sayımı Nedir? Ne İşe Yarar?

Tam Kan Sayımı Nedir?

Tam bir kan sayımı veya CBC, aşağıdakiler dahil olmak üzere kanınızın birçok farklı parçasını ve özelliğini ölçen bir kan testidir:

 • ***Akciğerlerinizden vücudunuzun geri kalan kısmına oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri
 • ***Enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücreleri. Beş ana tip beyaz kan hücresi vardır. Bir CBC testi kanınızdaki toplam beyaz hücrelerin sayısını ölçer. Diferansiyel bir CBC adı verilen bir test de bu beyaz kan hücrelerinin her tipinin sayısını ölçer
 • ***Kanınızın pıhtılaşmasına ve kanamayı durdurmasına yardımcı olan trombositler
 • ***Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve ciğerlerinizden ve vücudunuzun geri kalan kısmından oksijen taşıyan bir proteindir
 • ***Hematokrit, kanınızın ne kadarının kırmızı kan hücresinden oluştuğunun bir ölçümü
 • ***Tam kan sayımı ayrıca kanınızdaki kimyasalların ve diğer maddelerin ölçümlerini içerebilir. Bu sonuçlar doktorunuza genel sağlık durumunuz ve bazı hastalıklar için risk durumunuz hakkında önemli bilgiler verebilir.

Tam Kan Sayımı Neden Yapılır?

Tam kan sayımı, genellikle rutin kontrolün bir parçası olarak yaygın olarak yapılan bir kan testidir. Tam kan sayımı, enfeksiyonlar, anemi, bağışıklık sistemi hastalıkları ve kan kanserleri de dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların saptanmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

Doktorunuz, muayenenizin bir parçası olarak ya da genel sağlığınızı izlemek için tam kan sayımı isteyebilir. Ek olarak, test şunlar için kullanılabilir:

 • ***Kan hastalığı, enfeksiyon, bağışıklık sistemi ve rahatsızlığı veya diğer tıbbi durumları teşhis etmek
 • ***Mevcut bir kan bozukluğunu takip etmek

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Tam kan sayımı hücreleri sayar ve kanınızdaki farklı maddelerin seviyelerini ölçer. Seviyelerinizin normal aralığın dışında kalmasının birçok nedeni vardır. Örneğin:

Advertisement
 • ***Anormal kırmızı kan hücresi, hemoglobin veya hematokrit seviyeleri anemi, demir eksikliği veya kalp hastalığını gösterebilir
 • ***Düşük beyaz hücre sayımı otoimmün bir bozukluğu, kemik iliği bozukluğunu veya kanseri gösterebilir
 • ***Yüksek beyaz hücre sayımı, bir enfeksiyon veya ilaca verilen tepkiyi gösterebilir

Seviyelerinizden herhangi biri anormal ise, mutlaka tedaviye ihtiyaç duyan tıbbi bir sorunu göstermez. Diyet, aktivite düzeyi, ilaçlar, kadınların adet döngüsü ve diğer hususlar sonuçları etkileyebilir. Sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Tam kan sayımı hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Tam kan sayımı, sağlık hizmeti sağlayıcınızın sağlığınız hakkında bilgi edinmek için kullandığı bir araçtır. Tıbbi geçmişiniz, semptomlarınız ve diğer faktörler tanıdan önce dikkate alınacaktır. Ek testler önerilebilir.


Leave A Reply