Taş Devrinde İnsanlar Nasıl Yaşardı? Aletleri, Evleri ve Tarım

0
Advertisement

Taş devri ne zamandır? Taş Devri’nde insanların yaşamları, evleri, kullandığı aletler nelerdir? Taş devrinde hayat hakkında bilgi.

Taş Devrinde İnsanlar Nasıl Yaşardı?

Taş Devri nedir?

Taş Devri, binlerce insanın mağaralarda ve ormanlarda yaşadığı bir zaman idi. Hayat basitti ve sadece iki ana şey vardı – kendilerini vahşi hayvanlardan korumak ve yiyecek toplamak. Her iki amaç için, insanlar taştan aletler yaptılar. Bulunan en eski taş devri aleti neredeyse 3,4 milyon yaşındadır. Etiyopya’da Aşağı Awash Vadisi’nde bulunmuştur. Taşlar da ateş yakmak için kullanılmıştır. O zamandan beri insanlar yaptıkları hemen hemen her şey için taş kullandılar, dolayısıyla Taş Devri adını aldı.

Taş Devri uzun bir süre devam etti. Taş Devri’nin başlangıcında açık bir şekilde kaya sığınakları vardı. İnsanlar mağaralarda yaşadılar. Hindistan’da, Bhimbetka kaya sığınakları bölgedeki insan yaşamının en erken belirtilerini gösteriyor. Neredeyse 30.000 yaşındadır. Bazı araştırmacılar Avrupa mağaralarında Taş Devri sanatını keşfettiler. Mağaranın iç duvarları at, geyik ve mamut gibi hayvanların resimleriyle bezenmiştir.

Taş Devri ne zaman oldu?

Taş Devri kabaca 3.4 milyon yıl sürmüştür. Taş çağların en eski ve en uzun olan Paleolitik Çağ M.Ö. 2 milyon ile M.Ö. 12 000 arası sürdü. Mezolitik Çağ M.Ö. 12 000 ile M.Ö. 10.000 arasında sürdü ve Neolitik Çağ M.Ö. 10.000’de başladı ve 5.000’de bitti. Bu tarihler tam olarak doğru değildir ve kimse gerçekleri bilmediği için kaba tahminlerdir.

Taş Devri’nde Hayat

Taş devri üç evreye, Paleolitik (eski taş devri), Mezolitik (orta taş devri) ve Neolitik (yeni taş devri) olarak ayrılabilir. Zaman geçtikçe aletler, evler ve avlanma yolları gelişti.

Advertisement

Aletler

İnsanlık tarihinin en önemli gelişmelerinden biri, aletlerin geliştirilmesi ve kullanılmasıdır. Aletlerin kullanımı, taş devri insanlarının avlanma, inşa etme gibi hayatlarını kolaylaştıran önemli görevleri gerçekleştirmelerini sağladı. İlk aletler taştan yapılmıştır. Böylece tarihçiler, Taş Devri olarak yazılı tarih öncesi zaman dilimini ifade ederler.

Evler

Bu dönemde insan ataları mağaralarda yaşamış ve ateş yakmıştır. O zamandan bu yana kemikten yapılmış iğneler de, giyim ve diğer koruma için hayvan derilerinin dikilmiş olabileceğine dair kanıtlar bulundu. Mağaların haricinde taş devri insanlarının kulübe inşa ettiklerine dair kanıtlar da vardır. Fransa’da Grotte du Lazaret’de bir mağaranın içinde ahşap direklerin üzerinde hayvan postlarından yapılmış bir başka kulübe bulunmuştur. Fransa, Ukrayna, Sibirya ve Rusya’da, bazen bölünmüş yaşam alanları ve ocaklar ile mamut kemikleriyle desteklenmiş diğer kulübeler bulunmuştur.

Taş Devri mağara resimleri

Avcı toplayıcıları genellikle mağaraların ve kulübelerin iç kısımlarını boyadı ve kazıdılar. Paleolitik insanlar mağara duvarlarını ya keskin taşlarla oyularak ya da minerallerden yapılmış pigmentle boyayarak dekore ettiler. Taşlardan kırmızı (pas) renkler elde edildi ve kömürden siyah rengi elde ettiler. Renkler boya yapmak için suyla karıştırıldı. Duvarlara parmaklarıyla, kürkleriyle veya dallardan yapılmış fırçalarla boyama yaptılar. Resimler sıklıkla erkek avcılığı, hayvanlar, mahsul toplayan kadınlar gibi günlük hayatı temsil ediyordu.

Tarım

Taş Devri’nin son aşaması, insanların çiftçiliği keşfettiği ve hayatın daha sistematik hale geldiği zamandı. Tencere ve tavalar kilden yapılmıştır. Büyük ölçekli binalar inşa edildi. Taş duvarlar ve saman çatısı yaygındı. Stonehenge bu zamanın harika bir örneğidir.

Advertisement

Skara Brae

Skara Brae’nin Neolitik yerleşimi, İskoçya’nın batısındaki Orkney’in batı sahilindeki dramatik beyaz kumsal plajının yanında yer almaktadır. Skara Brae, Batı Avrupa’daki tarih öncesi evlerin en iyi korunmuş gruplarıdır. 1850 yılında bir fırtına ile açığa çıkan yer, yaklaşık 5000 yıl önce yaşamın olağanüstü bir resmini sunuyor.


Leave A Reply