Tasigna İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Tasigna ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Tasigna yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Tasigna neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Tasigna

Tasigna

Kullanımları

Nilotinib, belirli bir kan kanserini (kronik miyelojenöz lösemi-CML) tedavi etmek için kullanılır. Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak veya durdurarak çalışır.

Tasigna nasıl kullanılır?

Nilotinib kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Doktorunuz aksini söylemedikçe, bu ilaçla tedavi edilirken greyfurt yemekten veya greyfurt suyu içmekten kaçının. Greyfurt kan dolaşımınızdaki bazı ilaçların miktarını artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı aç karnına ağız yoluyla, genellikle günde iki kez yaklaşık 12 saat arayla veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde alın. Kapsülü bütün suyla yutun. Kapsülleri açmayın, kırmayın veya çiğneyin. Dozunuzu aldıktan sonra en az 2 saat önce veya 1 saat yiyecek yemeyin. Bu ilacı gıda ile almak vücudunuzdaki ilaç miktarını artırabilir ve ciddi yan etki riskini artırabilir. Kapsülleri yutamıyorsanız, kapsüller açılabilir ve içindekiler 1 çay kaşığı elma suyuna serpebilirsiniz. Bu karışım hemen yutulmalıdır (15 dakika içinde). Sadece 1 çay kaşığı elma püresi kullanın. İçeriği başka yiyecek türlerine serpmeyin.

Advertisement

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, bu ilaçla tedavi sırasında bol miktarda sıvı tüketin.

Ayrıca bir antasit alıyorsanız, nilotinib’den 2 saat önce veya sonra alın. Ayrıca bir H2 bloker (simetidin, famotidin gibi) alıyorsanız, nilotinibden 10 saat önce veya 2 saat sonra alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtı, laboratuvar testlerini ve alabileceğiniz diğer ilaçları temel alır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun. Çocukların dozu da vücut büyüklüğüne dayanmaktadır.

Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçete edilenlerden daha sık almayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve ciddi yan etki riski artabilir.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya kapsüllerin içeriğindeki tozu solunmamalıdır.

Yan etkiler

Bulantı, kusma, baş ağrısı, yorgunluk, kabızlık ve ishal görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Bu ilacı kullanan kişilerin ciddi yan etkileri olabilir. Bununla birlikte, doktorunuz bu ilacı reçete etmiştir, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Doktorunuz tarafından dikkatli bir şekilde izlenmesi riskinizi azaltabilir.

Bu ilaç, kırmızı hücreler, beyaz küreler ve trombositler gibi az sayıda kan hücresine yol açabilecek bir etki olan kemik iliği fonksiyonunu azaltır. Bu etki anemiye neden olabilir, vücudunuzun bir enfeksiyonla savaşma yeteneğini azaltabilir veya kolay morarma / kanamaya neden olabilir. Aşağıdaki ciddi semptomlardan herhangi birini geliştirirseniz hemen doktorunuza bildirin: şiddetli yorgunluk, soluk cilt, enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, sürekli boğaz ağrısı gibi), kolay morarma / kanama (kanlı / siyah dışkı, kanlı / pembe idrar).

Nilotinib bazen kanser hücrelerinin hızlı yıkımı (tümör lizis sendromu) nedeniyle yan etkilere neden olur.

Riskinizi azaltmak için doktorunuz bir ilaç ekleyebilir ve size bol miktarda sıvı içmenizi söyleyebilir. Bel / yan ağrısı, böbrek problemleri belirtileri (ağrılı idrara çıkma, idrar miktarında değişiklik gibi), kas spazmları / halsizlik gibi semptomlarınız varsa hemen doktorunuza bildirin.

Şiddetli mide / karın ağrısı, ayak parmağı / eklem ağrısı, şişen eller / ayak bilekleri / ayaklar, olağandışı / hızlı kilo alımı, yüksek kan şekeri belirtileri (susuzluk artması, sık idrara çıkma gibi), karaciğer hastalığı belirtileri (kalıcı bulantı / kusma, mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, koyu idrar) gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: hızlı / vurma / düzensiz kalp atışı, şiddetli baş dönmesi, bayılma, nöbetler, kalp krizi belirtileri (göğüs / çene / sol kol ağrısı, nefes darlığı, olağandışı terleme), inme belirtileri (vücudun bir tarafında güçsüzlük, konuşma bozukluğu, ani görme değişiklikleri, karışıklık), beyindeki kanama belirtileri (ani şiddetli baş ağrısı, ani görme değişiklikleri, karışıklık, bilinç), kan dolaşımı hastalığının belirtileri (bacaklarda uyuşma / ağrı, fiziksel aktivite ile bacak ağrısı, yürüme mesafesinde azalma gibi).

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Nilotinib almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya laktoz / galaktoza; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı, pankreatit, kalp hastalığı (koroner arter hastalığı, göğüs ağrısı, kalp krizi gibi), yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, inme (dahil “mini inme” veya geçici iskemik ataklar), kan dolaşımı hastalığı (periferik arter hastalığı), kan damarı hastalığı (arterlerin sertleşmesi / ateroskleroz), mide ameliyatı (gastrektomi gibi).

Nilotinib, kalp ritmini etkileyen bir duruma neden olabilir (QT uzaması). QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar alıyorsanız QT uzaması riski artabilir. Nilotinib’i kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), (QT) EKG’de uzama, ani kardiyak ölüm, bazı kalp problemlerinin aile öyküsü.

Advertisement

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir. Belirli ilaçlar (diüretikler / “su hapları” gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Nilotinib’i güvenle kullanma hakkında doktorunuzla konuşun.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Nilotinib enfeksiyon kapma olasılığını artırabilir veya mevcut enfeksiyonları kötüleştirebilir. Bu nedenle, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ellerinizi iyice yıkayın. Başkalarına yayılabilecek enfeksiyonlara sahip kişilerle (su çiçeği, kızamık, grip) temastan kaçının. Bir enfeksiyona maruz kaldıysanız veya daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Doktorunuzun onayı olmadan aşılar / aşılar yapmayın. Yakın zamanda canlı aşılar (burundan solunan grip aşısı gibi) almış kişilerle temastan kaçının.

Kesme, çürük veya yaralanma riskini azaltmak için jilet ve tırnak makası gibi keskin nesnelerle dikkatli olun ve temas sporları gibi aktivitelerden kaçının.

Çocuklar bu ilacın, özellikle karaciğer hastalığının yan etkilerine ve büyüme ve gelişmeyi yavaşlatmaya daha duyarlı olabilirler. Daha fazla bilgi için doktora veya eczacınıza danışın. Çocuğunuzun karaciğer fonksiyonu, boyu, kilosu ve gelişiminin kontrol edilebilmesi için doktora düzenli olarak başvurun.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle QT uzamasına daha duyarlı olabilir.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Nilotinib kullanırken hamile kalmamalısınız. Nilotinib, doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı kullanırken ve tedaviyi bıraktıktan sonra 14 gün boyunca güvenilir doğum kontrol formları hakkında bilgi alın. Hamile kalırsanız, bu ilacın riskleri ve yararları hakkında hemen doktorunuzla konuşun.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken ve tedaviyi bıraktıktan sonra 14 gün boyunca emzirmek önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: antasitler, flibanserin, H2 blokerleri (simetidin / famotidin gibi), proton pompası inhibitörleri (omeprazol gibi).

Diğer ilaçlar, nilotinibin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da nilotinibin çalışmasını etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungalleri (itrakonazol, ketokonazol gibi), HIV proteaz inhibitörleri (ritonavir gibi), makrolid antibiyotikleri (klaritromisin gibi), rifamisinler (rifabutin gibi), St.John’s wort, nöbetleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (karbamazepin gibi) , fenitoin) içerir.

Advertisement

Nilotinib dışındaki birçok ilaç, diğerleri arasında amiodaron, dofetilid, pimozid, prokainamid, kinidin, sotalol, makrolid antibiyotikler (eritromisin gibi) dahil olmak üzere kalp ritmini (QT uzaması) etkileyebilir.


Leave A Reply