Tatlı Dil Her Kapının Anahtarıdır İle İlgili Kompozisyon

0
Advertisement

Tatlı Dil Her Kapının Anahtarı’dır konusu ile ilgili olarak yazılmış bu konuyu bu cümleyi açıklayan yazı / kompozisyon

Tatlı Dil Her Kapının AnahtarıdırHayatımız boyunca bir çok insan ile bu ya da şu şekilde mutlaka iletişim kurmak zorunda kalmışızdır. Aslında zorunda diyoruz ancak insan sosyal bir varlık olduğu için bu bir zorunluluk değil mutlak olarak insanın yaradılışından gelen bir özelliktir.

Peki şimdi etrafınıza bir bakın bakalım. Bazı insanların diğerlerine göre çok daha fazla becerikli ve daha fazla dost canslısı olduğundan bahsedildiğine hiç şahit olmadınız mı? Bazı kişilerin iş becerme ya da işi bağlama olarak nitelendirilen özelliklerinin diğerlerine göre çok fazla olduğunu mutlaka ama mutlaka ya bizzat şahit olmuş ya da duymuşuzudr. Bu farklılığın ana temellerinden birisi de “tatlı dil” kullanımıdır. tatlı dilli diye tabir edilen bu kişiler kesinlikle kırıcı konuşmalardan, kendilerini büyük gören anlatılardan kaçınırlar. Karşı tarafla epey bir muhabbet ilerletecek pozisyona girmeleri çok kısa sürelerde olur.

Zaten “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” diye bir atasözümüz vardır. yani geçmişte de durum böyleydi. özellikle ikna ederek bir şeylerin gerçekleşmesi gerekiyorsa bu tarz “tatlı dilli” insanlar bu tarz durumlarda daha da başarılı olabilmektedirler. Ayrıca tatlı dilli insanlar daha fazla sevilirler. hemen hemenh her yerde daha fazla nazları geçer. İşleri daha kolay hal olur. Daha fazla muhabbet ve sevgi ile karşılanırlar ve daha az üzülürler.

Halbuki çatal dilli denilen sinirli ağzına geleni söyleyen kişiler öylemidir. yalnızlığa mahkum bu tip insanlar her olayın kötü tarafını gören, herkese bulaşan ve her zaman mutsuz olan insanlardır. Sürekli agresif tavırlar sergileyerek hem kendi hem de yanındakilerin hayatlarını zindan ederler.

Advertisement

O sebeple sadece mutluluğu hedefliyorsanız bu hayatta, tatlı dilli olmak yeterlidir. Hem de her şey için…


Yorum yapılmamış

Leave A Reply