Tavas Nerededir? Tavas İlçemiz Hangi İlimize Bağlıdır?

0
Advertisement

Tavas nerededir? Tavas hangi ilimize bağlıdır? Tavas ilçesi genel ve coğrafi özellikleri, hakkında bilgi.

Tavas - Denizli

Kaynak: wikipedia.org

Tavas; Denizli İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Kızılcabölük), 40 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden Merkez ve Honaz, doğu ve güneyden Serinhisar ve Acıpayam, batıdan Kale ilçeleriyle çevrilidir.

Genelde engebeli ve dağlık görünümdeki ilçe topraklarının en yüksek noktası, Batı Toroslar’ın kollarından Bozdağ’dır (2.400 m). İlçe merkezi batısında Tavas Ovası uzanır. Büyük Menderes’in kolu Akçay ile birleşen Yenidere başlıca ırmaktır. Akdeniz ikliminin etkileri görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 16°C, yağış tutarı 680-700 mm’dir. Akdeniz çalı türleriyle (maki) kızılçam, daha yükseklerde karaçam ormanları, doğal bitki örtüsünü oluşturur.

Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, mısır, nohut, mercimek, şekerpancarı, soğan, sarmısak, üzüm, elma, şeftali başlıca tarım ürünleridir. Koyun, keçi beslenir. Dokumacılık gelişmiştir. Manganez, başlıca yeraltı kaynağıdır.

Tavas Ovası’nın doğu ucunda, deniz düzeyinden 590 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 47 m uzaklıktadır.

Advertisement

Leave A Reply