Tebessümler Diyarı Opereti (Franz Lehár) Konusu Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Tebessümler Diyarı Opereti kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Tebessümler Diyarı Operetinin konusu, özeti, hakkında bilgi.

DAS LAND DES LAECHELENS (Tebessümler Diyarı)

Üç perdelik operet.

  • Metin: Ludwig Herzer ve Fritz Löhner.
  • Bestecisi: Franz Lehár
  • İlk oynanış: 1929 Berlin.
  • Türkiye’de ilk oynanış: 1955 Ankara:
  • Başlıca kişiler: Kont Ferdinand Lichtenfels, Lisa, Kont Gustav von Pottenstein, Prens Sou-Chong, Mi, Tschang.
  • Konunun geçtiği çağ ve yer: Yüzyılımızın başlarında Viyana ve Pekin.

Konusu:

Viyana’nın tanınmış soylularından Kont Lichtenfels o gün binicilik yarışmalarında başarı sağlayan kızı Lisa’nın onuruna bir balo düzenlemiştir. Kentin en seçkin gençleri, bu arada özellikle subaylar kızın çevresinde dönmekte, süvari teğmeni Kont Gustav von Pottenstein ona olan büyük aşkını gizlememektedir. Oysa Lisa hiç akla gelmeyen birine âşıktır; Çin’in Viyana elçisi Sou-Chong. Uzak ülkelerin bu daima gülümseyen yakışıklı diplomatı biraz sonra görünür, kızla başbaşa kaldıklarında ona olan sevgisini açıklar. Ancak Çin sefaretinden gelen bir görevli önemli bir haber getirir; Sou-Chong başbakanlığa atanmıştır, ülkesine dönmesi gerekmektedir. Haber Lisa’yı şaşırtmaz; sevdiği adamı nereye giderse gitsin izleyecektir.

Sözünde durur, Sou-Chong’la Pekin’e gelerek evlenir. Lisa bu yeni ülkenin geleneklerine alışmaya çalışmakta, kocasının kızkardeşi sevimli Mi ile arkadaşlık etmektedir Bir gün Sou-Chong’un amcası Tschang görünerek yeğenine önemli bir kuralı hatırlatır; başbakan olan kişi soylu bir Çin kızıyla evlenmek zorundadır, yabancı kadının sarayda yeri yoktur. Sou-Chong önce bu kurala karşı direnir, sonra kabul ederek durumu Lisa’ya açar, bunun bir formaliteden başka şey olmadığını söyler. Fakat Lisa’nın bu türlü bir yaşamı kabul etmesi olanaksızdır. Kendisini tümüyle bırakılmış hisseder.

Bu arada beklenmeyen bir olay başgösterir; Kont von Pottenstein ne yapıp etmiş Pekin’e askeri ataşe olarak atanmasını sağlamış, bir yolunu bulup saraya girerek Mi’nin yardımıyla Lisa’ya ulaşmıştır. Lisa’nın kararı kesindir; Sou-Chong’dan ayrılıp vatanına dönecektir. Genç kont sevgilisini kaçırmak için gene Mi’nin yardımını sağlar. Her ikisi de bu iyi kıza veda ederek saray geçitlerinde koşarlarken yakalanıp küçük Buda Tapınağına götürülürler; karşılarında Prens Sou-Chong durmaktadır Lisa özgürlüğünün bağışlanması için yalvarmaya koyulur. Prens daha fazla direnemeyerek yabancı gençlere kaçış yolunu gösterir, gözlerinden yaşlar akarken yüzünde o hiç eksilmeyen tebessümüyle tapınaktan çıkar, kaybolur.

Advertisement

«Tebessümler Diyarı» önce 1923 yılında «Sarı Ceket» adıyla Viyana’da oynanmış, başarısızlığa uğraması üzerine yeni düzeltmelerle Berlin’de sahneye konmuş, tenor Richard Tauber’in yer aldığı temsil bir başka unutulmaz ilgi sağlamıştır. Eser Lehar’ın «opera benzeri» verimi arasında uzak bir ülkenin renklerini ustalıkla yansıtmasıyla seçkinleşir.

Tanınmış bölümler:

«İmmer nur Laecheln», «Von Apfelblüten einen Kranz», «Dein ist mein ganzes Herz», «Meine Liebe, deine Liebe».


Leave A Reply