Teleferik Nedir?

0

Teleferik nedir ne demektir? Teleferik nasıl çalışır neden kullanılır ve teleferiğin ne gibi özellikleri bulunmaktadır.

teleferik

Advertisement

Havada çalışan bir taşıma aracıdır. İki nokta arasına çok sağlam bir tel gerilir. Teleferik kulübesi makaralarla bu tel üzerine asılır. Kulübeyi tel üzerinde yürütmek, istenince de durdurmak için elektrik motoru kullanılır. Bazı teleferik çeşidinde ise motor teleferik hattının istasyonlarından birindedir. Motora bağlı olan, onunla dönen tel kulübeyi hareket ettirir.

Teleferik daha çok dağlık bölgelerde kullanılır. Böylece insanlar, yükler dağların çok yüksek noktalarına taşınabilir. İki teleferik istasyonundan biri dağın aşağıda bir noktasına yerleştirilir; ikinci istasyon ise daha yukarıda bir noktadadr. Birkaç istasyonun sıralanması da mümkündür.

Bugün dağlık ülkelerin birçoğunda teleferik donanımı vardır. Bu arada İsviçre dağları ile olduğu kadar, teleferik donanımları ile de ün kazanmıştır. Yurdumuzda Cumhuriyet döneminden sonra başta Uludağ ve İzmir olmak üzere bir çok farklı noktada teleferikler hizmet vermeye başlamıştır. kayak merkezlerinde teleferik sistemine sahip olmayan yer yoktur.

Advertisement


Leave A Reply