Tennessee Williams Kimdir

0
Advertisement

Ünlü Amerikalı Yazar Tennessee Williams’ın hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Tennessee Williams

Tennessee Williams

Tennessee Williams (Thomas Lanier Williams) ABD’li yazardır (Missisippi/Columbus 1911 – New York 1983). Missouri Üniversitesinde başladığı yüksek öğrenimi geçim darlıkları yüzünden aksadı ve çeşitli işleri denedi, tiyatro yazarlığı dalındaki dersleri izleyerek Iowa Devlet Ünivresitesi’ni bitirdi (1938). İlk yazı denemelerine başladığı 1930’larda aile köklerini yerleştiği Tennessee dolaylarının adını kendisine imza yapmıştı.

İlk oyunu Battle of Angels (Meleklerin Savaşı, bas. 1945; ilerde bir kez daha yazacaktır; Orpheus Descending, 1957) küçük bir Broadway tiyatrosunda sahnelendi (1940) ve hiçbir ilgi görmedi. Beklediği başarıyı gençliğinin acılı deneylerinden çıkardığı The Glass Menagerie (Sırça Kümes: Cam Kırıkları) ile buldu (1944). Bundan sonra hepsi aynı zamanda sinemaya aktarılan eserlerinin ödül getireniyse A Steetcar Named Desiree (İhtiras Tramvayı 1947, Pulitzer Ödülü) oldu. Bu oyunla önceki, ona üstüste iki kez New York Tiyatro Eleştirmenleri Ödülü de getirmişti.

Arada bir de roman yazmıştı: The Roman Spring of Mrs. Stone (Mrs. Stone’ un Roma Baharı) 1950. Cinsellik konusunda çeşitli sapmalar, çeşitli uyarıcılara bağlanışlar, eşcinsellik sorunları, içki alışkanlığı ve sarhoşluk şiddetleri, karşıt amaçlarla ruhsal bunalımlar… her biri değişik sinirsel yapıdaki kadın erkek tiplerinin doğa dışı davranışları. Eserlerinin başlıca eğilimlerini verir. Öteki eserlerinin çoğunun da senaryolarını kendi hazırlayarak hem sinema hem tiyatro dünyasında başarılı yerini kazandı: Summer and Smoke (Yaz ve Duman) 1948, The Rose Tattoo (Dövme Gül) 1951, Cat on a Hot Tin Roof (Kızgın Damdaki Kedi) 1955, The Night of the İguana (İguana Gecesi) 1961, Suddenly Last Summer (Geçen Yaz Birdenbire) 1958, Sweet Bird of Youth (Gençliğin Tatlı Kuşu) 1959, The Milk Train Doesn’t Stop Here Any More (Süt Treni Artık Burada Durmuyor) 1962, In the Bar of a Tokyo Hotel – (Bir Tokyo Otelinin Barında) 1969, Clothes for a Summer Hotel (Bir Yaz Oteli İçin Giysiler) 1980 vb. Şiirleri, öyküleri, tek perdelik bir dizi piyesi vardır.

İhtiras Tramvayı üç perdelik oyun bir oyundur. Konusuna gelince: Cinsel eğilimlerle içki düşkünlüğü yüzünden öğretmenlik mesleğini yitirdiği halde kibar hanımefendi havasını elden bırakmayan Blanche du Bois’nın, kızkardeşi Stella’nın evindeki iki yüzlü yaşamı, düşsel umutlarla mutluluk beklerken eniştesi Stanley Kowalski’nin saldırısına uğrayıp ruhsal dengesini yitirip akıl hastanesine gönderilişi.

Advertisement

Leave A Reply