Testere Balığı Nasıl Bir Balıktır? Genel Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Testere gibi uzun bir burnu olan bir köpek balığı çeşidi olan ve ismi de buradan gelen Testere Balığı ile ilgili genel bilgiler.

Testere Balığı, Diş benzeri pullarla donatılmış ve testereyi andıran uzun yassı bir kürsü ile karakterize edilen, oldukça değiştirilmiş köpekbalığı benzeri balık ailesinden herhangi biri. 70 milyon yıldan daha eski Kretase Dönemi’ne kadar uzanan çeşitli fosil formlarına ek olarak, Raiiformes takımından Pristis cinsini, Pristidae familyasını oluşturan altı canlı türü vardır. En iyi bilinen tür, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu’ndaki yaygın testere balığı P. pectinatus’tur. Genellikle 18 fit (5.5 metre) olarak büyük kabul edilir, ancak 30 fit (9 metre) uzunluğunda ve 5.000 pounddan (2.250 kg) daha ağır olan numuneler bildirilmiştir. Diğer türler dünyanın her yerinde ılık denizlerde yaşar. Hepsinin bir miktar nehirlerde yükseldiği görülüyor ve örneklerin 200 mil (124 km) içeride olduğu bildirildi.

Burnu uzun, iki yanı testere gibi diş diş olan bir köpek balığı çeşididir. Daha çok Atlas Okyanusu’nun ekvator bölgesinde yaşarlar, zaman zaman İspanya, hatta Fransa kıyılarına kadar yaklaşırlar.

Genel olarak 4 metre kadar uzunluğundadır. 5 metre kadar olanları da vardır. Balığın silindir biçimli, hafif yassıca vücudu, suyun içinde kolaylıkla hareket etmesini sağlar. Sırtı koyu çamur rengi, karın taraf daha açık renktir. Yavrularını yumurtlayarak dünyaya getirirler. Çok yırtıcı olduklarından her çeşit deniz yaratığına saldırmaktan da geri durmazlar. Testere balığının Akdeniz‘de de yaşayan küçük bir cinsi bulunmaktadır.

Testere Balığı

Testere Balığı

Testere balıkları sık sık testereye benzer kürsülerini küçük balık sürülerini yarıp geçmek, onları öldürmek veya sersemletmek ya da dipte yaşayan av hayvanlarını saklandıkları yerlerden çıkarmak için kullanırlar. Testerelerini savunmada da kullanırlar. Testere balığı ovovivi-parous olup, bir seferde 27 yaşına kadar canlı genç üretir.

Testere balıkları, ticari veya spor balıkları olarak çok az öneme sahiptir. Derileri, bazı köpek balıklarınınki gibi, shagreen üretir ve karaciğeri yüksek bir yağ verimine sahiptir. Testere balıklarının “testereleri” de bazen tuhaf olarak satılmaktadır.

Advertisement

Konum ve Habitat

Testere balıkları Afrika , Avustralya ve Karayipler çevresindeki tropikal ve subtropikal bölgelerde bulunur . Testere balığı sığ, çamurlu sularda, tatlı ve tuzlu suda yaşar. Çoğu nehir ağızlarını ve tatlı su sistemlerini tercih eder. Tüm testere balıkları, tuzlu sudan tatlı suya geçme yeteneğine sahiptir ve genellikle bunu nehirlerde, koylarda ve haliçlerde yüzerek yaparlar.

Üreme

Testere balığı üremesi hakkında çok az şey bilinmektedir. Her birey 25 ila 30 yıl arasında yaşar ve 10 yaşındada olgunlaşır. Yavaş olgunlaşırlar; 3.5 ila 4 metre uzunluğa ve 10 ila 12 yaşına kadar üremedikleri ve çoğu balıktan çok daha düşük seviyelerde çoğaldıkları tahmin edilmektedir. Bu, özellikle aşırı avlanma sonrasında bu hayvanların iyileşmesini çok zorlaştırır .


Leave A Reply